המועמד לראש הסי-איי-אי: יש צורך בחקיקה חדשה בנוגע לחיסולי מל"טים

השימוע לג'ון ברנן בסנאט החל במהומה כשמפגינות הניפו שלטים נגד פעילות סוכנויות הביון המרכזית. ברנן: יש לי הסגות אישיות מהשימוש בעינויים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ג'ון ברנן, מועמדו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לתפקיד ראש הסי-איי-אי הבא, הופיע אמש (חמישי) לשימוע בפני ועדת השירותים המזוינים של הסנאט. ברנן נשאל בין היתר על מדיניות החיסולים באמצעות מל"טים באפגניסטאן ובפקיסטאן ועל המתקפות הסייבר שמבצעות מדינות זרות על יעדים אמריקאים.

זמן קצר לאחר שהחל הדיון פרצה באולם מהומה לאחר שקבוצת מפגינים מטעם ארגון "קוד ורוד" קראו סיסמאות בגנות ברנן ופעילות הסי-איי-אי. אחת הנוכחות הניפה שלט שעליו נכתב "ברנן = הרג באמצעות מל"טים" וצעקה "אנחנו יוצרים לעצמנו עוד אויבים". הדיון הופסק וחודש כעבור כמה דקות.

השימוע נפתח בהפגנה נגד החיסולים באמצעות מל"טיםצילום: רויטרס

ברנן, בן 57, כיהן בקדנציה הראשונה כיועצו הבכיר של אובמה למלחמה בטרור. בתקופת ממשל בוש סייע רבות ליישום תוכנית המעצרים החריגים, שבה השתתפו לפי דו"ח שפרסם השבוע ארגון זכויות אדם אמריקאי לא פחות מ-54 מדינות. במקביל, התפרסמו ביממה האחרונה מסמכים סודיים המפרטים את ההיגיון המשפטי שעומד מאחורי התקיפות האוויריות שבוצעו נגד אמריקאים המשתפים פעולה עם אל-קאעדה.

על אף שלא מסתמנת התנגדות בסנאט למינויו של ברנן, הוא נשאל שאלות לא קלות בנוגע לאופן פעילותה של סוכנות הביון המרכזית, בין היתר בסוגיית שיטות חקירה שנויות במחלוקת כמו הטבעה במים. ברנן אמר כי יש לו "דאגות משמעותיות והסגות אישיות" לשימוש בעינויים וכי "היה מודע לתוכנית המעצרים החריגים אך לא לקח חלק בהקמתה, בהוצאתה לפועל או בפיקוח עליה".

בהתייחס למדיניות החיסולים באמצעות מל"טים, אמר ברנן כי יש צורך בחקיקה חדשה לפיקוח על מתקפות אוויריות על פעילי אל-קאעדה וארגוני הג'יהאד העולמי. הוא אמר כי כל מתקפה מבוצעת "אחרי הליך תיאום מוקדם עם שירותי המודיעין, הצבא, השירות הדיפלומטי וסוכנויות אחרות". עם זאת הוא ציין כי לצערו "קיימים מקרים שבהם למרות מאמצי הסי-איי-אי, אזרחים חפים מפשע נהרגים. מדובר במקרים שנעשים יותר ויותר נדירים".

בהתייחס לשימוש בשיטות חקירה קשות, הסביר ברנן שכשכיהן כסגן מנהל סוכנות הביון המרכזית נאמר לו שהשימוש בשיטות אלה, כמו הטבעה במים, הניבו מידע בעל ערך. עם זאת, הוא הדגיש שאחרי שקרא דו"ח שהוגש לסנאט בעניין, הוא "איננו יודע לומר מה היא האמת" וכי "עליו ללמוד עוד את העניין".

יצויין כי ברנן היה מועמד לתפקיד ראש הסי-איי-איי כבר ב-2008, אולם מועמדותו הוסרה אחרי שארגוני זכויות אדם הביעו את מחאתם על הצהרות פומביות שנתן בנוגע לשימוש בשיטות חקירה קשות במיוחד. ביקורת דומה מושמעת גם מתוך שורות המפלגה הדמוקרטית.

מפגינה השייכת לארגון "קוד ורוד" עם כרזה נגד מדיניות החיסולים באמצעות מל"טים, הערב בוושינגטוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ