Non Jam Possum

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 יפרוש מתפקידו

לראשונה מאז 1415, אפיפיור הודיע על התפטרותו: "אחרי שבחנתי את מצפוני בפני האל, הגעתי להחלטה שכוחותיי אינם מספיקים לבצע כראוי את תפקידי"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים66
הארץ

האפיפיור בנדיקטוס ה-16, הגרמני יוזף רצינגר, יפרוש מתפקידו בסוף החודש, כך הודיע היום (שני) דובר הוותיקאן. בהודעת הפרישה הדרמטית של רצינגר בן ה-85, נכתב כי "מצבו הבריאותי לא מאפשר לו לשאת עוד במשרה". האפיפיור צוטט כאומר כי הוא "מודע למשקל ההחלטה" בהתייחסו למסורת לפיה האפיפיור מסיים את תפקידו רק עם מותו. הפעם האחרונה בה התפטר אפיפיור מהמשרה הרמה בעולם הקתולי היתה לפני 597 שנה, ב-1415. 

בדבריו הבוקר בפני מועצת החשמנים אמר בנדיקטוס ה-16: "זימנתי אתכם לקונסיסטורה (מועצה בלטינית) זו, לא רק כדי לדון בשלוש החלטות קנוניזציה (הפיכה לקדוש), אלא כדי למסור לכם החלטה בעלת חשיבות עצומה לחייה של הכנסייה. אחרי שבחנתי שוב ושוב את מצפוני בפני האל, הגעתי להחלטה שכוחותיי, בשל גילי המתקדם, אינם מספיקים יותר כדי שאוכל לבצע כראוי את תפקידי על כסאו של פטרוס".

האפיפיור הפורש הוסיף ואמר לחשמנים כי "אני מודע היטב לכך שמשרה זו, הודות לחשיבותה הרוחנית המהותית, חייבת להיעשות לא רק במלים ומעשים, אלא גם בתפילות וייסורים לא פחותים. אולם, בעולם של ימינו, הנתון לשינויים מהירים כה רבים ומזועזע בשאלות בעלות חשיבות עצומה לחיי האמונה, כדי לשלוט במקומו של פטרוס ולשמר את הבשורה, עוצמת השכל והגוף היא הכרחית. בחודשים האחרונים עוצמה זו הידרדרה אצלי במידה שאני חייב להודות כי מונעת ממני למלא כראוי את התפקיד שהופקד בידי". 

רצינגר מונה לתפקיד ב-2005 כשהוא בן 78 () וכך היה לאפיפיור המבוגר ביותר שנבחר לתפקיד. בספטמבר 2011 הכחיש הוותיקאן דיווחים שהתפרסמו בעיתון איטלקי לפיהם הוא מתכוון לפרוש ביום הולדתו ה-85. "בריאותו של האפיפיור מצוינת", אמר אז דובר הוותיקאן, האב פדריקו לומברדי בתגובה לדיווח בעיתון ליברו. בספרו מ-2010 כתב האפיפיור שהוא לא יהסס להיות האפיפיור הראשון זה 600 שנה שיתפטר אם ירגיש שאינו מסוגל "גופנית, פסיכולוגית ונפשית" לנהל את הכנסייה הקתולית.

כמה אפיפיורים בתקופה המודרנית, בהם האפיפיור הקודם יוחנן פאולוס השני, שקלו לפרוש עקב בעיות בריאות. האפיפיור האחרון שהתפטר מרצונו היה סלסטינוס החמישי ב-1294, אחרי שישב על כס הוותיקאן במשך חמישה חודשים בלבד. האפיפיור גרגוריוס ה-7 פרש ב-1415 באי רצון כדי לסיים את המחלוקת שפיצלה את הכנסייה הקתולית בין אפיפיורים מתחרים.

לפני סלסטינוס, שני אפיפיורים בלבד פרשו מתפקידם. הראשון היה בנדיקטוס התשיעי, שפרש ב-1045, ואחריו יורשו, גרגוריוס השישי, שנה מאוחר יותר. גרגוריוס זמם להיפטר מבנדיקטוס, שהיה אחראי לשרשרת שערוריות כלכליות. שנה אחרי ששכנע את קודמו לפרוש עטוי קלון וירש את כסאו, גרגוריוס נאלץ לפרוש לאחר שהואשם כי התעשר מנפילתו של בנדיקטוס. הפורש האחרון היה גרגוריוס ה-12 ב-1415.

עם היבחרו של רצינגר ב-2005, בירכו חוגים יהודיים על המהלך. בחוגים השונים דיברו על "רגישותו הרבה להיסטוריה היהודית ולשואה" והצביעו על כך שלמרות הצטרפותו הכפויה לתנועת הצעירים של היטלר, משפחתו נודעה בהתנגדותה לנאצים ואחד מבני דודיו, שהיה מוגבל בשכלו, הומת בידיהם במחנה השמדה. בנדיקטוס ה-16 אף ביקר בישראל ב-2009 ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס. 

7 מתוך 7 |
האפיפיור נותן את ברכתו מחלון הוותיקאן, השנה
1 מתוך 7 |
האפיפיור עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, 2009
2 מתוך 7 |
האפיפיור ב"יד ושם", 2009

אך מהר מאוד התברר . אות ראשון לכך ניתן כאשר בנדיקטוס ה-16 השיב על כנה את הגרסה הלטינית של מיסת יום שישי הקדוש של הפסחא, הקוראת ליהודים "לראות את האור" ולהמיר את דתם. אחר כך בא ביטול החרם על הבישופים חברי אגודת פיוס העשירי, ובראשם מכחיש השואה ריצ'רד ויליאמסון. בנוסף לזה היתה ההחלטה לקדם לדרגת קדושה את האפיפיור במלחמת העולם השנייה, פיוס ה-12, שלא יצא בפומבי נגד השמדת היהודים באירופה ולא פעל להצלתם של כאלף יהודי רומא, שהיו כלואים במתקן הגסטאפו הנשקף מחלונו והובלו ממנו למחנות המוות הנאציים.

"בנדיקטוס ה-16 דוגל בקו שמרני מובהק יותר", אמר ל"הארץ" חוקר הוותיקאן ד"ר סרג'ו מינרבי, "ושמרנות בכנסייה אינה טובה ליהודים; בחמש שנות כהונתו נעשה צעד גדול לאחור, חלה הרעה גדולה ביחסי היהדות עם הוותיקאן; הוא החזיר נוסח לטיני של תפילה שהוצא לפני יותר מ-40 שנה, הקורא ליהודים להמיר את דתם; הוא החזיר את ויליאמסון לחיק הכנסייה, בלי לדרוש אפילו שיחזור בו מהכחשת השואה; הוא הכריז שפאולוס הקדוש לא היה צריך להתנצר, כי היה יהודי, ויצר בכך טשטוש גבולות בין יהדות לנצרות, שגם הוא אינו טוב ליהודים".

אבל לא רק עם היהדות הסתבך הוותיקאן מאז בחירת בנדיקטוס ה-16. בספטמבר 2006 הוא קומם עליו את המוסלמים, לאחר שציטט בהרצאה שנשא באוניברסיטה רגנסבורג מדבריו של הקיסר הביזנטי מנואל השני על האיסלאם: "הראו לי דבר חדש שמוחמד הביא, ושם תראו רק דברי רוע וחוסר אנושיות".

כעבור שנה, בביקור בברזיל, עורר תרעומת בקרב אוכלוסיית האינדיאנים באמריקה הלטינית כשאמר ש"הילידים ערגו בדממה לאמונה שהביאו אליהם המיישבים הנוצרים". בתגובה תבע ממנו נשיא ונצואלה להתנצל וארגון ילידים באקואדור פירסם הודעה שבה האשים את מרבית "נציגי הכנסייה באותם זמנים בהשתתפות ברצח עם, מהמזעזעים בתולדות האנושות". ב-2009 עורר עליו האפיפיור את זעם הציבור, כאשר אמר בדרכו לאפריקה כי קונדומים אינם התשובה למאבק באיידס. זו היתה ההצהרה המפורשת הראשונה שלו בנושא, המעורר מחלוקת אפילו בקרב אנשי דת שעובדים עם חולי איידס.

העולם מצייץ על התפטרות האפיפיור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ