היום שאחרי בנדיקטוס |

ליורש מצפה הגמוניה נוצרית שוקעת

על תפקיד האפיפיור הבא מתמודדים כמה מועמדים מאפריקה ועד אמריקה הלטינית. המנצח ייאלץ להשיב את הכנסיה לרלוונטיות בעידן של שערוריות

רייצ'ל דונאדיו ואליזבטה פובולדו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רייצ'ל דונאדיו ואליזבטה פובולדו, ניו יורק טיימס

הודעתו המפתיעה של האפיפיור בנדיקטוס ה-16, על פרישתו הצפויה ב-28 בפברואר, מכשירה את הקרקע לקרב ירושה שיקבע את דרכה של הכנסייה, שנפגעה בשנים האחרונות משערוריות ומשקיעת האמונה במעוזיה המסורתיים ברחבי העולם. בנדיקטוס הוא האפיפיור הראשון ב-600 השנים האחרונות שפורש מתפקידו, ובכירים בוותיקאן אמרו שהם מקווים כי אפיפיור חדש ייבחר עד חג הפסחא.

בנדיקטוס, שאמר כי בחן את מצפונו "לפני אלוהים", טען כי הוא מרגיש שאינו יכול לעמוד באתגרים הכרוכים בהנהגת מיליארד הקתולים ברחבי העולם. היום (שלישי) חשף העיתון האיטלקי "איל סולה 24" כי לפני שלושה חודשים הוחלף קוצב לב בגופו של האפיפיור. דובר הוותיקאן, הכומר פדריקו לומברדי, אישר כי כבר כמה שנים שהאפיפיור משתמש בקוצב לב וכי הניתוח לפני כמה חודשים היה כדי להחליף את הסוללות בקוצב הלב. "אך אין לכך שום קשר לפרישתו", הוסיף הדובר וטען כי "לאפיפיור לא יהיה כל חלק בתהליך בחירת היורש".

יורשו של בנדיקטוס ייאלץ להתמודד עם שלושה אתגרים עיקריים: משבר ההתעללויות המיניות, אירופה שנעשית יותר ויותר חילונית, והתפשטות התנועה הפרוטסטנטית-אוונגליסטית בארה"ב, באמריקה הלטינית ובאפריקה.

בנדיקטוס ה-16. קוצב לב בגוף כבר כמה שניםצילום: אי–פי

ההתפטרות מעוררת מחדש את המאבק בין שמרנים נוקשים, כמו האפיפיור היוצא, המצדדים בכנסייה קטנה יותר של מאמינים אדוקים, לבין המאמינים שהכנסייה תמשוך אנשים רבים יותר אם תרחיב את אופקיה בתחומים חשובים, כמו מתן רשות לקתולים גרושים להתחתן ללא קבלת רישיון מיוחד, או להרשות להשתמש בקונדומים כדי למנוע את התפשטות האיידס. רבים מהצופים בוותיקאן סבורים שהקרדינלים יבחרו הפעם מישהו בעל כישורי ניהול ויכולת לקיים מגע אישי טובים יותר מאלה של בנדיקטוס, מישהו שיוכל להרחיב את השפעת הכנסייה לגורמים חדשים, ובעיקר לצעירי אירופה הרואים בכנסייה גורם לא רלוונטי, ולאמריקה הלטינית ואפריקה שבהן מתפשטות תנועות אוונגליסטיות על חשבונה.

רבים מהצופים בוותיקאן סבורים שהקרדינלים יבחרו הפעם מישהו בעל כישורי ניהול ויכולת לקיים מגע אישי טובים יותר מאלה של בנדיקטוס, מישהו שיוכל להרחיב את השפעת הכנסיה לגורמים חדשים, ובעיקר לצעירי אירופה הרואים בכנסיה גורם לא רלוונטי, ולאמריקה הלטינית ואפריקה שבהן מתפשטות תנועות אוונגליסטיות על חשבונה. "הם רוצים מישהו שיוכל להביא בשורה חדשה, שיצית מחדש את אש השליחות של הכנסיה במעשים ולא רק במילים", אמר ג'ון אלן, מומחה לוותיקן. "מישהו שיהיה המיסיונר הראשי של הכנסיה, שיהיה בעל כישורים תיאטרליים ובמקביל גם סוכן המכירות של הדת הקתולית. שיקח לידיו את מוסרות השלטון של הכנסיה".

המאבק הגדול הנוסף בכנסיה הוא על החלוקה הדמוגרפית של הקתולים. כיום, 42% מהקתולים נמצאים באמריקה הלטינית ו-15% באפריקה. באירופה, שבמשך דורות רבים הובילה את הכנסיה, מצויים רק 25% מהקתולים בעולם, עובדה הגורמת לרבים לומר כי האפיפיור החדש צריך לייצג את חלקי העולם שבהם הגידול הרב ביותר של מספר הקתולים. לעומתם, אומרים אחרים כי החזון הרוחני הוא זה שצריך להיות החשוב ביותר.

ואולם, בעוד שמספר הקתולים הגדול ביותר הוא מחוץ לאירופה, רוב הקרדינלים הם אירופאים ויש האומרים שלמרות שהוותיקאן הוא ארגון כלל-עולמי, הוא מנוהל לעתים קרובות כמו כפר איטלקי. אילו מת האפיפיור, הקרדינלים היו באים לרומא לאחר מותו. אך במקרה הנוכחי, האפיפיור ימשיך לכהן עד ה-28 בפברואר ב-8 בערב, ויורשו ייבחר מן הסתם עד חג הפסחא שהשנה יתקיים ב-31 במארס, אמר דובר הוותיקאן לומברדי. עם זאת ציין כי דבריו על התאריך "הם רק הנחה ולא הודעה".

בינתיים התחילו להתפשט שמועות על זהות האיש שנראה כנחוץ ביותר לכנסיה. הקרדינל אנג'לו סקולה, הארכיבישוף רב-העוצמה של מילאנו, נחשב למתחרה האיטלקי החזק ביותר. הוא תיאולוג שמרן, המתעניין בביואתיקה וביחסים בין קתולים למוסלמים. הוא ידוע באינטליגנציה הגבוהה שלו, בהבנתו את התקשורת ובקשריו ההדוקים עם הממסד הפוליטי של איטליה.

הקרדינל מארק אואלה, תיאולוג קנדי שמרן, נחשב למועמד המועדף על בנדיקטוס שמינה אותו ליו"ר ועדת הבישופים המסייעת לבחור בישופים ברחבי העולם. הקרדינל פיטר אפיה טורקסון מגאנה נחשב למתחרה האפריקאי בעל הסיכויים הטובים ביותר. הוא ידוע בדעותיו השמרניות למחצה לגבי השימוש בקונדומים, ואמר כי לזוגות נשואים מותר להשתמש בהם כדי למנוע הידבקות אם אחד מבני הזוג הוא נשא נגיף האיידס.

הקרדינל פיטר אפיה טורקסון מגאנה, נחשב למתחרה האפריקאי בעל הסיכויים הטובים ביותר. הוא ידוע בדעותיו השמרניות למחצה לגבי השימוש בקונדומים, ואמר כי לזוגות נשואים מותר להשתמש בהם כדי למנוע הידבקות אם אחד מבני הזוג הוא נשא נגיף האיידס. עם זאת, הוא הגן על דברי בנדיקטוס שאמר כי השימוש בקונדומים מגדיל את הסכנה להתפשטות האיידס.

מועמד נוסף הוא הקרדינל לאונרדו סנדרי, ארגנטינאי שהבחירה בו תלהיב את אמריקה הלטינית. הוא ידוע בכישורי הניהול ובשליטתו בבירוקרטיה המסובכת של הוותיקאן, ואם ייבחר, יוכל לפעול ביעילות רבה. מועמד רציני הא גם טימותי דולן, הקרדינל של ניו יורק. הוא שמרן, אך בעל כריזמה רבה התורמת לפופולריות שלו ומושכת מאמינים, דבר שיכול להועיל לכנסייה.

בנדיקטוס היה מנהל גרוע ותקופת האפיפיורות שלו סבלה משערוריות רבות, כולל שערוריית ההתעללות המינית בקטינים שפגעה בסמכות הרוחנית של הכנסיה, וממחסור תמידי של כמרים ונזירות בכל העולם. הוא מינה 67 קרדינלים, 37 מתוכם מאירופה, שהיא עדיין גוש ההצבעה הגדול ביותר ובעל ההשפעה הרבה ביותר. כמעט כל 117 הקרדינלים, שיצביעו על בחירת אפיפיור חדש, מונו על ידי בנדיקטוס וקודמו יוחנן פאולוס ה-2, ורובם בעלי דעות הדומות לדעותיהם. לכן, סביר להניח שראש הכנסיה החדש יהיה שותף לדעותיהם ולחזונם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ