אובמה הכריז על החזרת מחצית מהחיילים מאפגניסטאן

נשיא ארה"ב, נשא הלילה את נאום מצב האומה שהתמקד בחיזוק מעמד הביניים. על הגרעין האיראני אמר: "איראן חייבת להבין שהגיעה העת לפתרון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב ברק אובמה קרא לקונגרס להעלות את שכר המינימום ולפעול לחיזוק מעמד הביניים, בנאום על מצב האומה אותו נשא הלילה (רביעי). חלק ניכר מנאומו של אובמה הוקדש לכלכלה האמריקאית ולמחלוקת בין הרפובליקאים והדמוקרטים בנושא. "העם האמריקאי מצפה שנשים את האינטרס הלאומי לפני האינטרס המפלגתי",  אמר.

"משימתנו הלא גמורה היא לוודא שהממשלה עובדת עבוד הרבה אנשים, לא עבור מעט", הכריז אובמה אל מול מאות מחוקקים ובכירי ממשל. הצעתו של אובמה, להעלות את שכר המינימום מ-7.25 דולר בשעה ל-9, זכתה לתרועות מחברי הקונגרס הדמוקרטים שישבו באולם. "בכל יום", אמר אובמה, "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו שלוש שאלות כאומה: כיצד אנחנו מביאים יותר עבודות לחופינו? איך אנחנו מציידים נשים ביכולות להשיג את העבודות הללו? וכיצד אנחנו מוודאים שעבודה קשה תוביל לחיים הגונים?".

הנשיא העלה תוכניות חדשות ליצירת מקומות עבודה ושיפור התשתיות האמריקאיות במימון ממשלתי ופרטי. הוא התייחס גם לתוכניות חדשות בתחום החינוך ואמר שארה"ב צריכה לקחת דוגמה מגרמניה בה תלמידי התיכון יוצאים מוכנים לשוק העבודה, שכן ההכשרה שלהם זהה להכשרה בקולג'ים הקהילתיים בארה"ב. לדברי הנשיא הממשל יוזם מענקים למדינות ולרשויות שייזמו תוכניות חינוך דומות.

בנאום הצהיר אובמה על השבת 34,000 חיילים אמריקאים מאפגניסטאן בשנה הקרובה. החזרת עשרות אלפי החיילים מאפגניסטאן מהווה צעד משמעותי במסגרת התכנון של אובמה לסיים את המלחמה הנוכחית האמריקאית באפגניסטאן עד סוף 2014. כיום מוצבים במדינה האסייאתית 66 אלף חיילים אמריקאים, המהווים פיחות לעומת גודל הכוח הצבאי ב-2010 - כמאה אלף חיילים.

למרות שמרבית נאומו לא עסק במדיניות החוץ האמריקאית, אובמה התייחס לנעשה במזרח התיכון ולישראל. "המנהיגים האיראנים חייבים להבין שהגיעה השעה למצוא פתרון דיפלומטי. אנחנו נעשה מה שצריך כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני", אמר והוסיף כי ארה"ב עומדת מאחורי ישראל במאמץ להשיג ביטחון ושלום אמיתי.

אחד הרגעים המרגשים בנאום היה כשאובמה דיבר על הצורך להגביר את הפיקוח על החזקת נשק, בעוד משפחות קורבנות של אירועי ירי אחרונים, בהם הטבח בבית הספר בקונטיקט, ישבו באולם. הוא דחק בקונגרס לאסור את השימוש ברובי סער, ולנקוט צעדים נוספים. אובמה מנה את ההצעות שהועלו מאז הרצח בניוטאון, ואמר כי "זכותו של כל אחד כאן להצביע נגד היוזמות הללו, אבל זכותם של הקורבנות שההצעות יגיעו להצבעה".

בנוסף, התייחס הנשיא למצב ההגירה בארה"ב ואמר כי יש לבצע רפורמה שמצד אחד תקטין את ההסתננות הבלתי חוקית למדינה, ומצד שני תתן את הכלים המתאימים למהגרים החוקיים על מנת להשתלב בחברה ועל מנת למשוך לארה"ב את האנשים שהיא זקוקה להם.

אובמה נשא את דבריו בפני קונגרס מפולג מאי פעם, בעוד רבים מהרפובליקאים עדיין פגועים מתבוסת הבחירות בנובמבר. "יחד, פינינו את הריסות המשבר, ואנחנו יכולים להגיד כעת בביטחון מחודש שמצב האומה שלנו חזק יותר", אמר.

יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר הרפובליקאי, האשים את אובמה שהציג את "אותה מדיניות שלא הצליחה לשקם את הכלכלה". ככל הנראה תגובתו לנאום פורסמה כשאובמה עדיין דיבר, בעוד ביינר יושב מאחוריו. "לנשיא היתה הזדמנות להציע הלילה פתרון, והוא נתן לה לחמוק", מסר ביינר.

אובמה בנאום לאומה. איננו מתרגש מקיצוץ בביטחוןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ