צעירי ארה"ב צובעים את המפה בכחול דמוקרטי

מצביעי הצעירים של ברק אובמה באים ממגוון אתני וגזעי גדול יותר המצדד ברחבת הממשל הפדרלי. הערב צפוי אובמה לנאום על מצב האומה

שריל ג'יי סטולברג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריל ג'יי סטולברג, ניו יורק טיימס

העיר האוניברסיטאית מיסולה היתה מאז ומעולם מובלעת ליברלית, כתם כחול (דמוקרטי) זעיר בתוך מדינת מונטנה שכולה אדומה (רפובליקאית). הודות לדור חדש של מצביעים, שנותן דעתו למיתון ולסוגיות חברתיות, המדינה כולה הולכת ונוטה אל הכחול.

סם תומפסון, סטודנט לתואר ראשון בלימודי הסביבה באוניברסיטה של מונטנה, מגדיר עצמו "שמרן פיסקלי", אבל הוא מתנגד לקיצוצים בביטוח הרפואי הממשלתי (מדיקייר). הוא צופה שיזדקק לכיסוי ביטוחי כאשר יזדקן. בילי לואן והתר ג'ורבה, עורכות עיתון סטודנטים, אומרות שבקרב בני הדור הצעיר פשתה מנטליות של תקופת השפל הגדול, וזו הסיבה לתמיכה הגוברת בדמוקרטים. הם כורעים תחת חובות כבדים בעקבות הלוואות שנטלו למימון לימודים גבוהים, מודאגים מענייני ביטוח בריאותי ומבוהלים מהאפשרות שלא יצליחו למצוא מקומות עבודה ראויים. "כל אחד מאתנו עלול להיקלע לתאונה כלשהי שבעקבותיה יאבד הכל", אומרת ג'ורבה, שעבדה במלצרות כדי לממן את לימודיה.

אין זה סוד שהדור הצעיר נוטה אל השמאל בסוגיות חברתיות כגון הגירה וזכויות הגאים. ואולם צעירים רבים שהתראיינו לכתבה מגלים נטייה שמפתיעה את עורכי הסקרים ומטרידה את מנוחתם של הרפובליקאים. בסוגיה המהותית העיקרית של ימינו - גודלה והיקפה של הממשלה הפדרלית - יש רוב מוחץ למצדדים בגישתו של אובמה, הסבור שביכולתה להיות כוח קונסטרוקטיבי רב עוצמה, כפי שיטען בנאום על מצב האומה שיישא היום.

הדור הצעיר נוטה אל השמאל בסוגיות חברתיות כגון הגירה וזכויות גאיםצילום: רויטרס

"הצעירים של ימינו מאמינים בכל לבם שלממשלה יש תפקיד חשוב", אומר מט סינגר, מייסד תנועה לא מפלגתית Forward Montana, הנוטה אל השמאל. הוא מנסה לקדם מעורבות פוליטית בקרב צעירים. "עם זאת, לא מדובר בדור של סוציאליסטים. נושבת בהם רוח יזמות והם יודעים היטב שצריך ממסד מתפקד כדי לממש את שאיפותיהם בהתלהבות ויצירתיות". בני ה-30 ומטה במונטנה אשר תמכו במועמדותו של ג'ון מקיין ב-2008 ובמיט רומני בשנה שעברה סייעו הפעם לבחירתם של שני סנאטורים דמוקרטים ומושל דמוקרטי חדש.

בארה"ב כולה הולך וגדל מספר מצביעי המפלגה הדמוקרטית בדור הצעיר, ויש בכך כדי להצביע על תנודה שעשויה לעצב מחדש את השלטון בארה"ב בעשורים הבאים. בני ה-30 ומטה הם "קבוצת הגיל היחידה שבה הרוב טען כי על הממשלה לפעול יותר לפתרון בעיות", דיווח מכון המחקר פיו. בשעה שבוושינגטון מתדיינים כיצד לצמצם את הגירעון הלאומי, מאמינים המצביעים הצעירים שיותר חשוב ליצור מקומות עבודה, לדאוג לביטוח רפואי בר השגה ולפתח "מערכת חינוך ברמה בינלאומית", כך פרסם המכון לפוליטיקה בהרווארד.

סטיב בולוק, המושל הדמוקרטי החדש של מונטנה, זכה בבחירות בעקבות הבטחותיו להקפיא את שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה. ביום הבחירות גדשו מצביעים צעירים את הקלפיות, אשר נשארו פתוחות הרבה אחר שעת הסגירה, כדי לאפשר לסטודנטים להצביע.

בשנה שעברה עלה שיעור המצביעים בני ה-30 ומטה ל-19%. בבחירות הקודמות הגיע ל-18%. דור מצביעי שנות האלפיים בארה"ב מצטיין במגוון אתני וגזעי יותר מקודמיו: רק 58% מתוכו לבנים, לעומת 76% מקרב הדורות הקודמים. "אם הרפובליקאים לא יצליחו לנתק את הזיקה בין הדמוקרטים למיעוטים", אומר סקוט קיטר, מנהל הסקרים במכון פיו, "ילך וישתרש הקשר ויונצח בקרב בני הדור הצעיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ