דו"ח: 54 מדינות סייעו לארה"ב לחטוף ולענות חשודים אחרי הפיגועים ב-2001

ברשימה שפרסם ארגון האמריקאי OSJI לזכויות אדם מופיעות מדינות אירופיות רבות, אך גם מדינות כמו סוריה ואיראן. ישראל נעדרת מן הרשימה

איאן קורבין, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן קורבין, גרדיאן

מימדיה האמיתייים של תוכנית המעצרים החריגים (extraordinary rendition) שהוציא לפועל הסי-איי-אי, סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, נחשפים בדו"ח שמפרסם ארגון זכויות האדם OSJI. מהדו"ח כולל, בין היתר, ראיות לכך שלמעלה מרבע מממשלות העולם סייעו בפועל או הציעו סיוע לארה"ב בביצוע חטיפות, מעצרים ועינויים אחרי פיגועי 11 בספטמבר 2001.

בדו"ח, הנפרש על פני 213 עמודים, טוען ארגון Open Society Justice Initiative ("היוזמה לחברה פתוחה וצודקת") בסיסו בניו יורק, כי לפחות 54 מדינות שיתפו פעולה בפעולות חטיפה, מעצר והעינויים ושחלק לא מבוטל מהן בוצע על אדמת אירופה. הדו"ח קובע כי חלקן של המדינות הזרות היה כה גדול, עד כי ניתן לטעון שהתוכנית לא היתה יוצאת לפועל ללא תמיכתן.

"אין ספק שבכירים בממשל בוש אישרו הפרות של זכויות אדם, הקשורות למעצרים חשאיים וחטיפות. העובדה שנהנו עד כה מחסינות ולא הועמדו לדין מעוררת דאגה רבה/ האחריות להפרות אלה אינה מוטלת רק על ארה"ב. לא היה ניתן להוציא אל הפועל מעצרים סודיים ופעולות חטיפה מחוץ לגבולות ארה"ב, בחשאי, ללא עזרה פעילה של הממשלות הזרות. גם הן צריכות לשאת באחריות"' נכתב בדו"ח.

ארגון OSJI נוקב בין היתר בשמן של פקיסטאן, אפגניסטאן, מצרים וירדן, שלגביהן קיים תיעוד של שימוש בעינויים בבתי כלא סודיים במשך שנים. לצדן מופיעות מדינות כגון אירלנד, איסלנד וקפריסין, הנאשמות בתמיכה חשאית, הענקת רשות מעבר האווירי או אישור לשימוש בנמלי תעופה.

ג'ון ברנאן, השבוע בוועדת המודיעין של הסנאט, נשאל על חלקו ביישום שיטות החקירהצילום: רויטרס

ביחס לקנדה נכתב כי לא זו בלבד שהתירה מעבר במרחב האווירי שלה, אלא גם סיפקה לסי-איי-אי מידע שהוביל לתפיסת אזרח קנדי ולעינויו במשך כשנה. גם איראן וסוריה נטלו חלק בפעולות. בדו"ח נטען כי סוריה היתה "אחד היעדים השכיחים ביותר" להובלת החטופים, ואילו איראן הסכימה להעביר לאפגניסטאן 15 חשודים, זמן קצר אחרי פלישת ארה"ב למדינה. זאת מתוך ידיעה שמשטר הטליבאן יקרוס בתוך זמן קצר.

מדינות אחרות בולטות בהיעדרן מהרשימה, ובהן נורווגיה וישראל, וזאת למרות  הדו"ח קובע כי מדינות רבות במזרח התיכון לקחו חלק בסיוע לסי-איי-אי. עוד מופיעות ברשימה גרמניה, ספרד, פורטוגל ואוסטריה, לעומת צרפת, הולנד והונגריה שאינן מופיעות בה. גיאורגיה לקחה אף היא חלק בתוכנית, ואילו רוסיה לא. מדינות דוגמת פולין, ליטא ורומניה העמידו לרשות ארה"ב בתי כלא בשטחן. בריטניה שסייעה רבות לתוכנית, חקרה עצורים, התירה שימוש בנמלי תעופה ובמרחב האווירי שלה ושיתפה פעולה בהעברתו של אדם אחד, סמי אל-סעדי, ללוב. אל-סעדי נחקר בעינויים ומסר מידע שהוביל לביצוע מעצר נוסף.

נראה שמחברי הדו"ח בחרו לפרסמו כעת, מכיוון שבימים הקרובים אמור להתקיים בסנאט האמריקאי ההצבעה על מינויו של ג'ון ברנן לתפקיד ראש הסי-איי-אי הבא. בדיון שהתקיים בימים האחרונים בוועדת המודיעין של הסנאט נשאל ברנאן על חלקו ביישום שיטות החקירה הקשות שהונהגו על ידי בוש. הדו"ח, שכותרתו "הגלובליזציה של העינויים", קורא לממשלת ארה"ב לגנות את התוכנית, לסגור את בתי הכלא הסודיים שנותרו ולהביא לדין פלילי את האשמים בהפרת זכויות אדם, כולל אלה שקיבלו, כפי הנראה, את ברכת ממשלתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ