מינויו של צ'אק הייגל לשר ההגנה האמריקאי אושר בוועדת הסנאט - בעולם - הארץ

מינויו של צ'אק הייגל לשר ההגנה האמריקאי אושר בוועדת הסנאט

בהמשך השבוע יובא מיניו של הסנטור לשעבר, שעורר מחלוקות בעקבות התבטאויות נגד השפעת הלובי הפרו-ישראלי, לאישור הסנאט עצמו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטרס

ועדת השירותים המזוינים של הסנאט אישרה הלילה (רביעי) את מינוי של צ'אק הייגל לשר ההגנה. בהמשך השבוע יובא המינוי לאישור הסנאט. הוועדה אישרה את המינוי של הסנטור לשעבר של מדינת נברסקה ברוב של 14-11. הייגל, מועמדו של אובמה, מעורר מחלוקת חריפה בגלל שורת התבטאויות בעבר בנושאי ישראל, איראן, עיראק ונשק גרעיני. הייגל, סנטור רפבוליקאי בעבר, התבטא נגד השפעת הלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון וחשב שאמריקה לא צריכה לתקוף באיראן. למרות שהרפובליקאים בסנאט מתנגדים בתוקף למינויו הוא צפוי בכל זאת לקבל את התפקיד, בגלל תמיכת הדמוקרטים והנשיא.

לפני כשבועיים הופיע הייגל בפני ועדת השירותים המזוינים ואמר כי הוא תומך בעמדת הממשל כי "יש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני" וכי הוא "מתנגד למדיניות הכלה" בעניין זה. "אני גאה ברקורד שלי. אני מצוטט בנושאים רבים, אך אף הצבעה, ציטוט או הצהרה מגדירים אותי, את אמונותיי או את המוניטין שלי. השקפתי הכללית מעולם לא השתנתה: אמריקה חייבת להיות בעלת הצבא החזק בעולם", אמר הייגל בנאום שקרא מהדף. "המחויבות של ארה"ב לביטחונה של ישראל אינה ניתנת לערעור. אבטיח לבת בריתנו ישראל שנשמור על יתרונה הצבאי באזור (המזרח התיכון)".

השימוע התאפיין בדו-שיח נרגז בין הייגל לבין הסנאטורים הרפובליקאים, ובראשם המועמד לשעבר לנשיאות ג'ון מקיין, שמתח ביקורת בחריפות על הסתייגות הייגל מהמלחמה בעיראק. מקיין שאל את הייגל אם צדק או טעה כשהתנגד להוספת 30 אלף חיילים אמריקאים בעיראק ב-2007 – צעד שהוביל לפריצת דרך צבאית וסייע רבות בזירוז הנסיגה מהמדינה. הייגל אמר בתגובה כי התנגדותו נבעה מכך שסבר שהדבר יעביר את כובד המשקל מהמלחמה באפגניסטאן. מאחור יותר אמר כי הוא מצטער שהפך למבקר חריף כל כך של המלחמה.

הייגל ואובמה בבית הלבןצילום: רויטרס

בשבוע שעבר אמר ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין כי הוא רואה במינויים של ג'ון קרי כשר חוץ ושל צ'אק הייגל כשר הגנה "סימן שלילי" לגבי נכונותו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לנקוט בצעדים צבאיים כדי לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית. אני הייתי במיעוט שטען שאובמה מסוגל לנקוט בצעדים צבאיים", אמר ידלין, "אך אין ספק ששני המינויים הללו החלישו את עמדתי". ידלין אמר שחבורת "ארבעת הסנטורים" – אובמה, קרי הייגל וסגן הנשיא ביידן –  מאוד זהירים ומאוד מסתייגים ממעורבות צבאית אמריקאית נוספת". הוא הדגיש, עם זאת, כי ההחלטה בסופו של דבר היא של הנשיא בלבד, והוא, ידלין, עוד לא השתכנע לחלוטין שהאופציה של פעולה צבאית אמריקאית הוסרה מהשולחן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ