הפרלמנט הבריטי אישר נישואים חד-מיניים

400 חברי פרלמנט תמכו בחוק שעורר סערה, 175 - רובם ממפלגתו של רה"מ - התנגדו. קמרון: צעד חשוב קדימה שמחזק את החברה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

חברי הפרלמנט הבריטי תמכו אמש (שלישי) ברוב קולות בחוק התומך בנישואים חד-מיניים באנגליה ובוויילס, למרות התנגדותם של עשרות חברים שמרנים. 400 מחברי הפרלמנט הצביעו בעד החוק לעומת 175 שהתנגדו, בסופו של יום מלא ויכוחים וסערת רוחות.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הגדיר את החוק כ"צעד חשוב קדימה" שמחזק את החברה, למרות שכ-140 חברי פרלמנט ממפלגתו השמרנית הצביעו ככל הנראה נגד החוק.

ניק קלג, סגן ראש הממשלה ויו"ר המפלגה הליברלית-דמוקרטית, אמר לאחר ההצבעה כי "אני מאמין בכנות כי כשנתבונן לאחור ביום הזה, נראה אותו כציון דרך חשוב לקראת שוויון בבריטניה. אין זה משנה מי אתה ואת מי אתה אוהב, כולנו שווים. נישואים הם עניין של אהבה ומחויבות, ואין לאסור אותם על אנשים רק בגלל שהם הומוסקסואלים". לדבריו, מפלגתו "נאבקה במשך זמן רב למען שוויון בנישואים. זו מדיניותה ואני גאה שהמפלגה היא חלק מממשלת קואליציה שגרמה לכך".

כל המפלגות נתנו לחברי הפרלמנט מטעמן חופש הצבעה. העברת החוק בקריאה השנייה היא בעלת חשיבות רבה, משום שהיא אומרת שחברי הפרלמנט אישרו אותה למעשה. החוק ייבחן כעת לפרטיו בפרלמנט.

הצעת נישואין ליד הפרלמנט בלונדון, אמשצילום: רויטרס

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת הלייבור, אד מיליבנד, בירך על המהלך ואמר כי "זהו יום שיש להתגאות בו, והוא מהווה צעד חשוב במאבק למען שוויון בבריטניה. הרוב המוחץ של חברי הלייבור שתמכו בחוק, משקף את החשיבות שאנחנו מייחסים ליחסי אהבה, ואין זה משנה את מי אוהבים".

בצרפת אישרה בסוף השבוע האספה הלאומית את הסעיף העיקרי בהצעת חוק המאפשרת נישואים בין בני אותו מין ומקנה לזוגות הומוסקסואלים את הזכות לאמץ ילדים. 249 חברי האספה הצביעו בעד הצעת החוק לבטל את הסעיף הקובע שהנישואים תקפים רק בין בני זוג גבר ואשה, לעומת 97 שהתנגדו לשינוי.

החוק נחשב לרפורמה החברתית החשובה הראשונה של הנשיא פרנסואה הולנד, ולאחת התוכניות החברתיות המשמעותיות במדינה מאז בוטל בה עונש המוות ב-1981. בחודשים האחרונים התעוררו מחאות קשות נגד הצעת החוק, אותן הובילו בין השאר אנשי דת. בחודש שעבר הפגינו 340 אלף בני אדם נגד התוכנית ליד מגדל אייפל בפאריס, ובשבוע שעבר נערכה בבירה הפגנה בעד נישואים חד-מיניים, בה השתתפו 125 אלף בני אדם.

לאחר אישור הסעיף המרכזי בחוק החלו הפגנות בכמה ערים במדינה. בפאריס נשאו כאלף בני אדם כרזות ועליהן נכתב: "כולנו נולדנו מגבר ואשה". המפגינים התגודדו ליד ארמון האינווליד, השוכן לא רחוק מבניין האספה הלאומית, כמה שעות לפני ההצבעה. בעיר ליון התקהלו מפגינים מחוץ לבניין העירייה כדי להשמיע את התנגדותם להצעה, וקראו גם נגד טיפולי מימון טיפולי פוריות ופונדקאות, סוגיות שאינן נכללות בטיוטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ