בלומברג למתנגדים לכנס הקורא לחרם על ישראל: סעו לצפון קוריאה

ראש העיר ניו יורק השתלח בחריפות במארגני מחאה שאיימו לקצץ מענקים לקולג' שהסכים לארח כנס של תנועה התומכת בחרם על ישראל

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, תקף אתמול (חמישיי) בחריפות מפתיעה את מארגני המחאה הציבורית נגד כינוס אוניברסיטאי של תנועת החרם האנטי-ישראלית ואמר ש"עדיף היה לו היו סותמים את הפה".

בלומברג גם גינה את איומיהם של חברי מועצת עיריית ניו יורק להפסיק את המימון לברוקלין קולג', המעניק חסותו לכינוס, ואמר ש"אם אתם רוצים ללכת לאוניברסיטה שבה הממשלה קובעת מה הם הנושאים שראוי לדון בהם, אני מציע לכם להירשם ללימודים בצפון קוריאה".

דבריו הבוטים של בלומברג נאמרו בתום עשרה ימים של עימות פומבי הולך ומחריף סביב החלטת מחלקת מדעי המדינה בקולג' להעניק חסות לערב שכותרתו "תנועת ה-BDS נגד ישראל" שבה אמורים לנאום אחד ממקימי התנועה, הפלסטיני עומר ברגותי – שלמד באוניברסיטת תל-אביב - והפילוסופית ג'ודית באטלר. הכינוס, שניזום על ידי ארגוני סטודנטים פרו-פלסטיניים, אמור להתקיים ביום חמישי בערב בקמפוס של הקולג' בברוקלין.

צילום: אי-אף-פי

בלומברג - שהגדיר עצמו כ"תומך ישראל שאין שני לו" וכמי שמתנגד באופן נמרץ לתנועת החרם - ביקר בחריפות את ההמולה שעוררו המוחים נגד הכינוס: "הם לא חושבים לפני שהם פותחים את הפה. אם הם היו סותמים את הפה, זה היה מסתכם בכמה ילדים בקמפוס. אף אחד לא היה שומע על זה ואף אחד לא היה יודע על זה. אבל הם יצרו את המפלצת שהם כה מתנגדים לה".

אף על פי שסטודנטים יהודים ופוליטיקאים מקומיים מברוקלין הביעו את מחאתם כבר לפני כמה שבועות, הכינוס עלה לכותרות באמצעי תקשורת מרכזיים בעקבות מאמר שפרסם הפרופסור אלן דרשוביץ', בעצמו בוגר הקולג' ומי שידוע כמגן נלהב של ישראל, שבו תיאר את האירוע כ"אורגיה של שנאה". דרשוביץ תבע מראשי הקולג' להסיר את חסותם ממנו.
בעקבות המאמר גברו הלחצים על הקולג', אך מנגד התעוררה גם מחאת נגדית בשל "הניסיון לדכא את חופש הביטוי ולהתערב בחופש האקדמי". הרוחות הלכו והתלהטו, עד כדי כך שאחד המחוקקים העירוניים מברוקלין, אלן מייזל, טען שיש בכינוס של הסטודנטים בברוקלין "פוטנציאל לשואה שניה", לא פחות.

דרשוביץ', כמו רבים אחרים, סבור שתנועת ה-BDS ("חרם, הימנעות מהשקעות ועיצומים" Boycott, Divestment and Sanctions) חותרת למעשה לנידויה של ישראל בזירה הבינלאומית, למחיקת זהותה היהודית ולמימוש זכות השיבה בשביל הפליטים הפלסטיניים. בישראל מתייחסים לתנועה, שהוקמה על ידי 171 ארגונים פלסטיניים אזרחיים בשנת 2005, כראש חץ של המסע הבינלאומי לדה-לגיטימציה של ישראל.

אבל המוחים הגדישו את הסאה ככל הנראה – במונחים אמריקאים, כמובן - כשצירפו לשורותיהם גם פוליטיקאים, תחילה במכתב עליו חתמו גם ארבעה חברי קונגרס דמוקרטיים, ואחר כך במכתב נוסף שבו איימו עשרה מחברי מועצת עיריית ניו יורק למנוע מימון עירוני לקולג' כתוצאה מסירובו להסיר את חסותו מהאירוע. "אנו מאמינים בעיקרון של חופש אקדמי," כתבו, "אך אנו גם מאמינים בעיקרון שלא לתמוך במוסדות לימוד שיש בהם תכניות שאנו ובוחרינו רואים כמוטעים ודוחים".

האיום המפורש בקיצוץ מענקים לקולג' גייס לצדו תומכים נוספים שנמנעו עד אז מלהביע דעה. העיתון ניו יורק טיימס אף הקדיש לעניין מאמר מערכת שבו כרך בין הניסיון "לצנן את הדיון הציבורי" לבין החקירה הנוקשה שעבר המועמד לתפקיד שר הגנה, צ'ק הייגל, בידי סנאטורים רפובליקאים בשבוע שעבר. "האמת העצובה היא," נכתב בעיתון, "שבישראל יש דיון יותר אמתי לגבי מדיניות אמריקאית-ישראלית מאשר אצלנו".

נשיאת הקולג' קרן גולד הודיעה שלא תיסוג מההחלטה להעניק חסות לערב החרם. היא טענה שהקולג' ישמח להעניק חסות גם לאירוע נגדי, אף על פי שעד כה לא התקבלו פניות בנושא. מה שבטוח, אירוע פרו-ישראלי לא יזכה ולו לקמצוץ מפרסום החינם שניתן לו על ידי אלה הרואים עצמם מופקדים על הגנת שמה הטוב של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ