דו"ח: מערכת היירוט האמריקאית שתוצב באירופה סובלת מבעיות קשות

מחקרים שנערכו בפנטגון איתרו תקלות קשות ומורכבות במערכת ההגנה, שאמורה להיות מוצבת בפולין ואולי גם ברומניה. פתרון אפשרי: הצבה על אוניות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מחקרים סודיים שערך משרד ההגנה האמריקאי מטילים ספק באפשרות שמערכת טילי ההגנה שתוצב באירופה על מנת להגן על ארה"ב מפני טילים איראניים - תוכל למלא את ייעודה עקב בעיות שונות. גורמים בפנטגון אמרו כי באפשרותם להתגבר על הבעיות ולכן בכוונתם להמשיך להתקדם עם התוכניות לפרישת המערכת.

עם זאת, התיקונים הנדרשים במערכות היירוט קשים ומורכבים, ואחת האפשרויות כבר נפסלה, לאחר שתוארה "בלתי ניתנת לביצוע מבחינה טכנית". אפשרות אחרת גורסת כי יש לשנות את מיקום מיירטי הטילים מאתרי שיגור בפולין ואולי גם ברומניה לאוניות המשייטות בים הצפוני, אולם מהלך שכזה עלול להפוך לחומר נפץ דיפלומטי.

המחקרים האחרונים שערך הפנטגון סביב התוכנית מדגישים את הבעיות הגדולות שקיימות בה והולידה ביקורת גם בתוך המערכת הפוליטית האמריקאית. הרפובליקאים טוענים שהתוכנית הנוכחית תוכננה בחיפזון, מתוך ניסיון לרצות את רוסיה, שגילתה התנגדות לתוכנית הפרישה שתוכננה במהלך ממשל בוש. אלא שרוסיה ביקורתית גם כלפי התוכנית של ממשל אובמה וטוענת כי מערך ההגנה האמריקאי נועד נגד טיליה הלכה למעשה.

טיל יירוט משוגר ממשחתת אג'יס צילום: אי–פי

בתקופה שבה צבא ארה"ב עומד מול קיצוצי ענק בתקציבו, מחקרים מסוג זה עלולים להוביל את הקונגרס לשקול מחדש את תקצוב התוכנית. גוף פיקוח מטעם הקונגרס (Government Accountability Office) כבר הכין דו"ח לא מסווג בעניין זה ומסקנתו דומה.

גורמים בצבא סירבו לבקשות חוזרות להגיב על המחקרים בטענה שהללו מסווגים. אפילו כשנאותו לדבר בעילום שם, הם סירבו לומר אם המסקנות כפי שמופיעות בדיווח של המשרד לנשיאה באחריות מדויקות. בעלי התפקידים שהסכימו לשוחח הדגישו שהמערכת ליירוט טילים נמצאת בשלבי פיתוח מוקדמים ויכולותיה עדיין לא ידועות.

לדבריהם, ארה"ב כבר מוגנת על ידי מערכות הגנה אחרות נגד טילים, וגם אם המיירטים שיוצבו באירופה לא יהיו מסוגלים להגן עליה ישירות, הם בכל זאת יגנו לא רק על בעלות הברית ועל הכוחות האמריקאים המוצבים באירופה, אלא גם על מכ"מים אמריקאים הדרושים לכל תוכניות ההגנה האמריקאית.

סוגיית ההגנה מטילים הייתה נתונה במחלוקת חריפה מאז ביקש הנשיא בוש להציב מיירטי טילים ארוכי טווח במרכז אירופה כדי להתמודד עם איומים בליסטים מאיראן. כמה חברי קונגרס דמוקרטים הביעו אז ביקורת על התוכנית ואמרו שהיא מבוססת על טכנולוגיה שטרם הוכיחה את עצמה. רוסיה טענה שהתוכנית נועדה נגד הטילים שלה ופוגעת במדיניות ההרתעה הגרעינית שלה. היא גם איימה בפרישת טילים התקפיים במזרח אירופה.

הנשיא אובמה שינה את התוכנית לאחר שנכנס לתפקידו. התיקונים התבססו על הטענה שיעברו שנים עד שהסכנה מפני טילים איראניים ארוכי טווח תהיה ממשית. השינוי העיקרי בתוכנית הוא בתכנון טילי יירוט המכוונים נגד טילים איראניים לטווח בינוני. לפי התוכנית הנוכחית, ניתן יהיה לשדרג את הטילים האלה בארבעה שלבים, והשלב הסופי ייעשה בתחילת העשור הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ