נמצא המספר הראשוני הגדול ביותר שידוע עד כה

המספר 2 בחזקת 57,885,161 פחות 1, שיכול להתחלק רק ב-1 ובעצמו, התגלה במחקר של אוניברסיטת מרכז מיזורי ומונה 17 מיליון ספרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המספר 2 בחזקת 57,885,161 פחות 1, שיכול להתחלק רק ב-1 ובעצמו, התגלה השבוע כמספר הראשוני הגדול ביותר המוכר לחוקרים עד כה.

מספר ראשוני, כמו 2, 3, 5, 7 ו-11, הוא מספר שלא ניתן להציגו כמכפלה של שני מספרים טבעיים קטנים ממנו. מאז קבע המתמטיקאי היווני אוקלידס, הנחשב לאבי הגיאומטריה, כי יש מספר אינסופי של מספרים ראשוניים, המתמטיקאים מחפשים מספרים ראשוניים גדולים יותר ויותר. 

המספר הראשוני הגדול ביותר מונה 17 מיליון ספרות. הוא התגלה במחשב בוורנסברג שבמיזורי, כחלק מפרויקט חישוב של מתנדבים בשם (Gimps Great Internet Mersenne Prime Search) המבקש למצוא את המספר הראשוני הגדול ביותר, ובו מעורבים מאז שנת 1996 עשרות אלפי מחשבים. המספר הראשוני הגדול ביותר הקודם התגלה במיזם זה בשנת 2008, והוא הכיל 13 מיליון ספרות.

המשתתפים במיזם אוהבים לגלות מספרים ראשוניים חדשים לא מפני שהם שימושיים (לפחות לא כעת), אלא מפני שהם קיימים וניתנים בעזרת חישוב מורכב לגילוי. הקרן Electronic Frontier העניקה פרס למוצא המספר הראשוני הראשון בעל מיליון ספרות והודיעה כי תעניק פרס של 150 אלף דולרים למי שיגלה את המספר הראשוני הראשון בעל 100 מיליון ספרות.

הדרך היעילה ביותר למצוא מספר ראשוני גדול הוא לחפש מספר מרסן - מספר הקרוי על שם נזיר צרפתי בן המאה ה-17 שהוא מספר ראשוני שניתן לכתוב אותו בצורה של 2 בחזקת p פחות 1, כש-p הוא מספר ראשוני בעצמו. לפני המיזם היו ידועים רק 34 מספרי מרסן שכאלה. בזכות המיזם ולאחר התגלית האחרונה, מספרם עלה ל-48.

המספר הראשוני הגדול ביותר הוא השלישי שגילה קרטיס קופר מאוניברסיטת מרכז מיזורי, שמריץ את תוכנת החישוב ב-1,000 מחשבים באוניברסיטה. המספר הראשוני שהתגלה גדול כל כך עד שנדרשו לאחד המחשבים במחקר 39 ימים לבדוק שאכן מדובר במספר ראשוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ