ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

האיסלאמיסטים ששולטים בתוניסיה פיזרו אתמול בלילה את הממשלה והבטיחו בחירות בקרוב מאוד בניסיון להחזיר את השקט למדינה לאחר ההתנקשות במנהיג האופוזיציה החילוני שוקרי בלעיד. ראש הממשלה, חמאדי ג'באלי, הצהיר אתמול (רביעי) כי ממשלת מומחים זמנית תהיה זו שתחליף את הממשלה האיסלאמיסטית. ההחלטה באה בעקבות ההתנקשות בבלעיד, עורך דין בן 49 ומנהיג פוליטי שמאלן שייצג רבים החוששים כי הקיצונים הדתיים יגבילו את החופש במדינה שהציתה את האביב הערבי לפני שנתיים.

בעקבות ההתנקשות בבלעיד פרצו אתמול מהומות ברחבי תוניסיה. בלעיד נרצח אתמול בבוקר בעת שיצא מפתח ביתו שבבירה תוניס על ידי אלמונים שירו בו מטווח קצר ונמלטו מהמקום. זמן קצר לאחר הרצח התאספו מאות בני אדם מול בית החולים בתוניס שאליו הועברה הגופה וערכו במקום עצרת מחאה. מחוץ לבניין משרד הפנים בבירה התאספו יותר מאלף מפגינים שדרשו "מהפכה חדשה" וקראו להפיל את הממשלה". כך גם מחוץ לבניין מפלגת השלטון בעיר מזונה שבמרכז תוניסיה. תושב העיירה סידי-באוזיד, סיפר כי בעירו "יותר מ-4,000 בני אדם מפגינים מחוץ לבניין המשטרה, שורפים צמיגים ומיידים אבנים". ברוב המקרים פוזרו המפגינים בגז מדמיע.

ברבות ממדינות העולם הערבי העלו כלי התקשורת משדרים מיוחדים המדווחים על ההתנקשות והמהומות שהתעוררו בעקבותיה. ג'באלי הגדיר את רצח בלעיד "מעשה נפשע שמאיים על אזרחי תוניסיה", וכינס את שריו לישיבת חירום. "זהו מעשה טרור לא רק נגד בלעיד אלא נגד המדינה כולה", אמר אתמול בצהריים בראיון לתחנת רדיו תוניסאית. "נעשה כל מאמץ להניח את ידינו על הרוצחים בהקדם האפשרי".

שוקרי בלעידצילום: אי–פי

נשיא תוניסיה, אלמונסף אל-מרזוקי, קטע בעקבות האירועים את ביקורו בפאריס וכן ביטל את השתתפותו המתוכננת בוועידת המדינות האסלאמיות שנפתחה אתמול בקהיר. "אויבינו מנסים להכשיל את המהפכה, והרצח הנתעב שאירע היום הוא עוד הוכחה לכך", אמר הנשיא. "הכרתי את בלעיד שנים רבות, הוא היה חבר שלי".

בלעיד, עורך דין חילוני בן 49, היה אחד המתנגדים הגדולים למדיניות הממשלה, שמונהגת על ידי מפלגת אנהאדה האיסלאמיסטית שעלתה לאחר המהפיכה במדינה. ההתנקשות בחייו התרחשה בתזמון בעייתי מאוד מבחינת מפלגת השלטון, שכן בראיון האחרון שהעניק לפני מספר ימים לערוץ טלוויזיה תוניסאי טען בלעיד כי הממשלה הקימה מעין "משמרות מהפכה" שמטרתן לפגוע באישים משורות האופוזיציה. יצויין כי מאז הפלתו של הנשיא זין אל-עבאדין בן עלי, בתחילת 2011 מתנהל בתוניסה מאבק קשה בין הזרמים האיסלאמיים לבין החוגים הליברלים על אופיה של המדינה.

בעקבות ההתנקשות קראה האופוזיציה התוניסאית לשביתה כללית ברחבי המדינה החל מהיום. כתב בי-בי-סי בתוניס דיווח כי נראה שמרבית תושבי הבירה יענו לקריאה, לאור הצניחה בפופולריות של מפלגת השלטון. האוניברסיטאות, בתי הספר וכל בתי העסק צפויים להיסגר. בפרלמנט התוניסאי לא יתקיימו דיונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ