בריטניה נגד עצמאות לסקוטלנד: "היא נהנית מכל העולמות"

בצעד יוצא דופן פרסמה ממשלתו של דיוויד קמרון מסמך משפטי, לפיו המשמעות של סקוטלנד ריבונית היא ויתור על חברות באיחוד האירופי, באו"ם ובנאט"ו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ממשלת בריטניה פתחה היום (שני) בקמפיין שנועד לעצור את המהלך של סקוטלנד לעצמאות. בנייר עמדה משפטי בן 57 עמודים שפורסם בווסטמינסטר נאמר כי משמעות יציאתה של סקוטלנד מהממלכה המאוחדת היא ויתור על חברות בגופים בינלאומיים, כמו האיחוד האירופי, האו"ם ונאט"ו. 

במסמך, אותו ניסחו שני מומחים עצמאיים לחוק הבינלאומי, נאמר בין היתר כי לעצמאות סקוטלנד יהיו השפעות מרחיקות לכת, הדומות במידה רבה לאלה שהתרחשו אחרי התפרקות ברית המועצות ב-1991. אז, הוכרזה רוסיה כיורשת החוקית של השלטון הסובייטי, אולם 14 מדינות אחרות פנו לעצמאות והקימו מארג קשרים בינלאומיים משלהן. לדברי המומחים, הגדרתה של סקוטלנד "מדינה חדשה", יחייב אותה להתקבל לאיחוד האירופי ולארגונים נוספים בהליך המקובל. 

הקמפיין שבו פתחה בריטניה בא בעקבות דו"ח מומחים, בו לקחו חלק גם שני כלכלנים חתני פרס נובל, הממליץ למפלגה הלאומי הסקוטית (SNP) במקרה של אישור העצמאות במשאל העם, לשמור על הלירה שטרלינג ועל כפיפותה לבנק המרכזי הבריטי.

קמרון וסלמונד חותמים על קיום משאל העם באדינבורו, אוקטובר שעברצילום: רויטרס

SNP, השולטת בפרלמנט המקומי, מעוניינת לקיים משאל עם בשאלת ההיפרדות מבריטניה בשנה הבאה וטוענת כי לעצמאות יהיו השפעות מצומצמות בלבד. לדבריה, רווחיה של סקוטלנד ממרבצי הנפט בים הצפוני, יחד עם רווחיה מדיג, חקלאות ותעשיית הוויסקי מאפשרים לה לשמור על כושר פירעון. ואולם לעמדה זו יש גם מתנגדים הטוענים כי בעולם שבו תפוקת הנפט נמצאת בירידה, עלולה סקוטלנד לאבד סובסידיות נדיבות מהממשל בלונדון, דבר שיקשה עליה לגבות די מסים.

ההחלטה היוצאת דופן של ממשלת בריטניה לפרסם את נייר העמדה המשפטי, מבטא יותר מכל את דאגתה של לונדון שתושבי סקוטלנד אכן יצביעו בעד עצמאות. החלטה שכזו עלולה להוביל לאפקט דומינו שבו יבקשו גם תושבי וויילס וצפון אירלנד לקיים משאלים דומים. תהליכי היפרדות דומים מתנהלים בימים אלה גם בחבל קטלוניה שבמזרח ספרד.

אתמול אמר ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, כי לסקוטלנד "יש את מה שצריך" בשביל להיות מדינה עצמאית, אך הדגיש כי היא "נהנית מכל העולמות" במצבה הנוכחי. "בריטניה עובדת, בריטניה עובדת טוב, אז למה להיפרד?", כתב קמרון במאמר שפרסם בעיתון סקוטי. סוגיית ריבונותה של סקוטלנד צפויה להיות מרכזית במערכת הבחירות שתתקיים בבריטניה בעוד שנתיים, ובה מקווים קמרון ומפלגתו השמרנית לזכות באמון מחודש. יצויין כי גם המפלגות הגדולות האחרות בבריטניה מתנגדות לעצמאות הסקוטית.

בתחילת החודש פרסמה SNP מסמך לפיו תהליך יציאתה של סקוטלנד לעצמאות צפוי להיות "קל יחסית" מבחינה בירוקרטית וניתן לסיימו עד מארס 2016. עם זאת, סקרים בסקוטלנד מצביעים על כך שרק כשליש מהתושבים תומכים בעצמאות וכמחציתם מתנגדים לה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ