שנת מאסר לסומלית שטענה כי חמישה חיילים אנסו אותה

האשה הואשמה בעדות שקר וב"השפלת מוסד ציבורי". גם עיתונאי שראיין אותה ייאסר לשנה למרות שהריאיון לא פורסם. בעלה, שתומך בגרסתה, נעצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אשה סומלית שהתלוננה כי נאנסה על ידי חמישה חיילים הואשמה במתן עדות שקר והורשעה בשנת מאסר. עבדי-עזיז עבדינור, עיתונאי שריאיין אותה, הורשע אף הוא ויישב בכלא שנה למרות שכלל לא פרסם את הריאיון.

האשה, בת 27 שחיה במחנה עקורים במוגדישו, טוענת כי באוגוסט הותקפה על ידי חמישה אנשי כוחות ביטחון שאיימו עליה באקדח וכפו עליה לבוא אתם לבית ספר נטוש, שם אנסו אותה. אלא שממשלת סומליה החליטה להגיש תביעה דווקא נגד המתלוננת, בטענה כי בדיקות רפואיות הוכיחו כי לא נאנסה. בנוסף ל"עדות שקר" הואשמה המתלוננת ב"השפלת מוסד ציבורי". בנוסף לאשה, נעצרו ונאסרו גם בעלה, שתומך בגרסתה, והעיתונאי שראיין אותה.

גזר הדין והתנהלות ממשלת סומליה מקוממים ארגוני זכויות אדם רבים במדינה וברחבי העולם. לטענת הארגונים, במדינה שבה נשים רבות נאנסות ומפחות להתלונן הרשויות צריכות לעודד נשים ולא להפחיד אותן עוד יותר. עוד הם טוענים כי ההחלטה להרשיע את המתלוננת נובעת ממניעים פוליטיים כיוון שתלונתה, כנגד חיילי המדינה, פוגעת תדמיתית בסומליה בזמן שהיא מבקשת סכומי עתק ממדינות המערב למטרת שיקום המדינה. פרטון ענאן, המנהלת מקלט לנשים שעברו התעללות במוגדישו, אומרת כי "נשים רבות שואלות אותי עכשיו: מי יגן עלינו? הן פשוט לא יודעות מה עליהן לעשות".

מפגינים בסומליה נגד מאסר המתלוננת והעיתונאיצילום: רויטרס

אונס בידי גברים חמושים היא בעיה רצינית בסומליה, כיוון שזו תופעה נפוצה. למרות שהמדינה כיום הרבה יותר יציבה, אלפי נשים עדיין חיות במחנות עקורים, היכן שחבורות של חיילים וגברים חמושים נוספים מסתובבים ועושים כרצונם. בשנים האחרונות מקרי אונס רבים היו ביוזמתם של ארגון מורדים איסלאמי, השאבאב, שלמרות שהציג עצמו כארגון בעל ערכים מוסריים, הרבה להתייחס לנשים כ"שלל מלחמה" ולמסור אותן לידי לוחמיו, שהירבו לתקוף נשים ונערות. גם לאחר ה"שאבאב" הורחק מאזורים רבים על ידי כוחות צבאיים ממשיכים החיילים המקומיים להתייחס לנשים כאל טרף בלתי מוגן.

השבוע פרסם האו"ם דו"ח המציין כי בשנה האחרונה היו לפחות 1,100 מקרי תקיפה מינית בסומליה- נתון שהאו"ם מתייחס אליו כ"מדאיג, אך גם הוא אינו מייצג כנראה את המספר האמיתי של מקרי האונס". ליסה שאנון, אמריקאית שהקימה את הארגון Sister Somalia, המסייע לנפגעות אונס, טוענת כי הגיעו לאוזניה טענות רבות על תקיפה מינית בידי חיילים. "זה קורה במחנות עקורים וגם בערים", היא אומרת, "לכן המאסר של המתלוננת הנוכחית הוא בבחינת דגל אדום. לקח המון זמן לנשים בסומליה להתחיל לדבר בפתיחות על מקרי האונס שהן חוות, וכעת הן שוב מפחדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ