המדענים חושפים: כך נראה המלך ריצ'ארד השלישי

יממה לאחר שאושר כי העצמות שנמצאו מתחת למגרש מכוניות בלסטר שייכות למלך שנרצח במאה ה-15, כבר יש הדמיית מחשב של פרצופו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

החגיגה התקשורתית סביב ריצ'ארד השלישי מלך אנגליה נמשכת, יום שני ברציפות. היום (שלישי) חשפו המדענים את הדמיית פניו של המלך, יממה לאחר שאושר כי שרידי השלד שנמצאו מתחת למגרש מכוניות בעיר לסטר שייכים "מעבר לכל ספק סביר" למלך ששלט בבריטניה בין השנים 1483-1485. הדמיית מחשב של פרצוף המלך מתבססת על צילום סי.טי של הגולגולת שנמצאה בספטמבר האחרון בחפירה ארכיאולוגית של חוקרי אוניברסיטת לסטר. "אגודת ריצ'ארד השלישי", שסייעה בחפירות, חשפה היום בפני התקשורת בלונדון את הדמיית המחשב.

אתמול כינסו המדענים שגילו את השלד מסיבת עיתונאים שבה סיפרו על התנהלות המחקר ואף פירטו על היחס המשפיל לגופת המלך זמן קצר אחרי שנהרג על ידי אנשיו של המלך לעתיד הנרי השישי. ריצ'ארד השלישי מת בבוסוורת ב-22 באוגוסט 1485 והיה המלך האנגלי האחרון שנפל בקרב. מותו סימל את סוף מלחמות הירושה בממלכה האנגלית בין בית לנקסטר לבית יורק.

לדברי המדענים, הוא נפגע ככל הנראה ממהלומה עזה של חנית מן הסוג שהיה בשימוש בקרבות ימי הביניים, שכלל להב ברזל חד במשקל שני קילוגרמים שהוצמד למוט עץ. הלהב קרוב לוודאי ננעץ בעומק כמה סנטימטרים ולדברי המומחים גרם למותו של המלך בתוך רגעים. הפציעה בגולגולת מאשרת תיאורים מאותה תקופה, שלפיהם ריצ'ארד השלישי נהרג בקרב לאחר שנפל מסוסו. תיאור דומה עולה גם מהקריאה הנואשת ששם וויליאם שייקספיר בפיו במחזה "ריצ'ארד השלישי": "סוס! ממלכתי תמורת סוס!".

בקהל שהאזין להרצאה באוניברסיטת לסטר ישבו שני אנשים נוספים הקשורים למחקר: מייקל איבסן, יצרן רהיטים יליד קנדה, שהוא צאצא ישיר של אחותו הבכורה של ריצ'ארד השלישי, אן מיורק, שהאזין לממצאים בתדהמה ובשתיקה. האיש השני, מתיו מוריס, הוא הראשון שחשף את הגופה בתוך שעה מתחילת החפירות. באותם רגעים לא העלה בדעתו שמצא את המלך. מכונות החפירה המשיכו לחצוב באספלט שמעל לחניון המכוניות, שכבר לפני שנים זוהה על ידי היסטוריונים כמקום שבו שכנה כנסיית גריי פריארס. נזירי הכנסייה הם שדרשו באומץ לב לקבל לידיהם את גופת המלך וקברו אותה בחיפזון ליד המזבח בכנסייה שלהם.

בריטניה כבר החלה בתכנון קבר חדש שייבנה בקתדרלת לסטר, כמאה מטרים בלבד מאתר החפירה. בשנה הבאה אמור להיערך טקס חגיגי שבו יוטמן השלד מחדש. במקביל, החל שירות המוזיאונים בלסטר לגבש תוכניות להקמת מרכז מבקרים חדש בבית ספר השוכן מול האתר.

הדמיית מחשב של פרצופו של ריצ'ארד השלישיצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ