הדרישה לעצמאות בוערת ברחובות טיבט

לאחר ש-99 בני אדם הציתו עצמם כחלק מהמחאה נגד סין, בטיבט תוהים אם זו הדרך הנכונה לגרום לבייג'ינג להגמיש את עמדתה בנוגע לעצמאות

ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצה גדולה של טיבטים הגיעה בתחילת פברואר לבירת הודו, ובידיהם דגלים ושלטים שנשאו סיסמאות פוליטיות. תחושה מעורבת של ייאוש ותקווה פיעמה בהם, נוכח ציון הדרך העגום: מספרם של בני עמם, שהציתו עצמם, כאקט של מחאה נגד שלטון סין, הגיע בימים אלה ל-99.

כמעט 100 בני אדם - המספר הדהד בחלל האצטדיון הקטן שבו התכנסו כ-5,000 טיבטים, וביטא את התחושה הקשה, שהעולם אינו שומע את זעקתם. מנהיגי הקהילה תיארו בנאומיהם את ההצתות העצמיות כמעשי ייאוש של אלה שלא ראו כל דרך אחרת להסב את תשומת לבו של העולם לדרך שבה נוהגת סין בטיבט. "מה גורם לאנשים להצית את עצמם?", שאל לובסנג סנגאי, ראש ממשלת טיבט הגולה, בראיון לתקשורת. "אין חופש ביטוי בטיבט. מחאה פוליטית אינה מותרת, בשום צורה".

הכינוס בן ארבעת הימים, שכותרתו היתה "מבצע סולידריות עם העם הטיבטי", כלל הפגנות, צעדות, אירועי תפילה בודהיסטית משותפת ונאומים פוליטיים. מטרתו היתה להחזיר את טיבט לסדר היום הבינלאומי. האביב הערבי אמנם הצית תקווה בלבבות הטיבטים, שנוכחו לדעת שאפשר לחולל שינוי, אך היתה בו גם תזכורת לכך שהסיטואציות אינן זהות, וכי אין ערובה לכך שהקהילה הבינלאומית תגיב באותו אופן.

"העולם שם לב, אבל לא במידה מספקת", הוסיף סנגאי, "האדם שהצית עצמו בתוניסיה נחשב לקטליזטור של האביב הערבי. אנחנו נוקטים מחאה לא אלימה במשך עשרות שנים. כיצד ייתכן שמעולם לא זכינו בתמיכה שקיבלו המפגינים בעולם הערבי?"

נזירים טיבטים מאזינים לנאום ראש הממשלה הגולה בדרמסאלה, לפני כשבועצילום: אי–פי

ואולם, בשעה שההצתות העצמיות הפכו למוקד פעילות המחאה הטיבטית, החלו טיבטים רבים, שכאבו את מותם של עמיתיהם, להטיל ספק ולשאול כיצד ניתן ליישב את מעשי ההצתה העצמית עם תורת הבודהיזם. הדוברים בכנס הזכירו שוב ושוב כי תנועת השחרור הטיבטית תמשיך להיות לא אלימה, וכי האנשים שהציתו עצמם לא הזיקו לאיש מלבדם. "איש מהם לא ניסה להזיק לאחרים", אמר פנפה טסרינג, דובר הפרלמנט הטיבטי, שמקום מושבו בדארמסאלה שבהודו, "אף אחד מבין ה-99 לא ניסה לפגוע בסינים".

ההצתות העצמיות של טיבטים החלו בהפגנות ב-2009 נגד השלטון הסיני באזורים הטיבטיים שבסין. 81 בני אדם לפחות מתו מהצתה עצמית. כמעט כל המקרים אירעו בטיבט והידיעה עליהם הוברחה לחו"ל באמצעות הודעות דואר אלקטרוני או קבוצות ברשת התומכות במאבק הטיבטי.

שלטונות סין הגיבו לגל ההצתות בהקשחת יחסם לטיבטים. בשבוע שעבר גזר בית משפט בסין עונשים חמורים על נזיר טיבטי ואחיינו שהורשעו בכך שעודדו שמונה בני אדם להצית את עצמם, כך דווח בתקשורת הממשלתית בסין. הנזיר נידון לעונש מוות "על תנאי", שבפועל בדרך כלל מתורגם למאסר עולם, והרשויות הבהירו כי הצתה עצמית או עידוד לבצע מעשה כזה ייחשבו לרצח בכוונה תחילה (לדברי סנגאי, עונשים חמורים נגזרו גם על עוד שישה בני אדם באזור אחר בטיבט).

ממשלת סין מאשימה את הדלאי למה, המנהיג הרוחני של הטיבטים, בהסתת בני עמו לבצע הצתות עצמיות. הטיבטים דוחים את הטענה ואומרים כי הגורם להצתות הוא הדיכוי של המשטר הסיני. לאחר שהדלאי למה העביר את סמכויותיו הפוליטיות לממשלה הטיבטית - ועודד לערוך את הבחירות שבהן נבחר לראש הממשלה סנגאי, לשעבר מרצה בהרווארד - התנועה למאבק למען העם הטיבטי נמצאת בתהליך של שינוי.

ההצתות העצמיות דווקא הובילו להקשחת יחס השלטונותצילום: אי–פי

במידה מסוימת, האירועים שנערכו בשבוע שעבר הם חלק ממאמץ מתמשך לבסס את המעמד של סנגאי וחברי פרלמנט טיבטים אחרים, שנבחרו באופן דמוקרטי, כמנהיגים המסוגלים לגייס תמיכה פוליטית לתנועה שמשך שנים הסתמכה בעיקר על הכריזמה והמעמד של הדלאי למה (הוא לא השתתף בכינוס).

רוב הטיבטים הגולים חיים זה יותר מ-50 שנה בהודו, ורבים מאלה שבאו לכינוס בניו דלהי הגיעו מכפרים טיבטיים מיוחדים שהוקמו במקומות אחרים בהודו. לובסנג תאי, בן 28, שהגיע ממונדגוד, כפר טיבטי במדינת המחוז קרנטקה שבהודו, אומר כי ההצתות העצמיות מבטאות את המצב הנואש בטיבט. "אני לא חושב שזה עניין של נכון או לא נכון", הוא אומר. "זה הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות בלי לפגוע באנשים אחרים. זו הדרך הטובה ביותר למשוך את תשומת הלב של העולם".

טנזין לוסק, בן 42, ממיינפאט, כפר טיבטי במדינת המחוז ההודית צ'האטיסגאר, מסכים עם דברי תאי. "זה עצוב מאוד בשבילנו. אבל לאנשים שבתוך טיבט אין דרך אחרת. אין להם שום זכויות. אנחנו, אלה שנמצאים מחוץ לטיבט, מנסים להעלות את המודעות ברחבי העולם".

מנהיגי טיבט נחושים להציג את אירועי השבוע כעדות לכך שהקהילה הבינלאומית, ובפרט הודו, תומכות בשאיפות שלהם. באירועים השונים השתתפו מחוקקים ופוליטיקאים מהמפלגות הגדולות של הודו, אם כי צמרת ההנהגה של הודו נמנעה מלבוא אליהם.

סנגאי ואחרים רוצים שהאו"ם ידחק בסין לשפר את המצב בטיבט ולאפשר לפקחים לבקר באזור. "ממשלת סין צריכה לחוש בלחץ כדי שתעשה משהו", הוא אומר. "כעת פועל מעגל קסמים: מדיניות קיצונית, הפגנות, דיכוי, מדיניות קיצונית עוד יותר, עוד הפגנות, עוד דיכוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ