התקשורת האמריקאית ידעה על בסיס המל"טים הסודי בסעודיה - ולא פרסמה

וושינגטון פוסט וניו יורק טיימס הודו כי התחשבו בבקשת ממשל אובמה לשמור על שיקולי ביטחון לאומי. ביקורת חריפה בארה"ב על הסתרת המידע מהציבור

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
אי-פי

גופי תקשורת אמריקאים נאלצים להתמודד עם האשמות כי נכנעו ללחץ ממשל אובמה כשלא דיווחו על בסיס המל"טים הסודי של הסי-איי-אי בסעודיה למרות שידעו על קיומו במשך כשנה. על רקע הביקורת הציבורית בנוגע למדיניות החיסולים של ממשל אובמה, החשיפה כי כלי תקשורת מרכזיים כמו וושינגטון פוסט וניו יורק טיימס ידעו על בסיס המל"טים בסעודיה ולא דיווחו זאת לציבור, גרמה לפרשנים חשובים לבקר את כלי התקשורת על הפעלת שיקול דעת מוטעה בעניין האיזון בין שיקולי ביטחון לאומי לבין זכות הציבור לדעת.  

רק ביום שלישי, לאחר שמסמך של משרד המשפטים בנוגע למדיניות החיסולים דלף לאן.בי.סי, הודה הוושינגטון פוסט כי הוא נמנע מפרסום המידע שהיה ברשותו "בעקבות בקשת ממשל אובמה לשמור על הביטחון הלאומי". הניו יורק טיימס במאמר מערכת אתמול ציין כי "חש שזו הזמן הנכון לפרסם את המידע".

ד"ר ג'ון לול, פרופ' לעיתונות ותקשורת באוניברסיטת ליהיי בפנסילווניה, טוען כי היבטים של ביטחון לאומי לא היו אמורים למנוע את הפרסום במקרה כזה. "ההחלטה שלא לחשוף את המידע הייתה מבישה", אומר פרופ' לול, "כשמשתמשים בשיקול של ביטחון לאומי רמת האיום צריכה להיות גבוהה ביותר, אולי אפילו קיומית. העובדה שאנחנו בכלל דנים בסוגייה זו (של רמת האיום) הייתה צריכה לצלצל כפעמוני אזהרה לעורכים. אני חושב שהסיבה האמיתית למה שקרה היא שהממשל לא רצה לבייש את הסעודים- והעובדה שהתקשורת האמריקאית שיתפה עם כך פעולה היא דבר נאלח".

בניין הניו יורק טיימס בניו יורקצילום: אי–פי

במקביל לחשיפת הסתרת המידע של כלי התקשורת, הורה הנשיא ברק אובמה למשרד המשפטים להתיר לוועדות המודיעין של הקונגרס גישה לחוות דעת משפטית שעליה התבססה החלטת הממשלה לבצע תקיפות מל"ט מחוץ למדינה, המכוונות נגד אזרחים אמריקאים ששיתפו פעולה עם ארגון אל קאעדה. הדרישה לחשוף את המסמך התעוררה בימים האחרונים, על רקע היערכות ועדת המודיעין של הסנאט לדיון בדבר אישור מינויו של ג'ון ברנאן, שהיה מעורב בתוכנית המל"טים, לתפקיד ראש הסי-אי-איי.

הדרישה גברה השבוע, בעקבות הדלפה של מסמך לא מסווג, שעסק באופן קבלת ההחלטות בדבר ביצוע פעולות נגד אזרחים אמריקאיים, שאותו שלח משרד המשפטים לאנשי מפתח בקונגרס. המזכר ציין כי החוק מתיר לממשלה להורות על חיסול אזרחים אמריקאים בחו"ל, כאשר היא סבורה שהם משמשים בתפקידים בכירים באל-קאעדה ונוטלים דרך קבע חלק בפעילות שמטרתה הריגת אזרחים אמריקאים, גם במקרים שבהם אין ראיות לתכנון מתקפה ספציפית.

אתמול אמר דובר הבית הלבן ג'יי קארני כי אובמה מקיים דיונים פנימיים שמטרתם לקבוע כיצד לאזן את צרכי הביטחון של ארה"ב עם ערכי האומה. לדבריו, אובמה מחויב לספק עוד מידע לקונגרס, וזאת אף שסירב לאשר את דבר קיומו של המזכר שעסק במל"ט. "אובמה סבור שהשאלות הנוגעות לאופן שבו אנחנו מנהלים את המלחמה באל-אעדה לגיטימיות בהחלט", אמר קארני, "שאלות אלה יהיו רלוונטיות הרבה אחרי סיום כהונתו וכהונתם של המחוקקים הנוכחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ