מדיניות החיסול של אזרחים אמריקאים פעילי אל-קאעדה נחשפת

מסמך מודלף של הממשל האמריקאי מתווה מסגרת חוקית לחיסול בכירים בארגון הטרור שהם אזרחי ארה"ב, ומטילים איום למתקפה אלימה על המדינה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מסמך מודלף שנכתב על ידי המחלקה המשפטית של הממשל האמריקאי חושף לראשונה את הנסיבות המדויקות שבהן ניתן להורות על הרג בכיר באל-קאעדה שהוא אזרח ארה"ב. המסמך, שהגיע לידי רשת אן-בי-סי ונכתב ב-2011, מפרט את הנהלים לחיסול ממוקד של בכירים פעילים בארגון הטרור שהם אזרחים אמריקאים ומטילים "איום קרב של מתקפה אלימה" נגד ארה"ב.

על אף שהמסמך לא מפרט את "הדרישות החוקיות המינימליות" להוצאה לפועל של מבצע כזה, הוא קובע שההרג יהיה מוצדק וחוקתי בעוד ארה"ב מעורבת ב"קונפליקט מזוין" עם אל-קאעדה ושלוחותיה, כפי שהגדיר החוק הבינלאומי ואישר הקונגרס.

בפסקה המרכזית נטען שאזרחים אמריקאים, שחירותם האזרחית מוגנת תחת ההליכים המשפטיים המעוגנים בחוק והתיקון הרביעי לחוקה, לא מחוסנים מפני "מבצע קטלני", כלשון המסמך. "כשמתקיימות נסיבות מיוחדות, מבצע קטלני נגד אזרח אמריקאי שהוא מנהיג בכיר באל-קאעדה... ומטיל איום מתקרב למתקפה אלימה נגד ארצות הברית לא יפר את החוקה", נכתב.

לאחרונה פנו שמונה סנאטורים דמוקרטים ושלושה רפובליקאים לנשיא ברק אובמה וביקשו שיחשוף את כל האפשרויות החוקיות שממשלו ביסס שמאפשרות הרג אמריקאים. הסוגיה עלתה לאחר חיסולו של אנוואר אל-אוולקי, אימאם קיצוני ובכיר באל-קאעדה, יליד ארה"ב, שנהרג בתקיפת מל"ט בתימן בספטמבר 2011. בתקיפה שנערכה כעבור שבועיים נהרג בנו, גם הוא אזרח אמריקאי. הדלפת המסמך, הכולל טיעון משפטי המצדיק הרג אזרחים אמריקאים, ודאי תגביר את המחלוקת והדיונים בנושא.

המסמך קובע כי מבצע שכזה חייב להיות תואם לחוקי המלחמה ולצאת לפועל רק במקרה שלא ניתן ללכוד את הטרוריסט. הוא מעניק בכמה נושאים מרכזיים גמישות שנויה במחלוקת לגורמים בממשלה, ובהם הגדרת דרגתו המבצעית של האזרח והמידיות של האיום שהוא מציב, שיקולים שנמצאים מחוץ לתחומי בתי המשפט האמריקאיים. עוד נכתב כי ההחלטה לאשר מבצע שכזה יכולה להיעשות על ידי "גורם רשמי בכיר בממשל האמריקאי שבקי בפרטים", במקום על ידי בית משפט.

המסמך מצדיק את הדרת מערכת המשפט מההחלטה על חיסול אזרח אמריקאי, כשהוא קובע ש"אכיפה משפטית של פקודות שכאלה תדרוש מבית המשפט לפקח על החלטות פנימיות הכוללות תחזיות עתידיות של הנשיא ויועציו הביטחוניים, באשר למיקום והאופן שבהם ניתן להשתמש בכוח נגד חבר של ארגון חמוש שנגדו הקונגרס אישר שימוש בכוח".

הריסות בניין שהותקף על ידי מל"ט אמריקאי באוקטובר 2011 בדרום-מזרח תימן. בתקיפה נהרגו שבעה בני אדם, בהם בנו של אנוואר אל-עוולקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ