בנדיקטוס ה-16 פורש |

כל שערוריות האפיפיור

משמרנותו כלפי היהודים והמוסלמים ועד ההתבטאות נגד השימוש בקונדומים באפריקה, ב-8 שנות כהונתו הפך בנדיקטוס ה-16 שנוי במחלוקת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שם הארכיבישוף של מינכן, מיכאל פאולהבר, אינו מוכר לרבים. אבל הכל מכירים את שמו של הילד בן החמש שקיבל ב-1932 את פניו בעיירת מגוריו הבווארית: יוזף רצינגר. המפגש בין השניים כה הרשים את הילד, כך מספרים, שהחליט להיות גם הוא קרדינל כשיגדל. ב-2005 מקץ שבעה עשורים, בשבוע שמלאו לו 78, הפך הילד מבוואריה לאפיפיור ה-265, בנדיקטוס ה-16.

"אחי ואחיותי היקרים", אמר בהתרגשות לרבבות המאמינים שהתקבצו ב-19 באפריל 2005 בכיכר פטרוס הקדוש בוותיקאן להריע לו, "הקרדינלים בחרו בפועל עניו בכרמי האל להחליף את האפיפיור הגדול יוחנן פאולוס השני".

בניגוד לקודמו, שנחשב למהפכן, סובלני ומודרני, בנדיקטוס ה-16 הפך ברבות הימים לאפיפיור שנוי במחלוקת. בתקופת שבתו על הכס הקדוש שערוריה אחת רדפה אחרת. האחרונה שבהן – הרשעתו של משרתו האישי לשעבר של האפיפיור שגנב והדליף מסמכים שהעלו חשדות לשחיתות ותיקאן.

יותר מכל, שמו של בנדיקטוס ה-16 נקשר לשמרנות. ב-2007 הוא השיב את התפילות הלטיניות לכנסייה. אלה היו נהוגות עוד מימי הקיסרות הרומית המערבית, וכמעט נעלמו מאז שנות השישים. זאת לאחר ועידת הוותיקאן השנייה, המהפכנית, שאישרה תפילה בשפות המקומיות, לצד שורת רפורמות אחרות במדיניות הכנסייה - כולל שינוי היחס ליהודים.

בשעתו בירכו חוגים יהודיים על בחירתו של רצינגר לאפיפיור, דיברו על "רגישותו הרבה להיסטוריה היהודית ולשואה" והצביעו על כך שלמרות הצטרפותו הכפויה לנוער ההיטלראי, משפחתו נודעה בהתנגדותה לנאצים ואחד מבני דודיו, שהיה מוגבל בשכלו, הומת בידיהם במחנה השמדה.

אך מהר מאוד התברר שיחסי הדתות נקלעו לבעיה. אות ראשון לכך ניתן כאשר בנדיקטוס ה-16 השיב על כנה את הגרסה הלטינית של מיסת יום שישי הקדוש של הפסחא, הקוראת ליהודים "לראות את האור" ולהמיר את דתם. אחר כך בא ביטול החרם על הבישופים חברי אגודת פיוס העשירי, ובראשם מכחיש השואה ריצ'רד ויליאמסון. בנוסף לכך היתה ההחלטה לקדם לדרגת קדושה את האפיפיור במלחמת העולם השנייה, פיוס ה-12, שלא יצא בפומבי נגד השמדת היהודים באירופה ולא פעל להצלתם של כאלף יהודי רומא, שהיו כלואים במתקן הגסטאפו הנשקף מחלונו והובלו ממנו למחנות המוות הנאציים.

אבל לא רק עם היהדות הסתבך הוותיקאן מאז בחירת בנדיקטוס ה-16. בספטמבר 2006 הוא קומם עליו את המוסלמים, לאחר שציטט בהרצאה שנשא באוניברסיטה רגנסבורג מדבריו של הקיסר הביזנטי מנואל השני על האיסלאם: "הראו לי דבר חדש שמוחמד הביא, ושם תראו רק דברי רוע וחוסר אנושיות".

כעבור שנה, בביקור בברזיל, עורר תרעומת בקרב אוכלוסיית האינדיאנים באמריקה הלטינית כשאמר ש"הילידים ערגו בדממה לאמונה שהביאו אליהם המיישבים הנוצרים". בתגובה תבע ממנו נשיא ונצואלה להתנצל וארגון ילידים באקואדור פירסם הודעה שבה האשים את מרבית "נציגי הכנסייה באותם זמנים בהשתתפות ברצח עם, מהמזעזעים בתולדות האנושות".

ב-2009 עמד האפיפיור במרכז סערה ציבורית, כאשר אמר בדרכו לאפריקה כי קונדומים אינם התשובה למאבק באיידס. זו היתה ההצהרה המפורשת הראשונה שלו בנושא, המעורר מחלוקת אפילו בקרב אנשי דת שעובדים עם חולי איידס.

על כהונתו של בנדיקטוס ה-16 העיבו מעשי אונס ופדופיליה רבים שביצעו אנשי כמורה, ובעיקר קשר השתיקה שנרקם סביב המעשים. מדובר במקרים שאירעו בארצות הברית, אירלנד, בריטניה, גרמניה ומדינות אחרות, בשנים שבהן רצינגר עמד בראש המשרד לדוקטרינה של האמונה, גוף האמון על טוהר האמונה, המוכר יותר בשמו ההיסטורי: "המשרד הקדוש של האינקוויזיציה." העיתון "ניו יורק טיימס" פירסם ב-2010 מסמכים שהוגשו לבית משפט בארה"ב, המלמדים לכאורה על חלקו של רצינגר, אז קרדינל, בטיוח פרשת התעללות במאות ילדים חירשים-אילמים בשנות ה-80, במדינת ויסקונסין.

באותה תקופה פורסם בבריטניה כי יותר מחצי מהכמרים שנשלחו למאסר באשמת פדופיליה באנגליה ובוויילס עדיין משתייכים לכנסייה, שממשיכה לתמוך בהם כלכלית. אז אמר הביוגרף של הוותיקאן, מרקו פוליטי, ל"הארץ" כי הכנסייה הקתולית מצויה במשבר החמור ביותר ב-200 השנים האחרונות. "אחרי נפילת חומת ברלין ותום עידן יוחנן פאולוס השני, הכנסייה הקתולית הציבה עצמה כסמכות-על בענייני מוסר וכדוברת זכויות אדם. אבל עתה מתגלים בה פשעים מזעזעים המעמידים סמכות זו בסימן שאלה. והסוגיה האמיתית המערערת את אמון הציבור היא אותה 'דממה ממוסדת', קשר השתיקה של בישופים רבים, שלא הוקיעו את הכמרים העבריינים והעבירו אותם לקהילות אחרות, שבהן המשיכו לבצע את זממם".

הרחיק לכת הרבה יותר בשיפוטו האנס קונג, תיאולוג שווייצי ליברלי שאמר אז כי "בנדיקטוס ה-16 נכשל כמעט בכל החזיתות, הוא נכשל בניסיון ההתקרבות לזרמים האוונגליסטיים, כתב; נכשל בהידוק הקשרים הבין-דתיים עם היהדות והאיסלאם; לא השכיל להביא לפיוס עם אוכלוסיות האינדיאנים באמריקה הלטינית, החמיץ הזדמנות להתקרב לתושבי אפריקה באמצעות התגייסות למלחמה באיידס ועידוד השימוש בקונדומים; ומעל לכל, לא עמד במבחן המנהיגות בשערוריות הכמרים הפדופילים, המטלטלות את הכס הקדוש. "המאמינים הקתולים מאבדים אמון", סיכם.

ואולם, גם לבנדיקטוס ה-16 היו פרצי חדשנות. בחודש דצמבר האחרון הוא פתח חשבון טוויטר, שצבר בתוך 8 ימים מיליון עוקבים. "חברים יקרים, אני שמח להיות איתכם בקשר דרך טוויטר. תודה לכם על התגובות הנדיבות. אני מברך את כולכם מכל הלב", כתב האפיפיור בציוץ הבכורה בחשבון שלו .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ