החייל שהרג את בן לאדן: הצבא נטש אותי

לוחם אריות הים שטוען שירה בראשו של מנהיג אל קאעדה מספר שנותר ללא ביטוח בריאות וללא סידורי אבטחה מתאימים לו ולמשפחתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איש הנייבי סילס לשעבר, שטוען כי הוא האדם שהרג את אוסמה בן לאדן בשלוש יריות במצח, מאשים את צבא ארה"ב כי נעזב לגורלו ללא תמיכה כלכלית, ביטוח בריאות או הגנה כלשהי, בעת שהוא מתרגל לחיים האזרחיים. לוחם הקומנדו לשעבר היה אחד מ-23 אנשי הנייבי סילס שהסתערו על הבית באבוטבאד שבפקיסטאן ב-2 במאי, 2011, והרגו את הטרוריסט המבוקש בעולם. המגזין אסקווייר מציג אותו כאדם האחרון שראה את בן לאדן בחיים.

אולם אלה טענותיו של לוחם הקומנדו על הטיפול שהעניק לו הצבא לאחר השחרור, שמשכו את עיקר תשומת הלב. "היורה", כפי שהוא מכונה בכתבה, מספר למגזין שאחרי הפשיטה על אבוטבאד הוא חש שחוק והחליט לפרוש, שלוש שנים לפני תום 20 שנות השירות להן הוא מחויב.

כתוצאה מכך: "ביטוח הבריאות לי ולמשפחתי פקע... אתה לא בשירות, אין לך סיכוי. תודה לך על שש עשרה שנים. לך תזדיין", הוא אמר. הוא מעיר במרירות שלו היה נהרג בפעילות, מצבה הכלכלי של משפחתו היה טוב בהרבה.

הוא גם מתח ביקורת על היעדר האבטחה לו ולמשפחתו אף שהרג את בן לאדן. הוא סיפר לאסקווייר שהציעו לו במקרה הטוב תוכנית הגנת עדים הדומה לזו שמספקים למלשינים במאפיה – זהות חדשה ומשאית לחלוקת בירה במילווקי.

אריות הים, מתוך "כוננות עם שחר" על חיסול בן לאדןצילום: אי-פי

איש הקומנדו אמר לאסקווייר שהוא ציפה שהצבא לפחות יתגבר את האבטחה על ביתו, בו הוא חי עם אשתו וילדיו. "אולי סיורים מדי פעם. לשלוח מישהו לשריין את דלת הכניסה. להתקים חיישנים או משהו. אבל לא קרה כלום".

חיל הים האמריקאי, שענה לפניית רשת MSNBC, מסר כי אינו יכול לאשר או להכחיש את תיאורו של "היורה" של האירועים ולגבי היחס לו זכה אחרי פרישתו. "אנו מתייחסים ברצינות לביטחון ובטיחות אנשינו, כמו גם לאחריותנו לסייע למלחים שעוברים לחיים האזרחיים. בלי מידע נוסף על המקרה הנדון, קשה לקבוע באיזו מידה תוכנית המעבר לאזרחות הצליחה".

מומחים לטיפול ביוצאי צבא בארה"ב אמרו שהמגזין הגזים בהצגת התנהלות הצי האמריקאי. דרק בלומקה, שעד החודש שעבר ניהל את תוכנית הבריאות במחלקה המטפלת ביוצאי צבא בממשל האמריקאי, אמר שמי שמשתחרר משירות קרבי בנייבי סילס זכאי לחמש שנות ביטוח בריאות. הוא אמר שמצוקותיו של "היורה" משקפות את הקשיים עמם מתמודדים אלפי יוצאי צבא מדי שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ