נבואה מזויפת מהמאה ה-16: בנדיקטוס הוא האפיפיור הלפני אחרון

לפי "נבואת האפיפיורים", חיבור שיוחס לקדוש מהמאה ה-12 אך כנראה התפרסם ב-1595, אחריו יעלה לכס הקדוש "פטרוס מרומא" והעולם ייחרב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לשמע הידיעות על פרישתו מתפקידו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16, היסטוריונים זריזים מיהרו להיזכר ב"נבואת האפיפיורים", טקסט מסוף המאה ה-16 שמנבא את סוף הכנסייה הקתולית וקץ הזמנים. הטקסט, שיוחס לקדוש מלאכי, קדוש אירי מהמאה ה-12, מפרט רשימה של 112 אפיפיורים שישבו על הכס הקדוש ברומא, החל מסלסטינוס השני שנבחר ב-1143 ועד יורשו של בנדיקטוס ה-16.

המסורת הנוצרית מספרת כי מלאכי הקדוש, בישוף אירי, זומן לרומא בידי האפיפיור אינוצנטיוס ה-2 ב-1139. בשהותו ברומא, הוא חווה התגלות נבואית, שכללה את כל 112 האפיפיורים העתידים. המסורת מספרת עוד כי כתב היד שבו הוא תיעד את חזיונו נשכח בארכיון ברומא, עד שנמצא מחדש ב-1590. לפי נבואתו, האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הוא האפיפיור ה-111 ברשימה. מלאכי מנבא כי אחרי האפיפיור ה-111, לכס הקדוש יעלה "פטרוס מרומא", ואחריו "העיר בעלת שבע הגבעות תיחרב, והשופט האיום ישפוט את עמו".

לחצו לקריאת הנבואה המלאה (בלטינית)

היסטוריונים מטילים ספק במקוריות המסמך, מאחר שאין לו אזכור במקורות לפני 1595. כמו כן, ברנאר מקלרוו, הוגה הדעות הנוצרי בן תקופתו של מלאכי כתב ביוגרפיה של הבישוף ולא הזכיר בו את הביקור ברומא. ההשערה המקובלת היתה כי החיבור זויף בידי ארנולד די ויון, היסטוריון בנדיקטי, המאזכר אותו בספרו "ליגנום ויטאה" (Lignum Vitæ) מ-1595.

קטע מתוך הנבואה. לחצו להגדלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ