ניו יורק טיימס, אי-פי

ממשלת הודו אישרה ביום ראשון חוקים נוקשים יותר למקרים של אלימות מינית, המאפשרים להטיל עונש מוות במקרי אונס מסויימים. ההחלטה התקבלה בעקבות הזעם הציבורי על האונס הקבוצתי של סטודנטית באוטובוס בניו דלהי, בחודש דצמבר. עם זאת, ארגוני זכויות נשים מבקרים את החוקים החדשים, בטענה כי הם לא נוקשים מספיק, ונועדו רק להשקיט את הסערה הציבורית. היום הפגינו עשרות בניו דלהי נגד הצעדים.

החוקים, שנחתמו אתמול בערב על ידי הנשיא פרנב מוקהרג'י לאחר שאושרו מוקדם יותר על ידי הקבינט, יאפשרו לראשונה להטיל עונש מוות על מקרי אונס שהביאו למות הקורבן. בי-בי-סי מדווח כי העונש המינימלי למורשעים באונס קבוצתי או אונס של קטינים הועלה מעשר שנים לעשרים שנה. בנוסף, הוחרפו העונשים על מציצנות, מעקב, מתקפות חומצה וסחר בנשים. עוד נכללים כללים לחקירות משטרה במקרים של פשעי מין, ובהן חובת נוכחות של שוטרות נשים בחקירה של קורבנות אונס.

התגובות לחוק החדש מעורבות. בעוד תומכיו אומרים כי השינויים מבורכים והיו צריכים לקרות כבר מזמן, מנהיגי קבוצות נשים שערכו מסיבת עיתונאים ביום שבת קראו לנשיא שלא לאשר את הצעדים, משום שהם אינם מספיקים. "אלו חוקים מעטים ומקוטעים, שנראים בעיקר כתצוגה ולא כצעדים שנועדו לעשות שינוי", אמר קירטי סינג, עורך דין המתמחה בנושאי נשים. "לאחר 20 שנה שבהם לא עשו כלום, כעת הממשלה ממהרת לעשות דבר כזה או אחר כדי לרצות את הציבור".

בחודש שעבר, ועדה מיוחדת בת שלושה חברים, בראשה עמד ראש בית המשפט העליון לשעבר, השלימה דו"ח שדחק בממשלה להוציא לפועל שורה של צעדים, הכוללים שינוי חוקי הפשיעה, לצד דגש על תוכניות חינוכיות. בעוד חלק מההמלצות התקבלו, אחרות לא נכללות בחוקים החדשים – ובהן המלצה לעונשים במקרים של אונס בנישואים, או על ידי אנשי צבא. הוועדה גם התנגדה לעונש מוות במקרי אונס.

מפגינים בניו דלהי נגד החוקים החדשים, היוםצילום: אי-פי

היום הפגינו עשרות בני אדם בניו דלהי נגד החוק החדש, בטענה שהוא מתעלם מהמלצות הוועדה. מבקרי החוק גם אומרים שהדיון עליו צריך היה להיות מקיף יותר לפני אישורו. אחרים, שתומכים בחלק מהשינויים, ביקרו את ההחלטה לאפשר הטלת עונש מוות על מורשעים באונס.

הממשלה בהודו ספגה ביקורת רבה על המענה למחאה הנרחבת במדינה לאחר האונס הקבוצתי של הצעירה ב-16 בדצמבר, שמאוחר יותר מתה מפצעיה בבית חולים בסינגפור. החוקים החדשים ייכנסו לתוקף באופן מיידי בשל חתימת הנשיא, אולם הם יצטרכו לעבור גם את אישור הפרלמנט בששת החודשים הקרובים.

חמשת הנאשמים באונס שמשפטם נערך בבית משפט להליכים מהירים, כפרו ביום שבת בכל 13 סעיפי כתב האישום שהוגש נגדם – ובהם אונס, רצח, השמדת ראיות וחטיפה. שמיעת העדויות במשפטם תחל ביום שלישי. חשוד שישי במעשים, שגילו 17, יובא לדין בבית משפט לנוער. העונש המירבי הצפוי לו, אם יורשע, הוא 3 שנות מאסר במתקן כליאה לנוער.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ