למרות פסיקת ביהמ"ש האירופי, פולין מכחישה קיומם של "בתי כלא שחורים"

בית המשפט לזכויות אדם בשטרסבורג קיבל את עתירתו של פעיל טרור ממוצא סעודי, שטוען כי עבר עינויים במתקן בפולין בטרם הועבר לגואנטנמו

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

עתירה שהגיש עבד אל-רחים אל-נאשירי, אסיר ממוצא סעודי שכלוא כיום במחנה גואנטנאמו שבקובה הטוען כי בעבר הוחזק במתקן עינויים סודי של סוכנות הביון האמריקאית (CIA) בפולין, מעוררת סערה בוורשה. ראש הממשלה והנשיא לשעבר טוענים כי לא ידוע להם על קיום "בתי כלא שחורים" במדינה, אך פסיקתו של בית המשפט האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג בשבוע שעבר סותרת גרסה זו. בנוסף, דו"ח שפירסם בשבוע שעבר ארגון זכויות האדם OSJI (שמאחוריו עומד איש העסקים ג'ורג' סורוס) מאושש את הפסיקה ואף קובע כי בדומה לפולין, גם ליטא ורומניה העמידו לרשות ארצות הברית בתי כלא בשטחן.

השופטים בשטרסבורג פסקו כי על פי הסכם חשאי בין נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש לבין שלטונות פולין דאז, נמסר מחנה קייסטוטי לשימוש בלעדי של הסי-איי-אי. השטח המיוער שסביב המתקן הוכרז אזור מחוץ לתחום עבור אוכלוסיה אזרחית. סמוך למחנה נמצא שדה תעופה שבו נחתו המטוסים שהביאו ולקחו את העצירים. בידי בית המשפט האירופי קיים רישום מדויק של כל הנחיתות וההמראות שהתבצעו במקום.

אל-נאשירי, המואשם בגרימת חבלה במשחתת האמריקאית "קול" בנמל עדן בשנת 2000, פנה לערכאה בינלאומית לאחר שחקירת התביעה בפולין בעניינו לא הגיעה לסיומה במשך קרוב לארבע שנים. עורך דינו מיקולאי פייטשאק, טוען כי מרשו הוחזק במחנה הצבאי הנטוש קייסטוטי שבצפון פולין תקופה ארוכה אף שניתן היה לסיים את הפרשה בתוך מספר שבועות.

אל נאשירי במשפט בגוונטאנמוצילום: רויטרס

מלבד אל-נאשירי נכלאו ועונו במחנה קייסטוטי גם מספר חשודים בתכנון אסון התאומים ב-2001, וביניהם חאליד שייח מוחמד שנחשב לאחד המוחות המרכזיים מאחורי המתקפה.

בארצות הברית נמשכים עד היום הוויכוחים סביב שיטות העינויים וטכניקות החקירה הקשות שהופעלו על חשודים בתכנון וביצוע מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר. השבוע יעלה על המסכים בפולין סרטה של קתרין ביגלו "כוננות עם שחר", המוקדש למרדף אחר אוסאמה בן לאדן. באחד הקטעים בסרט מתוארת חקירה מלווה בעינויים המתקיימת על סיפון אנייה העוגנת במספנות גדנסק, המקום שבו נולדה תנועת המרי "סולידריות" של לך ואלנסה.

מתוך העלילה ניתן ללמוד שהעינויים על האונייה בוצעו אחרי סגירת המתקן בקייסטוטי, בשנת 2004. למרות שידוע כי ביגלו נפגשה להתייעצויות עם סוכני סי-איי-אי לצורך הכנת הסרט, לא ברור כמה אמת יש בתיאור של את הסיטואציה. הבמאית גורסת כי "בלי עינויים, תפיסתו והריגתו של בן לאדן לא היה מתאפשרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ