חמישה הרוגים בסופת השלגים בארה"ב; 6,000 טיסות בוטלו

הסופה "נמו" השביתה כליל את התחבורה בצפון-מזרח ארה"ב וניתקה מאות אלפי בתים מחשמל. אולם מזג האוויר היה סוער פחות מהתחזיות

חמי שלו
חמי שלו

סופת השלגים האימתנית שפקדה את צפון-מזרח ארצות הברית הורידה כמויות שיא של שלג מניו ג'רזי בדרום ועד למדינת מיין בצפון, וכיסתה את הערים הגדולות ניו יורק ובוסטון בשמיכה עבה של שלג לבן וסמיך.

הסופה, המכונה "נמו", השביתה כליל את התחבורה הציבורית והפרטית, ניתקה מאות אלפי בתים מרשת החשמל ויצרה תחושה של מצור וניתוק אצל מיליוני אמריקאים, במיוחד כאלה שאינם חיים בערים הגדולות. חמישה בני אדם נהרגו בנסיבות הקשורות לסופה.

בניו יורק, הסופה מעט חלשה מהצפוי, ורוב הצירים פונו כבר בשעות הצהריים. תושבי ניו יורק מנצלים את הלובן הצחור שכיסה את עירם כדי לחגוג בטבע, כמו ירושלמים אחרי השלג. אלפים מתושבי מנהטן באו לסנטרל פארק כדי לגלוש, לבנות אנשי שלג, לקיים קרבות של זריקת כדורי שלג ובעיקר – לאפשר לכלביהם ליהנות מהחוויה המיוחדת.

אך לא כך המצב צפונית ומזרחית לעיר, בלונג איילנד ובמדינות ניו אינגלנד, שם נחסמו רוב הכבישים, 750 אלף בתים נותרו ללא חשמל, התחבורה הציבורית עומדת מלכת ועיירות לאורך חופה המזרחי של מסצ'וסטס פונו בשל גלי הים ששטפו את רחובותיהם.

13 מתוך 13 |
נמל ניו יורק, אתמול
1 מתוך 13 |
משחקים בשלג בבוסטוןצילום: אי-פי
2 מתוך 13 |
בתים מכוסים בשלג לחופי מסצ'וסטסצילום: אי-פי

במסצ'וסטס, רוד איילנד וניו המפשייר ירדו עד לשעות האחרונות כ-60 ס"מ שלג, אך בשיא מחזיקה מדינת קונטיקט, השכנה לניו יורק: בעיירה מילפורד ירדו עד כה כ-95 ס"מ של שלגים.

מושלי מסצ'וסטס וקונטיקט אסרו בצו מנהלי את התנועה בכבישים לכלי רכב כלשהם, למעט רכבי חירום, וכל מי שהפר את ההוראות ללא הצדקה עלול לעמוד לדין על עבירה שעונשה המרבי הוא שנת מאסר בפועל. עשרות נהגים שהתעלמו מההוראות נתקעו בלילה הקפוא בכבישי האינטרסטייט הרחבים, אך קריאותיהם לעזרה נותרו ללא מענה בגלל השלג הכבד ובשל הצורך של השלטונות לטפל במצבי חירום דחופים יותר.

כמעט 6,000 טיסות בוטלו בסוף השבוע כתוצאה ממזג האוויר, והביטולים, בתגובת שרשרת, שיבשו את התעופה האזרחית גם בשאר חלקי היבשת. שדות התעופה קנדי ולה-גרדיה בניו יורק חזרו לפעילות, שדה התעופה ניוארק אמור לחזור לפעילות בשעות הקרובות, אך שדות התעופה לוגן בבוסטון וברדלי בהרטפורד קונטיקט נותרו סגורים. גם תנועת הרכבות בניו יורק התחדשה באופן חלקי לקראת מוצאי שבת.

עיריית ניו יורק גייסה קרוב לאלף מפלסות ועוד 1,200 מפזרות מלח כדי לשמור על צירים פתוחים. ראש העירייה מייקל בלומברג, שספג ביקורת קשה בשל טיפולה הכושל של העירייה בסופות השלגים שפקדו את העיר ב-2010, התגאה בעבודתן היעילה של המפלסות, אך הודה ש"הפעם התחמקנו מהכדור" ושעוצמת הסופה היתה פחותה מהתחזית. בלומברג הציע סיוע לאזורים אחרים בניו יורק, בעיקר בלונג איילנד, שבהם שירותי החירום קרסו בשל העומס.

בכל המדינות שנפגעו מהסופה ניכרת השפעתה של הטראומה שהותירה סופת ההוריקן "סנדי". חמש המדינות שנפגעו ועשרות הערים בדרכה של הסופה השביתו לחלוטין את פעילותן כדי להתכונן ככל שניתן, וגם התושבים התייחסו הפעם ברצינות יתרה לסכנת הנשקפת.

תיקון הנזקים של סופת השלגים צפוי להימשך שבועות רבים ויוסיף עוד כמה מיליארדי דולרים לתקציבי החירום של מדינות שכבר הוציאו בחודשיים האחרונים מיליארדים רבים יותר על תיקון נזקי סופת "סנדי". החורף, מזכירים החזאים בארצות הברית, רחוק מסיומו, והסופה הבאה כבר בדרך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ