כשהמורדים באו, בטימבוקטו התגייסו להגן על אוצרות העבר

תושבי העיר הנידחת, שנכבשה בידי הצרפתים בשבוע שעבר, מחזיקים במסורות ארוכות שנים של החבאת כתבי היד העתיקים שברשותם כשפולשים מתקרבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כשהגיע רגע הסכנה, ידע עלי אימאם בן עסאיוטי מה לעשות. כתבי היד העדינים שנמצאו במסגד מהמאה ה-14 בטימבוקטו, שבראשו הוא עומד, כבר שרדו מאות שנים. הוא לא התכוון לרגע להרשות לפולשים הנוכחיים, מורדים לאומניים מבני טוארג וקיצונים איסלאמים מכל רחבי האזור, להשמיד את הכתבים היקרים האלה.

הוא עטף בקפדנות את 8,000 הכרכים, הכניס אותם בזהירות לארגזים והעביר אותם בחשאי לבונקר במקום בלתי ידוע. "כתבי היד האלה לא נועדו רק לנו, תושבי טימבוקטו", אמר עסאיוטי. "הם שייכים לכל האנושות. חובתנו היא להציל אותם".

תושבי טימבוקטו סבלו קשות תחת השלטון האיסלאמי הקיצוני. כמעט כל הנאות החיים, אפילו הנאות תמימות לכאורה כמו האזנה למוזיקה וריקוד, נשללו מהם. מאז בוא החיילים הצרפתים והמאלים ב-28 בינואר, החיים שבים לאטם למסלולם.

ואולם, המורשת ההיסטורית העשירה של העיר סבלה נוראות. טימבוקטו ידועה כ"עיר 333 הקדושים", על שמם של המטיפים והמלומדים הסופים הנערצים על ידי המוסלמים המקומיים. המורדים האיסלאמים הרסו כמה אנדרטאות של הקדושים האלה, בטענה שמקדשים כאלה אסורים. וכאילו לא די בכך, בנסיגתם החפוזה מהעיר בסוף השבוע שעבר, הציתו עשרות כתבי יד עתיקים במכון אחמד באבא, הספרייה הגדולה והחשובה ביותר של העיר.

אירינה בוקובה, מנכ"לית אונסקו, התלוותה לנשיא צרפת פרנסואה הולנד בביקורו במאלי כדי לראות במו עיניה את הנזק שנגרם לתרבותה של העיר. לדבריה, כבר יש תוכניות לשקם את קברי הקדושים. "אנחנו נבנה אותם מחדש בהקדם האפשרי. יש לנו תוכניות ויכולת לעשות זאת. אנחנו חושבים שהם חשובים לעתיד העם של מאלי, לכבודו ולגאוותו".

טימבוקטו ישבה מאות שנים בצומת שתי דרכים גדולות – דרך השיירות במדבר סהרה עברה ממש ליד רחובותיה הצרים, ובאמצעותה הובאו לעיר מלח, תבלינים ובדים מהצפון, ונהר ניז'ר שדרכו הובאו זהב ועבדים ממערב אפריקה. סוחרים הביאו ספרים, וסופרי העיר התפרנסו מהעתקתם ביד. כתבי היד האלה מכילים חלק גדול מאוד מהידע האנושי – עותקים של הקוראן, כמובן, אך גם כתבים העוסקים ברפואה, בוטניקה ואסטרונומיה.

"בכתבי היד האלה אפשר למצוא את כל צורות הידע, כל נושא תחת השמש", אמר עסאיוטי.

כתבי היד של טימבוקטו הם גם הוכחה שלא תסולא בפז לעובדה שלאפריקה מדרום לסהרה יש היסטוריה אינטלקטואלית ארוכה, וכי חלק גדול מההיסטוריה הזו כתוב ולא רק הועבר בעל פה מדור לדור. "זהו תיעוד תור הזהב של אימפריית מאלי", אמרה בוקובה. "אם הוא ייעלם, זה יהיה פשע נגד האנושות כולה".

אוצרותיה התרבותיים של טימבוקטו, שאוכלוסייתה, שמנתה 50 אלף תושבים, הצטמקה בגין המצוקות האחרונות, התמודדו עם סכנות רבות במשך מאות שנים. אקלים קשה, טרמיטים ופגעי הזמן גבו את מחירם בנוסף למלחמות ופלישות חוזרות ונשנות. "זה נס שהם שרדו זמן רב כל כך", אומר עסאיוטי.

הישרדותם של כתבי היד מהווה הוכחה למסורת של משפחות בטימבוקטו להסתיר את הכתבים היקרים שלהן בכל פעם שיש סימן לסכנה, ולקבור אותם עמוק במדבר.

נשיא צרפת ומנכ"לית אונסק"ו בוחנים כתבי יד ששרפו המורדיםצילום: אי–פי

למשפחתו של קונאטה אלפא יש כ-3,000 כתבים שבהם היא מחזיקה מאות שנים. כשהגיעו המורדים האיסלאמים, הוא כינס את בני משפחתו. "אנחנו מוכרחים למצוא דרך לשמור על הכתבים האלה", אמר לאביו ולאחיו.

הוא מכיר היטב רבים ממקומות המסתור שבהם הסתירו תושבי העיר את כתבי היד היקרים שלהם. כשערך שיפוץ במתחם של משפחתו לפני עשר שנים, הוא מצא אוסף של כתבי יד בתוך אחד הקירות. "הבעלים הקודמים הסתירו אותם כל כך טוב, שהם שכחו אותם", אמר אלפא במשיכת כתף. הוא לקח את האוסף של משפחתו והסתיר אותו. הוא סירב לומר היכן. "הסתרנו אותם היטב, זה כל מה שיש לי לומר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ