ביהמ"ש האירופי: הסנקציות על בנקים איראניים - לא חוקיות

בפסיקה נקבע כי האיחוד האירופי לא הציג די ראיות לכך שלשני בנקים גדולים באיראן יש קשר לתוכנית הגרעין. כ-30 תיקים דומים מונחים לפתחו של ביהמ"ש

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

בית המשפט האירופי בבריסל קבע הערב (רביעי) כי הסנקציות שהטיל האיחוד על אחד הבנקים הגדולים באיראן – אינן חוקיות. השופטים קבעו בפסיקתם כי האיחוד לא הציג די ראיות לכך שלבנק סאדראת יש קשר לתוכנית הגרעין האיראנית.

בשבוע שעבר קיבל בית המשפט בבריסל החלטה דומה בנוגע לבנק מלאט, שהוא הבנק הגדול ביותר במגזר הפרטי האיראני. בנוגע לשני הבנקים, טען האיחוד כי הם "מספקים שירותים פיננסיים ליישויות וחברות הקשורות לתוכנית הגרעין ולתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן", אולם הוא נתקל בבעיה להוכיח את הקשר מבלי שיחשוף את מקורות המודיעין שלו.

האיחוד האירופי הידק מאוד בשנתיים האחרונות את הסנקציות שלו על איראן, כחלק ממהלך מתואם עם ארה"ב ולנוכח אי היכולת להעביר במועצת הביטחון של האו"ם החלטה על הטלת "סנקציות משתקות" על איראן. בסוף החודש צפוי להתקיים בקזחסטאן סבב שיחות נוסף בסוגיית הגרעין בין נציגי איראן לנציגי ארה"ב, רוסיה, בריטניה, צרפת, סין וגרמניה.

סניף של בנק תג'ראת בטהראן. ההחלטה עלולה לפעור חורים בסנקציות

ההחלטה עלולה להקשות מאוד על האיחוד האירופי לאכוף את הסנקציות שמטילות 27 חברותיו על איראן מאז יולי 2010, לנוכח סירובה להשעות את העשרת האורניום. עם זאת, דיפלומטים אירופאים אמרו כי סנקציות רחבות יותר שהוטלו על המערכת הפיננסית האיראנית ימשיכו להגביל את יכולתה לפעול על אדמת אירופה.

לאיחוד האירופי ניתנו חודשיים לערער על ההחלטה. בנק מלאט כבר הודיע כי בכוונתו לדרוש פיצויים מהנציבות האירופית על הנזקים שנגרמו לו. ההפסד בשני התיקים מגביר מאוד את החשש באיחוד כי לא יוכל להגן משפטית על הסנקציות גם בכ-30 תיקים נוספים שתלויים ועומדים עדיין בבית המשפט האירופי, בהם תביעות דומות שהגיש הבנק המרכזי האיראני וחברת הנפט הלאומית (NIOC).

בתוך כך, הודיע אתמול משרד האוצר האמריקאי על הידוק נוסף בסנקציות שהוא מטיל על איראן. בין היתר הוחלט למנוע מאיראן לשים יד על הכנסותיה מייצוא נפט. על פי ההחלטה, איראן תוכל מעתה להשתמש בהכנסותיה ממכירת נפט רק במדינות היעד, דבר שמגביל מאוד את גישתה למזומנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ