לראשונה: עימות טלוויזיוני בין המועמדים לנשיאות קניה

מיליונים צפו והאזינו לעימות בין שמונת המועמדים, ובהם ראש הממשלה ובנו של מייסד קניה. בטווח שודרו תשדירים הקוראים לאזרחים ללכת להצביע

ג'פרי גטלמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'פרי גטלמן, ניו יורק טיימס

לראשונה בתולדות קניה, נערך ביום אתמול (שני) עימות טלוויזיוני בין המתמודדים על נשיאות המדינה, במערכת בחירות סוערות שתוכרע בעוד שלושה שבועות. מיליוני אזרחים נצמדו למכשירי הטלוויזיה והרדיו כדי לצפות ולהאזין לעימות הפומבי הראשון בין שמונת המתמודדים - שבעה גברים ואשה.

קניה היא אחת המדינות החזקות והמתפתחות ביותר באפריקה, וידועה במרחבי הספארי שלה ובקשריה ההיסטוריים עם המערב. ואולם, בכמעט 50 שנות עצמאותה היתה שכבת השלטון נגועה בשחיתות. אנשי ציבור שסרחו זכו לחסינות ולא הובאו לדין והיריבות הקשה בין השבטים הובילה לא אחת להתפרצויות של אלימות, בייחוד בחודשים בהן התנהלו מערכות בחירות שנויות במחלוקת.

ארגונים לזכויות אדם, אינטלקטואלים וכלי התקשורת עושים כל שביכולתם כדי לוודא שההיסטוריה המדממת של קניה לא תישנה במערכת הבחירות הנוכחית. בין היתר דואגים לפיקוח על הרשתות החברתיות ולראשונה, כאמור, גם מארגנים עימותים בין המתמודדים.

שני המועמדים המובילים במרוץ לכס הנשיאות הם ראש הממשלה, ראילה אודינגה, הטוען שהפסיד בבחירות ב-2007 בגלל זיופי קולות, ואוהורו קניאטה, בנו של מייסד קניה, שהואשם בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בפשעים נגד האנושות, על חלקו בשפיכות הדמים שזעזעה את קניה אחרי אותה מערכת בחירות.

העימות הטלוויזיוני אמש נערך בבית ספר בניירובי בהשתתפות עיתונאים קנייתים. העימות החל בשאלה מדוע המערכת הפוליטית בקניה טעונה במתחים אתניים, ואלו צעדים ינקטו המתמודדים כדי לפתור את הבעיה? "האתניות היא מחלה של האליטות", אמר אודינגה והוסיף כי הוא דוגל ב"קניה למען כולם, לא רק למען אליטות נבחרות". קניאטה ענה בנימה דומה: "השבטיות היא סרטן שהתפשט בגופה של המדינה במשך זמן רב. היא מקור לסכסוכים ולמוות".

בהמשך התבקשו המתמודדים להתייחס לאפשרות שקניאטה יזכה בבחירות, ולהשלכות ההליך המתנהל נגדו בבית הדין בהאג. כמה מדינות מערביות כבר איימו שלא ישתפו פעולה עם קניאטה וקיים חשש שאם הוא יזכה - קניה, התלויה בסיוע מבחוץ של מאות מיליוני דולרים בשנה, תיקלע לבידוד בינלאומי חלקי.

קניאטה, המכהן כעת כממלא מקום ראש הממשלה, ונחשב לבעל יכולת רטורית מצוינת, ניסה להרגיע את החששות. הוא הבטיח לבוחרים שהוא חף מפשע וכי יצליח לנהל את ענייני המדינה תוך ניהול המאבק מול החוק הבינלאומי. ואולם אודינגה מיהר לעקוץ אותו: "יהיה זה אתגר רציני לשלוט במדינה באמצעות סקייפ, מהאג". הקהל צחק.

העימות הופסק מדי פעם לצורך תשדירים שעודדו את האזרחים להצביע בבחירות. ברקע הוצגו נופיה המרהיבים של קניה. בחצי השני של העימות נשאלו המתמודדים מה יעשו כדי לגרום לכך שההצבעה תעבור ללא אלימות. "קניה היא אחת הארצות היפות בעולם", אמר פיטר קנת, מועמד עצמאי, שאינו נחשב לבעל סיכויים טובים, "עלינו לעשות הכול כדי שלא תיהרס".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ