ארה"ב סיכלה את מינויו של גנרל מקסיקאי לשר ההגנה

הממשל סבר כי לגנרל יש קשר הדוק לקרטלי הסמים ולשחיתות. הפעלת הלחץ על הנשיא החדש מעידה על המעורבות האמריקאית במדיניותה של מקסיקו

ג'ינג'ר תומפסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ינג'ר תומפסון, ניו יורק טיימס

המוני אזרחים התכנסו בכיכר המרכזית של מקסיקו סיטי על מנת להריע לצבא מקסיקו במצעד יום העצמאות השנתי. האירוע זכה לתשומת לב מיוחדת גם במרחק 2,000 ק"מ משם, בוושינגטון, שבה צפו פקידי ממשל אמריקאים בדריכות בנעשה בבירה המקסיקאית. אולם, תשומת לבם של האמריקאים לא היתה נתונה למפגן ההליקופטרים, לתצוגת ציוד הנ"מ ולפלוגות שצעדו בסך, אלא לאדם שנבחר להוביל את המצעד, הגנרל מויסס גרסיה אוצ'ואה, הצפוי להתמנות, כמקובל, לשר ההגנה הבא.

בממשל אובמה הובעו חששות רבים ממינויו של גרסיה אוצ'ואה. המנהל לאכיפת חוקי הסמים (DEA) חושד כי הגנרל מקיים קשרים עם סוחרי סמים ומשרד ההגנה מוטרד מכך שעשה, כפי הנראה, שימוש לא חוקי בציוד צבאי תוך גריפת סכומי כסף גדולים לכיסו. בימים שלפני השבעתו של נשיא מקסיקו, אנריקה פניה נייטו, נועד שגריר ארה"ב אנתוני וויין עם כמה ממקורביו על מנת להביע את דאגתו מקידומו הצפוי של הגנרל.

מגעים מסוג זה, שמתקיימים על פי רוב מאחורי הקלעים, מעידים על מעורבותה העמוקה של ארה"ב במדיניות ההגנה של מקסיקו, והמעקב הצמוד שלה גם אחר התנהלותו של הנשיא החדש. העובדה שוושינגטון מתערבת בבחירת חברי הקבינט המקסיקאי מעידה על המתחים ואי-האמון ההדדי השוררים בין שתי הממשלות, על אף שהצהירו לא פעם באופן רשמי על יחסי ידידות ושיתוף פעולה.

צבא מקסיקו עוצר חשודים בסחר בסמיםצילום: אי-פי

"שיתוף הפעולה עם מקסיקו הוא מטבעו ריקוד עם השטן", אומר בכיר לשעבר ב- DEA, "אי אפשר להסתלק מהמשחק, כי השחקנים אינם לרוחך. עליך להמשיך ולתפקד גם כשאינך נותן אמון מוחלט בשותפיך". מאידך, גם בצד המקסיקאי לא שוררת קורת רוח. בכיר לשעבר בשירות המודיעין המקסיקאי מביע ספקות דומים ואומר כי במקסיקו סיטי מתלוננים על חוסר איזון ואי-שוויון ביחסים עם ארה"ב. "מקסיקו חושפת סודות מדינה בפני האמריקאים, אך הם לא נוהגים באופן דומה".

חששות הממשל מקידומו של הגנרל גרסיה אוצ'ואה התעוררו על רקע מאמציהן המשותפים של שתי הממשלות לעצור את זרם הסמים, הנשק והכספים משני צדי הגבול המשותף. בתקופת כהונתו של הנשיא הקודם, פליפה קלדרון, התרחב שיתוף הפעולה הזה באופן חסר תקדים. כוחות הביטחון והמודיעין של ארה"ב ומקסיקו קיימו מבצעים משותפים שבהם נתפסו וחוסלו עשרות מראשי הקרטלים המובילים. אולם, בשעה שבוושינגטון זכו המעצרים לכותרות בעיתונים, במקסיקו עוררה החשיפה התקשורתית גל אלימות שגבה את חייהם של כ-60 אלף בני אדם.

בעקבות גל מעשי הרצח, הבטיח פניה נייטו בן ה-46 לשנות את מדיניות המלחמה בפשע המאורגן, ולהשקיע את מירב המאמצים בצמצום האלימות ולא במעצרים של ברוני הסמים. עד כה לא חשף את תוכניותיו למעט כמה פרטים מעורפלים. תחת זאת, התרכז בעניינים כלכליים וחברתיים.

אף שפניה נייטו מציג עצמו כמוביל דור חדש של רפורמטורים, הוא בעצם איש המפלגה המהפכנית הממוסדת (PRI) ששלטה במקסיקו במשך 70 שנה עד לסילוקה בשנת 2000. שנות שלטונה של ה-PRI התאפיינו בשיטות של כפייה פוליטית ושחיתות. היא מיעטה לשתף פעולה עם ארה"ב ונמנעה מלהתעמת עם ברוני הסמים ואף נקשרה בעסקאות עמם. רבים מחברי הקבינט של פניה נייטו צמחו מתוך מנגנון ה-PRI, ולכן בוושינגטון גוברים החששות באשר לכיוון אליו צועדת ממשלתו. כפועל יוצא מכך, מעכב הקונגרס האמריקאי הענקת סיוע בטחוני למקסיקו בסכום של כמעט 230 מיליון דולר.

ובמרכז כל הלבטים הללו עומד הגנרל גרסיה אוצ'ואה בן ה-61. לכאורה, מדובר בקצין לדוגמה, בעל תארים מתקדמים מהמכללות הצבאיות המובילות במקסיקו, שהקים בעבר את המרכז הלאומי היוקרתי למודיעין ולמלחמה בסמים וכתב שלושה ספרים בעניינים צבאיים. כאשר היה בין המועמדים הסופיים לתפקיד שר ההגנה, קיווה גרסיה אוצ'ואה שתמיכה אמריקאית תעניק לו יתרון על פני המתמודדים האחרים. הוא לא ידע שבסתר מנהלת וושינגטון נגדו מלחמת חורמה.

פקידים בוושינגטון ערכו תחקיר מקיף, שבמהלכו הצטבר מידע שהעיד על כך שגרסיה אוצ'ואה נטל לכיסו סכומים גדולים מעסקאות נשק שונות. במקביל, הואשם הגנרל בכלי התקשורת המקומיים באישור רכישת ציוד מעקב מתוחכם תמורת יותר מ-355 מיליון דולר, מבלי ליידע את השלטונות, ומבלי לדווח לאיזו מטרה. פקידי ממשל אמריקאים מכנים את הגנרל בכינוי המפוקפק "מר 10 אחוזים", המעיד יותר מכל כינוי על החשדות שהם מייחסים לו.

"ארה"ב שולחת למקסיקו הרבה כסף", אמר בכיר אמריקאי שנשאל לגבי החשדות נגד הגנרל, "עלינו לוודא שהכסף זורם למקומות הנכונים, ולא, נחמיץ הזדמנויות חשובות". גורמים ב- DEA אישרו אף הם את החשדות הנוגעים לקשריו של גרסיה אוצ'ואה עם ראשי תעשיית הסמים. "כאשר צצים חששות, מנסים לבודד אותם, לצמצם את הסכנה ולהמשיך הלאה. כך קרה כאשר מועמדותו של גרסיה אוצ'ואה עלתה על הפרק", אומר מקור בסוכנות לאכיפת חוקי הסמים. "אנו פועלים לסלק מהשטח גורמים החשודים בשחיתות, משום קיים חשש שהרשויות במקסיקו לא יצליחו לעשות זאת בכוחות עצמן".

אחרי מצעד יום העצמאות במקסיקו סיטי, באו מספר בכירים אמריקאים לסדרת פגישות בעיר, שבהן חשפו בפני עמיתיהם המקסיקאים את חששותיהם לגבי מינוי הגנרל. כעבור מספר ימים הודיע פניה נייטו על מינויו שריו החדשים. הגנרל גרסיה אוצ'ואה לא היה ביניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ