כנרת בריטית העידה על אונס, לא קיבלה סיוע - והתאבדה

סערה בבריטניה לאחר שפרנסס אנדרייד התאבדה כמה ימים לאחר שהתבקשה על ידי המשטרה לא לקבל סיוע נפשי כדי שעדותה נגד מורה לשעבר לא תושפע

הלן פיד ופיליפה איבוטסון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלן פיד ופיליפה איבוטסון, גרדיאן

כנרת מקצועית שלחה יד בנפשה, אחרי שסיימה להעיד במשפטו של מי שהיה המורה שלה למוסיקה, אשר הורשע ביום שישי בחמישה סעיפים של ביצוע מעשה מגונה. למושבעים במשפט נגד מייקל ברואר לא נמסר דבר מותה של פרנסס אנדרייד, אלא רק אחרי שהרשיעו את הנאשם. ברואר בן ה-68, מי שהיה המנהל המוסיקלי של בית הספר למוסיקה צ'טהם במנצ'סטר, מוסד בעל שם בינלאומי, נמצא אשם בחמישה סעיפים של ביצוע מעשה מגונה באנדרייד. ברואר ביצע מעשים מגונים באנדרייד בשנים שבהם למדה בבית הספר, בהיותה בת 15-14. הוא זוכה בשלושה אישומים נוספים של ביצוע מעשה מגונה וביצוע מעשה אונס באנדרייד, כאשר היתה בת 18. אשתו לשעבר, הילארי קיי ברואר (68) הורשעה בביצוע מעשה מגונה באנדרייד בת ה-18, וזוכתה מאשמת סיוע לאונס. השופט הודיע להם שעליהם להביא בחשבון, שייגזרו עליהם עונשי מאסר.

בעלה של הכנרת, לבן אנדרייד, טוען כי אשתו סבלה מטראומה בעקבות הטענה כי שיקרה בבית המשפט. התאבדותה של אנדרייד יצרה דיון ציבורי בנוגע להתנהלות בתי המשפט במקרים כאלו. התובעת הכללית לשעבר, וורה בירד, התבטאה כי אינה מבינה מדוע המשטרה המליצה לאנדרייד שלא לפנות לסיוע נפשי עד שלא תסתיים תקופת העדות כדי שלא תשפיע על עדותה. שלושה ימים לפני מותה, ב-24 בינואר, כתבה אנדרייד במסרון לחברתה, שאחרי שסיימה להעיד בבית המשפט לעיניו של ברואר, היא חשה כאילו נאנסה מחדש. אנדרייד, אם לארבעה בת 48, הוסיפה וכתבה שהרגישה כאילו היא מתפרקת לגורמים. כאשר שאלה אותה חברתה אם תוצאות המשפט ישנו במשהו את הרגשתה, סימסה: "לא. שתי האפשרויות איומות". כאשר התלוננה על הנימה הקשוחה שנקטה הסנגורית של ברואר בעת החקירה הנגדית, שטענה שדבריה הם "אוסף של שקרים", ציינה בסרקזם: "אני פנטזיונרית הסובלת מתסביך אלקטרה, שמבקשת למשוך תשומת לב". בהמשך קבע השופט שהחקירה הנגדית התנהלה ללא דופי. אנדרייד לא יזמה את החקירה המשטרתית שהובילה למשפט. לדברי ידידיה, לא הציגה עצמה כקורבן ולא היתה רוצה להיחשב קורבן. זאת ועוד, לא היה לה כל עניין להעיד נגד בני הזוג ברואר.

בעדותו בבית המשפט הכחיש ברואר את האשמותיה של אנדרייד, אך הודה בקיום פרשיית אהבה עם נערה בת 17, תלמידה בבית הספר צ'טהאם, בשנת 1994. ברואר פרש מתפקידו בעקבות חשיפת הפרשה, אולם גרסתה הרשמית של הנהלת בית הספר הייתה שהוא פורש מסיבות בריאותיות. אחרי סיום העסקתו שם, שימש כמנהל האמנותי של מקהלות הנוער הלאומיות של בריטניה וניצח על מקהלת הנוער העולמית. כמו כן, שימש שופט בתחרויות בינלאומיות וניהל סדנאות שירה של תחרות המקהלות של הבי-בי-סי, Last Choir Standing.

אנדרייד צילום: טלוויזיה בי-בי-סי

אנדרייד התאבדה ביום השני למתן עדותו של ברואר, שבה כינה אותה "פנטזיונרית" שחיה ב"עולם של הזיות". ביום שקדם למותה נמסר לה כי השופט הנחה את חבר השופטים לזכות את ברואר בחמישה אישומים של מעשה מגונה המופיעים בכתב האישום המקורי. לדברי השופט חל על סעיפים אלה, שהתייחסו לפעילות מינית שהתקיימה ליד תעלה במנצ'סטר, חוק ההתיישנות, משום שאנדרייד העידה כי ייתכן שהיתה אז בת יותר מ-16, גיל ההסכמה בבריטניה בעת ההיא. אחרי שנודע לשופט על מותה של אנדרייד, דחה את המשך הדיונים בשלושה ימים. בהתייעצות עם התביעה ועם פרקליט המדינה, דומיניק גריב, החליט להמשיך במשפט. העדים הונחו שלא להזכיר את דבר מותה של אנדרייד בין כותלי בית המשפט, והוטל צו איסור פרסום בתקשורת.

למושבעים נמסר כי לא אנדרייד יזמה את החקירה המשטרתית, שהובילה להבאתו של ברואר לדין, אלא אמו של אחד מתלמידיה לכינור. אנדרייד אמרה למשובעים שהיא כעסה מאוד על התערבות האשה, אך הסכימה להעיד נגד ברואר. "לדעתי, פרן חשה שזו חובתה המוסרית להעיד, כשהתבקשה לעזור להרשיע את ברואר", אומרת קירסטן קלינגלס, ידידה ותיקה של אנדרייד. "היא התגברה על קשיים רבים והיתה אדם חזק מאוד. לדעתי, היא חשבה שהיא מספיק חזקה ושתוכל לעבור את זה". אולם חבריה סיפרו לגרדיאן שאנדרייד עשתה ניסיון לשים קץ לחייה, עם התקרב מועד פתיחת המשפט. "פרן הרגישה פגיעה מאוד מבחינה רגשית בתקופת ההכנה לקראת המשפט, וזה מובן", אמרה ג'קי שייב, חברה אחרת.

אנדרייד סיפרה למושבעים שכל חייה נהגה לפגוע בעצמה. "הפגיעה בעצמי היתה האמצעי שאישר לי שאני חיה", אמרה בבית המשפט וגילתה שעשתה לעצמה פנסים בעיניים לפני מבחן הקבלה שלה לצ'טהם. הוריה אימצו אותה בהיותה תינוקת, ובעדותה בבית המשפט סיפרה שעברה התעללות מינית מידי אחד מדודיה בגיל צעיר, ושמותו של אביה המאמץ בילדותה, השפיע עליה קשות. לדבריה, מעולם לא הסתדרה עם אמה המאמצת. שייב סיפרה שלמרות הקשיים בילדותה, אנדרייד לא שקעה בעצבות ותמיד הסתכלה קדימה, אל העתיד. "היו לה כל כך הרבה סיבות לחיות, היא היתה אמא נפלאה. הרגשתי שהיא נחושה בדעתה לתת לילדיה את כל האהבה והטיפול שנמנעו ממנה". קלינגלס ציינה שאנדרייד "היתה אדם עליז שהביאה אור לחייהם מכריה בזכות שכלה החד ואופיה האוהב והאכפתי". כולם, כולל ברואר, מסכימים שאנדרייד היתה כנרת מוכשרת מאוד. פיונה סטיבן, חברתה זה 30 שנה, הטעימה ש"פרן הייתה כנרת מדהימה. גם כשהיתה נערה מתבגרת היו לנגינתה עומק ועוצמה, כאילו חייתה אלפי חיים".

אן סופי מוטר, הכנרת הגרמנית המפורסמת, אמרה פעם ש"נגינתה של אנדרייד בכינור מלאה תשוקה שלא שמעה כמותה". עוד כנר מפורסם, ויקטור ליברמן, אמר שנגינתה היתה "מושלמת מבחינת הצליל והביטוי". דברי ההערכה הללו הוזכרו בלווייתה של אנדרייד שהתקיימה בקרמטוריום בגילדפורד בתחילת השבוע שעבר. המקום היה מלא עד אפס מקום. שניים מילדיה נשאו הספד, כמו גם בעלה ושתי חברות. פיטר קדוולדר, התובע במשפט ברואר, השתתף בלוויה יחד עם הבלש מארק אטקינסון ממשטרת מנצ'סטר, שעמד בראש החקירה.

קורבנות של התעללות מינית, המגלים פגיעות ושצריכים להעיד בבית המשפט, מורשים לתת עדות מאחורי פרגוד או באמצעות מסך וידאו. אנדרייד סירבה להיעזר באמצעים אלו והעדיפה להופיע בבית המשפט ולהתעמת מול ברואר. היא הייתה עדה לוחמנית, בעלת ביטחון עצמי ועתירת רגש. כאשר קייט בלאקוול, הסנגורית של ברואר, אמרה שטענתה שהזוג ברואר אנס אותה בביתו היא "פנטזיה טהורה", הגיבה אנדרייד בקול רם: "שטויות במיץ". "סיפרת אוסף של שקרים לחבר המושבעים על ביקורך בבית הזה", טענה בלאקוול. ועל כך ענתה אנדרייד: "הנה הסיבה שמקרים כאלה לא מגיעים לבית המשפט. זה באמת קרה". "בילית את הלילה במיטה ליד שני האנסים שלך?" שאלה הסנגורית בהתייחסות לדבריה של אנדרייד, ששלושתם ישנו במיטה אחת לאחר שלדבריה הם אנסו אותה. אנדרייד השיבה: "אבל זה קרה. הרגשתי אשמה. לא ידעתי איך לצאת מזה". "זה שקר", אמרה בלאקוול. "יכולת להסתלק משם בכל רגע". "אין לך מושג מה זה להיאנס", ענתה אנדרייד. "אין לך שום הבנה נשית מה עובר עליך במקרה כזה. איזה זעזוע עובר הגוף שלך. איך את מרגישה שזה כמעט מגיע לך".

ברואר צילום: טלוויזיה בי-בי-סי

השופט מרטין רדלנד אמר ביום חמישי שבלאקוול "נהגה כשורה וחקירת העדים בתיק הזה היתה ללא דופי". לאחר מותה של אנדרייד יצאה המשטרה להגנת ההחלטה להעמיד לדין את ברואר. פקד דייב פסטר ממשטרת מנצ'סטר ציין ש"חקירת התיק נוהלה בתחילה על ידי משטרת סארי ואחר כך הועברה למנצ'סטר. בשלב זה מונתה חוקרת שקיבלה הכשרה מיוחדת לחקור את העבירות האלה ושימשה איש קשר יחיד עם הקורבן. "בכל שלבי החקירה והמשפט, קיבלה הנפגעת תמיכה של משטרת מנצ'סטר ושל סוכנויות אחרות. לכל אורך החקירה היתה החוקרת משוכנעת לגמרי שהקורבן נחוש בדעתו להעיד במשפט. היא היתה מודעת לחלוטין להליך המשפטי ולאמצעים המיוחדים שעמדו לרשותה כדי למסור את עדותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ