דרום קוריאה: צפון קוריאה תבצע בקרוב ניסוי גרעיני שלישי

בדיון באו"ם אמר שגריר הדרום כי העולם צופה בפעילות קדחתנית באתר הניסויים של הצפון וכי הוא מצפה ממועצת הביטחון לצעדים "נחושים וחזקים"

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
רויטרס

שגריר דרום קוריאה באו"ם הזהיר היום (שלישי) בדיון שהתקיים באו"ם כי צפון קוריאה "תערוך בקרוב" ניסוי גרעיני שלישי במספר. השגריר, קים סוק, אמר כי "כולם מתבוננים בפעילות הקדחתנית" באתר הניסויים הגרעיניים של הצפון וכי במקרה שאכן ייערך ניסוי גרעיני, הוא מצפה ממועצת הביטחון להגיב "בצעדים נחושים וחזקים".

צפון קוריאה הודיעה בחודש שעבר כי בכוונתה לערוך ניסוי גרעיני, במחאה על הידוק הסנקציות הבינלאומיות עליה. הסנקציות הודקו לאחר שצפון קוריאה שיגרה לחלל לוויין בחודש דצמבר, אולם ארה"ב ומדינות אחרות טוענות שהיה זה ניסוי בטכנולוגיית הטילים אסורה.

לפני כחודש הצטרפה דרום קוריאה למועצת הביטחון כחברה לא קבועה, והחודש אף מונתה לנשיאה התורנית של המועצה. השגריר קים הדגיש בדבריו כי אזהרותיה של סיאול אינן נאמרות מתוקף תפקידה כנשיאת המועצה אלא משמשות שיקוף של המצב בחצי האי הקוריאני. לדבריו, במשא ומתן על הידוק הסנקציות היו כל 15 חברות המועצה מאוחדות, כולל סין, בעלת בריתה של פיונגיאנג. "המדינות היו נחושות בהחלטתן, ואני מצפה שיינקטו צעדים נחושים וחזקים, גם להלכה וגם למעשה, בעקבות ההתגרות הזו", הוסיף השגריר.

מפה המציגה את הנזק שייגרם לסיאול במקרה של נפילת פצצת אטום בעיר, היוםצילום: רויטרס

צפון קוריאה ערכה עד כה שני ניסויים גרעיניים – ב-2006 וב-2009. שניהם נערכו אחרי שספגה גינויים מצד האו"ם בגין שיגור טילים. מטרת הסנקציות המוטלות על פיונגיאנג הן לפגוע בתוכניות הגרעין והטילים הבליסטיים שלה, למנוע ממנה לערוך ניסויים בטכנולוגיה גרעינית ובליסטית או להשתמש בהן, ולא לאפשר לה לייבא או לייצא חומרים לתוכניות אלה. כחלק מהידוק הסנקציות הוטלו עיצומים על חברות וסוכנויות צפון קוריאניות ממשלתיות, כולל סוכנות החלל ואישים בכירים בממשלה.

בתוך כך, הודיעה היום מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נווה כי היא עשויה לפתוח בחקירה נגד מנהיגי צפון קוריאה על אחריותם האישית למעשי אונס, התעללויות, הוצאות להורג, מאסרים שרירותיים וחטיפת אנשים. זאת בעקבות פרסום דו"ח מומחים הקובע כי צפון קוריאה מפרה באופן שיטתי ונרחב זכויות אדם.

קים ג'ונג-און צילום: רויטרס

הדו"ח, שהוכן על ידי מרזוקי דארוסמן, עורך דין אינדונזי שהוא החוקר המיוחד מטעם האו"ם לענייני זכויות אדם בצפון קוריאה, וקובע כי הפגיעה בזכויות אדם במדינה הקומוניסטית המבודדת "מגיעה לעתים לדרגת פשעים נגד האנושות". לדבריו, יש לחשוף הפרות אלה במועצת הביטחון ובעצרת הכללית של האו"ם ולגבש "המלצות מתאימות" לטיפול בשלטונות צפון קוריאה.

מסקנות הדו"ח עשויות להוות בסיס משפטי מספיק להעברת הנושא לטיפול בית הדין הבינלאומי בהאג, אם כי סביר להניח שסין תתנגד לכך. פיונגיאנג מסרבת זה עשרות שנים להגיב על האשמות בפשעים נגד האנושות ולהרשות לבדוק את בתי הכלא או מחנות המעצר שלה, שבהם מוחזקים על פי החשד כ-200,000 אסירים פוליטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ