המפלגה הקומוניסטית בצרפת מוותרת על הפטיש והמגל

בקונגרס ה-36 של המפלגה הוחלט כי במקום סמל הקומוניזם, שמייצג את החקלאים והפועלים, יתנוסס מעתה כוכב המסמל את השמאל באירופה

קים וילשר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים וילשר, גרדיאן

המפלגה הקומוניסטית בצרפת החליטה כי הגיע הזמן למהפכה והודיעה כי סמל הפטיש והמגל לא יופיע עד על כרטיסי החבר שלה.

במקום סמל הקומוניזם של הפטיש והמגל, המייצג את פשוטי העם החקלאים ואת מעמד הפועלים התעשייתי, הפרולטריון, יתנוסס מעתה כוכב על כרטיס החברות במפלגה, המסמל את ברית "השמאל האירופי", שבה חברות מפלגות מהשמאל הקיצוני ביבשת.

ההחלטה, עליה הוכרז בקונגרס ה-36 של המפלגה הקומוניסטית של צרפת (PCF) עוררה תגובות נזעמות בקרב כמה מחברי המפלגה. "כולנו בהלם", אמר עמנואל דאנג טראן, מזכ"ל הסניף הפריסאי, "המפלגה נותנת יד למהלך שיביא לאובדן של ערכים". לדבריו, הפטיש והמגל מסמלים את "היסודות ההיסטוריים של ההתנגדות לקפיטליזם, בה דוגל מעמד הפועלים במדינה". הוא האשים את מנהיגות המפלגה בהקרבת ערכיה של המפלגה בשביל סוג של דמוקרטיה חברתית שאותה מקדמים "ירוקים, סוציאליסטים, טרוצקיסטים ואחרים".

צילום: אי–פי

לעומתו, טען פייר לורן, מזכ"ל המפלגה, כי הסמל אינו מייצג עוד את המציאות הנוכחית. "ברצוננו לפנות אל העתיד", הוא אמר, "הפטיש והמגל הוא סמל מכובד שאותו נמשיך לשאת בכל ההפגנות, אבל הוא אינו מייצג את מי שאנחנו כיום. הוא לא רלוונטי לדור החדש של הקומוניזם".

המפלגה הקומוניסטית בצרפת נוסדה בשנת 1920. בשנות הכיבוש הנאצי הפכה המפלגה לכוח משמעותי במדינה והשפיעה רבות על אנשי תנועת ההתנגדות. במשך השנים שרים מטעמה היו חברים בכמה ממשלות סוציאליסטיות, אולם בשנים האחרונות חלה ירידה בפופולריות שלה. מספר החברים שבה הוא הגדול מבין מפלגות השמאל, אול בשנה האחרונה היא לא הריצה אף מועמד מטעמה בבחירות לנשיאות. בבחירות האחרונות תמכה המפלגה במועמדותו של ז'אן-לוק מלנשון, נציג חזית השמאל הקיצוני, שקיבל 11% מהקולות.

בפרלמנט הנוכחי יש למפלגה 10 מושבים, לאחר שקיבלה 6.9% מהקולות בבחירות הכלליות שנערכו ב-2012. המפלגה הגיע לשיא כוחה בבחירות של שנת 1946, שבה ייצגו את המפלגה 182 חברי פרלמנט, אחרי שזכתה ב-28% מהקולות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ