צפון קוריאה ערכה ניסוי גרעיני שלישי

רעידת אדמה הורגשה סמוך לאתר בו ערכה המדינה ניסויים גרעיניים בעבר. בדרום קוריאה דווח שניסוי נוסף צפוי בקרוב

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

צפון קוריאה ביצעה לפנות בוקר (שלישי, שעון ישראל) ניסוי גרעיני נוסף צפונית לאתר בו ערכה המדינה בעבר ניסויים גרעיניים. לאחר ביצוע הניסוי הורגשה רעידת אדמה בעוצמה של 4.9 דרגות באתר הניסויים בפיונג רי. זהו ניסוי גרעיני שלישי שעושה צפון קוריאה בשבע השנים האחרונות. לאחר מכן דיווחה ‫הטלוויזיה הדרום קוריאנית מפי גורמים רשמיים כי צפון קוריאה מתכוונת לבצע ניסוי נוסף בקרוב‬.

הממשל הצפון קוריאני אישר כי ביצע לפנות בוקר ניסוי גרעיני והגדיר אותו "מוצלח". על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה, הניסוי התבצע בעזרת התקן גרעיני קטן אך עם עוצמת פיצוץ גדולה מאשר בניסויים קודמים. "אושר כי הניסוי הגרעיני בוצע בשלמות ותוך רמת בטיחות גבוהה. לא היתה לניסוי כל השפעה שלילית סביבתית".    

מועצת הביטחון של האו"ם תקיים בהמשך היום דיון בנושא. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, גינה הבוקר בחריפות את המהלך הצפון קוריאני והגדירו כ"הפרה בוטה וחמורה". גם בריטניה, גרמניה, הודו, האיחוד האירופי ורוסיה גינו את הניסוי. גם סין הביעה "מתנגדות חריפה" לניסוי. נאט"ו מסרה כי הניסוי הגרעיני "מציב איום גדול לשלום העולמי".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, פרסם הודעה בה נאמר כי הניסוי הגרעיני הצפון קוריאני הוא מהלך "פרובוקטיבי ביותר החותר תחת היציבות באזור ומציב אתגר לנו ולשלום העולמי". אובמה הוסיף צפון קוריאה מפרה שורה של החלטות שקיבלה מועצת הביטחון וכי ארה"ב "תמשיך לנקוט בצעדים הדרושים כדי להגן על עצמה ועל בנות בריתה".

הכוננות הצבאית של צבא דרום קוריאה הועלתה עם פרסום דבר הניסוי. שר ההגנה הדרום קוריאני אמר שהפעילות הססמית מעידה על ניסוי גרעיני בעוצמה של שישה עד שבעה קילוטון. במקומות אחרים דווח כי מהניתוח הגלים הססמיים ייתכן שמקורו בפיצוץ של עד עשרה קילוטון.

חשוב להדגיש כי ייתכן שייקח ימים עד שבועות עד שניתן יהיה לקבוע רשמית אם הניסוי עבר בהצלחה. בין היתר ייבדק אם לראשונה עשתה צפון קוריאה ניסוי בפצצת אורניום, המבוססת על יכולת העשרה שפיתחה בעשור האחרון. בשני הניסויים הגרעיניים הקודמים - שהתקיימו ב-2006 וב-2009 - נעשה שימוש בפצצות פלוטוניום.  על פי הערכות, פיונגיאנג מחזיקה במספר קטן מאוד של פצצות פלוטוניום ולכן מנסה לקדם את נתיב האורניום.

6 מתוך 6 |
סימני הרעש הססמי שגרם הניסוי
1 מתוך 6 |
אתר הניסוי בצפון קוריאה, לפני שבועצילום: רויטרס
2 מתוך 6 |
מיקום אתר הניסויים

צפון קוריאה הודיעה לפני כחודש על כוונתה לערוך ניסוי גרעיני, במחאה על הידוק הסנקציות הבינלאומיות עליה. הסנקציות הודקו בעקבות החלטתה של פיונגיאנג לשגר לחלל לוויין מחקר, אלא שארה"ב ומדינות אחרות טוענות שהיה זה ניסוי בטכנולוגיית הטילים אסורה. בשבוע שעבר הזהיר שגריר דרום קוריאה באו"ם כי הניסוי הצפון קוריאני יתקיים בקרוב. "כולם מתבוננים בפעילות הקדחתנית באתר הניסויים הגרעיניים של הצפון", אמר השגריר וציין כי ארצו מצפה ממועצת הביטחון להגיב אליו "בצעדים נחושים וחזקים".

מטרת הסנקציות המוטלות על פיונגיאנג הן לפגוע בתוכניות הגרעין והטילים הבליסטיים שלה, למנוע ממנה לערוך ניסויים בטכנולוגיה גרעינית ובליסטית או להשתמש בהן, ולא לאפשר לה לייבא או לייצא חומרים לתוכניות אלה. כחלק מהידוק הסנקציות הוטלו עיצומים על חברות וסוכנויות צפון קוריאניות ממשלתיות, כולל סוכנות החלל ואישים בכירים בממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ