התקווה הסינית הגדולה

לייצוא הסיני היתה השפעה גדולה על כלכלת העולם. כעת, כשהיא אומת הסחר הגדולה ביותר, נראה שסין תהפוך מגורם מערער לגורם מאזן בשוק הגלובלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סין מככבת זה עשור בחלומותיהם של אנשי עסקים, כלכלנים ומשקיעים - כלכלה עתירת אוכלוסייה שהולכת ומתעשרת; מכונת ייצור הומה שמפיקה מוצרים באיכות הולכת וגדלה בתחומים הולכים ומשתכללים; ובעיקר - שוק פוטנציאלי ענקי לסחורות ושירותים מרחבי העולם. ההישג שרשמה סין בסוף 2012, כאשר הפכה לאומת הסחר הגדולה בתבל ונטלה את הבכורה מארה"ב, הוא אבן דרך משמעותית ביותר בעלייתה של המעצמה הכלכלית ממזרח, והוא מלמד גם שהתקוות שסין תמשוך את הכלכלה העולמית אל מחוץ למשבר שמזנב בה כבר כמעט חמש שנים עשויות להתממש.

בסיכום 2012, הסחר הכולל של סין בסחורות, שכולל את יבוא המוצרים והייצוא שלהם, הסתכם ב-3.87 טריליון דולר. ארה"ב ייצאה וייבאה באותה תקופה סחורות ב-3.82 טריליון דולר. חשוב להבין שהנתון הזה כולל רק את הייצוא והייבוא של מוצרים ולא של שירותים, שבכלכלה המודרנית הם חלק הולך וגדל מהסחר והתוצר הכלכלי של מדינות. כשלוקחים בחשבון את שווי השירותים המיובאים והמיוצאים, הסחר של ארה"ב הגיע ל-4.93 טריליון דולר ב-2012. ארה"ב היא מעצמת שירותים: היא ייצאה שירותים בשווי הגדול ב-195 מיליארד דולר משווי השירותים שייבאה. אולם בחזית המוצרים היא מפגרת אחר סין: היא רשמה גירעון של 700 מיליארד דולר, כלומר ייבאה יותר משייצאה, לעומת סין, שנהנתה מעודף סחר במוצרים.

ארה"ב, שגודל כלכלתה כפול משל סין, עם אוכלוסייה הקטנה פי ארבעה, פינתה את מקומה כמעצמת ייצור וסחר לסין לאחר שהובילה מאז מלחמת העולם השנייה את הסחר העולמי והשירותים הפיננסיים. ארה"ב עצמה תפסה את מקומה של בריטניה, שדעכה בין מלחמות העולם והפכה מאימפריה קולוניאליסטית ומעצמת סחר לשחקנית שולית בקרב הכלכלות הגדולות.

הקפיצה הגדולה של סין בתחום הסחר הגיעה בעשור הקודם. מ-2000 ועד 2012 זינק הייצוא ממנה כמעט פי עשרה. הנסיקה הזו התבשלה כבר בסוף שנות ה-80. נפילתה של חומת ברלין ופירוק הגוש הסובייטי היו הזרז המשמעותי להצטרפותה של סין למשפחת הכלכלות המובילות בעולם. אידיאולוגית, סיומה של המלחמה הקרה איפשר למעצמות המערביות לאפשר לסין לקבל מעמד לגיטימי אף על פי שהיתה דיקטטורה קומוניסטית מדכאת. הטבח בכיכר טיאננמן היה יכול לשמש עילה להטיל סנקציות על סין, אולם ארה"ב ובעלות בריתה בחרו בגישה הפוכה, וסין, תחת הנהגתו של דנג שיאנפינג, בחרה בנתיב הקפיטליזם.

התמקדותה של סין בסחר תחת שלטון דנג השתלמה. מ-1978 ועד 2012 רשמה כלכלתה צמיחה ממוצעת של כמעט 10% בשנה. ב-2009 נהפכה ליצואנית הגדולה בעולם. בתחילה התמקדה בייצוא של טקסטיל, צעצועים זולים ומוצרי פלסטיק אחרים. לייצוא הזול של סין, שהסתייע בשער מטבע מקומי נמוך במיוחד שקבעה הממשלה וכוח אדם זול, היתה השפעה מרחיקת לכת על הכלכלה העולמית. הוא הביא עמו עידן של דפלציה - ירידת מחירים ועמם ירידה של הריביות בעולם. סין רכשה ביתרות מטבע החוץ שצברה ממכירת הסחורות דולרים ואג"ח של ממשלת ארה"ב, ובכך מימנה בעצם מכונת הייצוא המופלאה של סין את אורח החיים האמריקאי המסתמך על אשראי וצריכה. בה בעת, ארה"ב נהפכה ליבואנית הגדולה בעולם, עם 2.28 טריליון דולר ב-2012, לעומת 1.82 טריליון דולר של סין. תעשיות שלמות בארה"ב ובעולם נעלמו בעקבות הצפת הייצוא הסיני, כפי שיודעים פועלי הטקסטיל שפרנסתם נכחדה כמעט כליל מישראל.

הנתון המעודד ביותר שפרסמה סין נוגע דווקא לייבוא ההולך וגדל אליה. בסין יש מעמד ביניים ההולך וגדל וצובר השפעה ועושר. מאות מיליוני האנשים הללו רוכשים מוצרי צריכה, משתמשים בשירותי ידע ופיננסים ורוצים להתקדם מאופניים למכוניות. כיום סין היא שוק ייצוא חשוב ביותר עבור מדינות ותעשיות שלמות. לפי תחזיות, עד סוף העשור גרמניה תייצא לסין בהיקף גדול כפליים מהייצוא שלה לצרפת. וכך יכולות לעשות גם כלכלות ייצוא אחרות באירופה ובעולם. חברה בעלת ראייה לעתיד אחת היתה יצרנית המכוניות הגרמנית פולקסווגן, שביססה לעצמה שוק הולך וגדל בסין. כך זכתה פולקסווגן בבולם זעזועים משמעותי שריכך עבורה את המכה הקשה שנחתה על המגזר והמיט הפסדים עצומים על המתחרות שלה.

רחוב קניות מרכזי בשנחאי שבסין. לפי תחזיות, עד סוף העשור גרמניה תייצא לסין בהיקף גדול כפליים מהייצוא שלה לצרפת צילום: בלומברג

התיאבון ההולך וגדל של סין לייבוא - ולא רק של אנרגיה הנחוצה להניע את המכונות במפעליה - הוא בשורות טובות לעולם העשיר, שסובל מהאטה כלכלית ניכרת. הנהגת סין דווקא רוצה להתמקד בצריכה, לשפר את רמת החיים של אזרחיה. בשבוע שעבר הכריזה ההנהגה על צעדים לצמצום הפערים החברתיים - רפורמות שנועדו לשפר את מצבם של מאות מיליוני כפריים, להגביר את העיור ולדכא את השחיתות באליטות.

החזון של מיליארד סינים המשתמשים במוצרים שיוצרו במדינות אחרות הוא תרופת הרגעה, שלא תינתן בקרוב בהכרח, לכלכלות המתועשות האחרות וגם לשכנותיה של סין בדרום מזרח אסיה - סינגפור, טייוואן, תאילנד ווייטנאם. בהנחה שהממשל בסין ישכיל לאזן את הפערים, המתיחויות והצרכים המורכבים כל כך של אוכלוסייתה הענקית של המדינה, נראה שבחזית הסחר השפעתה המערערת של סין בעשורים האחרונים עשויה להיהפך להשפעה מתונה, ממתנת ומאוזנת יותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ