החשודה המרכזית: אגתה כריסטי

בזמן מלחמת העולם השנייה חששו ראשי המודיעין בבריטניה שהסופרת הפעילה איש קשר במרכז החשאי לפענוח והצפנה בבלצ'לי פארק

ריצ'רד נורטון טיילור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'רד נורטון טיילור, גרדיאן

האם לאגתה כריסטי היה מרגל בבלצ'לי פארק, המרכז החשאי לפענוח צפנים בבריטניה? ראשי סוכנות הביון הבריטית MI5 חששו בתקופת מלחמת העולם השנייה מהאפשרות הזאת עד כדי כך, שהם החליטו לחקור עובד במרכז שהיה מיודד עם סופרת ספרי הבילוש הנודעת.

הסיבה לחשד ראשי המודיעין היתה השם שהעניקה כריסטי לאחד הגיבורים שלה בספרה "N or M?" שכתבה בתקופת המלחמה. הגיבור, שאותו כינתה "מייג'ור בלצ'לי", הופיע בספר כידידם של זוג הבלשים טומי וטופנס, שני גיבורים המופיעים בכמה מספריה.

בספר, שיצא לאור ב-1941, האותיות N ו-M היו ראשי התיבות שניתנו לשניים מסוכניו של היטלר שפעלו בבריטניה ושאחריהם רדפו טומי וטופנס. מייג'ור בלצ'לי תואר כקצין לשעבר בצבא ההודי, טיפוס טרחן ופטפטן שטוען כי הוא מכיר את הסודות הביטחוניים של בריטניה.

כריסטי היתה ידידה של דילי נוקס, אחד ממפענחי הצפנים הראשיים בבלצ'לי פארק שנמצאת במחוז בקינגהמשייר בין אוקספורד לקיימברידג'. ב-MI5 חששו שהמידע שהיה לכאורה ברשותו של המייג'ור על ההתקדמות במלחמה התבסס על מה שהיה ידוע למפענחי הצפנים בנוגע לתכניותיו של היטלר. ראשי הסוכנות חשדו שכריסטי התחכמה ונתנה לדמותו את השם "בלצ'לי", מקום עבודתו של נוקס.


מפצחי הצפנים בבלצ'לי פארק הצליחו לפצח את מכונת ההצפנה והפענוח אניגמה, ששימשה את הכוחות הגרמנים והאיטלקיים במלחמה, ובכך אפשרו לצ'רצ'יל ולמפקדי צבאו לדעת מה תכניות האויב. הנאצים האמינו כי מכונת האניגמה אינה ניתנת לפיצוח, ולכן לראשי המודיעין הבריטי רצו לוודא שרק מספר מצומצם של בני אדם ידע במה עוסקים בבלצ'לי פארק. ראשי הביון הבריטי חששו עוד יותר בשל העובדה שנוקס היה האדם שפיצח את הצופן של האניגמה, שבאמצעותה נהגו קציני השירות החשאי הגרמני לשלוח מסרים למרגלים שלהם בבריטניה.

לפי מחקר חדש מאת מייקל סמית שבחן את ההיסטוריה של בלצ'לי פארק, ראשי MI5 רצו לדעת מה ידוע לכריסטי. הם שלחו קצינים לתשאל את נוקס, מחשש שאם המשטרה תחקור את כריסטי, אין ספק שהחקירה תתפרסם ברבים.

נוקס אמר לחוקריו שכריסטי לא יכלה לדעת מה מתרחש בבלצ'לי והסכים לשאול אותה בעצמו מה ידוע לה בעניין. הוא הבין שעליו להיזהר מאוד בדבריו והזמין אותה לביתו בבקינגהמשייר, שם שאל אותה בשעה ששתו תה ואכלו ביסקוויטים מדוע קראה למייג'ור שלה "בלצ'לי".

"בלצ'לי? יקירי, נתקעתי שם כשנסעתי ברכבת מאוקספורד ללונדון, והתנקמתי במקום הזה בכך שקראתי בשמו לאחת הדמויות הפחות חביבות עלי", ענתה כריסטי, ובכך שמה קץ לפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ