מה התפוצץ בצפון קוריאה? ניסוי דמה או תצוגת תכלית לאיראנים

חוץ מעוצמת הפיצוץ, בעולם לא יודעים מה באמת התרחש אתמול במדינה המסוגרת. מומחים מציעים שלושה תסריטים: מהאופטימי לפסימי

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

מאז קלטו אתמול הגלאים רעידת אדמה בעוצמה של 5.1-5.0 שמוקדה באתר הניסויים הגרעיניים של צפון קוריאה, מתאמצים גופי המודיעין ברחבי העולם לפענח איזה ניסוי ערכו בדיוק הצפון קוריאנים. לעת עתה, מה שברור הוא שמדובר בפיצוץ בסדר גודל של שישה קילוטון חומר נפץ או 6,000 טונות. הניסוי הגרעיני הראשון של צפון קוריאה היה בעוצמה של פחות מקילוטון אחד. לפי הערכות רשמיות של האמריקאים, הניסוי השני היה בסדר גודל של שני קילוטון. מומחים מציעים שלושה תסריטים עיקריים למה שהתרחש במנהרה מתחת לאדמה באתר הניסויים בפיונג ריי.

האופטימי: מופע יחסי ציבור

על רקע החשאיות המאפיינת את התנהלות המשטר הצפון קוריאני, פרשנים העלו את האפשרות שלמרות ההצהרות של פיונגיאנג על הצלחתם בפיצוץ מתקן גרעיני מתקדם יותר משני הניסויים הקודמים, למעשה היה זה פיצוץ של חומר נפץ קונבנציונלי שנועד לחקות את השפעתו של ניסוי גרעיני. ייתכן כי מנהיג צפון קוריאה קים ז'ונג און החליט כי הוא צריך מפגן ראוותני כדי לחזק את מעמדו במדינה.

צפון קוריאה נוהגת ליזום פרובוקציות בתאריכים בעלי משמעות, כך מסביר כתב הגרדיאן ג'סטין מקקורי. פיונגיאנג שיגרה את הלוויין הראשון שלה לחלל ב-12 בדצמבר, חמישה ימים לפני יום השנה הראשון למות המנהיג הקודם קים ז'ונג איל. הניסוי של אתמול נערך ערב נאום מצב האומה של נשיא ארה"ב ברק אובמה, וביום שבת מציינים בצפון קוריאה את יום הולדתו של קים האב.

למרות זאת, ההנחה המקובלת על המומחים היא שדפוס הפיצוץ, כפי שנרשם בגלאי רעידות האדמה, מאפיין פיצוץ גרעיני. כמו כן, הניסוי נערך במקום שבו נערכו שני הניסויים הקודמים, והדבר מחזק עוד יותר את ההנחה שאכן היה זה פיצוץ גרעיני. אולם התשובה הסופית לשאלה תתקבל רק אם גלאי קרינה גרעינית הפזורים ברחבי העולם יקלטו סימנים לעלייה בקרינה כתוצאה מהפיצוץ.

האמצעי: התקדמות מסוימת במסלול הפלוטוניום

האפשרות השנייה היא שהקוריאנים ערכו ניסוי נוסף בפצצה גרעינית על בסיס פלוטוניום. בהודעה הצפון קוריאנית נמסר כי הם הצליחו למזער את המתקן הגרעיני שפוצץ בניסוי. אם ההודעה נכונה, זהו הישג טכנולוגי משמעותי של פיונגיאנג, שמקרב אותה ליכולת להרכיב ראש נפץ גרעיני על טיל בין-יבשתי (כמו זה ששיגר את הלוויין לחלל לפני חודשיים) ולאיים בכך על יבשת אמריקה.

לעומת זאת, יש מומחים עצמאיים שמעריכים שהניסוי הקודם שערכה צפון קוריאה, ב-2009, היה בעוצמה דומה לניסוי שנערך אתמול. אם הערכה זו נכונה, והצפון קוריאנים אינם דוברים אמת בטענתם כי הצליחו להקטין משמעותית את גודל המתקן, הניסוי אינו התקדמות טכנולוגית משמעותית.

בנוסף, פיונגיאנג סגרה ב-2007 את הכור ביונגביון שבו ייצרה פלוטוניום. לא ניתן להפיק פלוטוניום שלא בכור גרעיני, ופעילות שכזו לא יכולה להתנהל בלי שגופי מודיעין ישימו לב לכך. בעקבות סגירת הכור ב-2007, העריכו מומחים כי בידי צפון קוריאה מספיק פלוטוניום לייצור בין שש לעשר פצצות, ואם ערכה כבר שלושה ניסויים, נותרה בידיה היכולת לייצר מעט פצצות נוספות.

הפסימי: פריצת דרך במסלול האורניום ותצוגת תכלית לקונים פוטנציאליים

האפשרות המדאיגה ביותר מבחינת המעצמות, וגם ישראל, היא שצפון קוריאה הצליחה לעשות את הקפיצה הטכנולוגית הדרושה כדי לייצר פצצת גרעין על בסיס אורניום מועשר. זוהי ההערכה המקובלת על בכירים בממשל האמריקאי, כך טוען במאמר בניו יורק טיימס גרהאם אליסון, מומחה לנשק להשמדה המונית מהרווארד ששימש בתפקידים בכירים בממשל תחת רייגן וקלינטון. לדבריו, בניסוי גרעיני על בסיס אורניום משגרת צפון קוריאה מסר לעולם – ולקונים פוטנציאליים – כי יש לה קו ייצור סודי לחומרי גלם לפצצות גרעין.

בניגוד לפצצות פלוטוניום, מסלול ייצור האורניום לפצצה (שבו בחרה גם איראן לתוכנית הגרעין שלה) נעשה בצנטריפוגות במתקני העשרה ואינו מצריך כור גרעיני. לפני שנתיים חשפה צפון קוריאה מתקן העשרת אורניום ביונגביון. אולם עד כה לא התקבלו הוכחות לכך שהמפעל החל לפעול. לפיכך המומחים האמריקאים סבורים שאם אכן הניסוי האחרון היה של פצצת אורניום, לפיונגיאנג מפעל סודי להעשרה שכבר פעיל כמה שנים. לפי אותן הערכות, מפעל זה מסוגל לייצר חומרים לכמה פצצות בכל שנה.

תרשים נזק אפשרי של פצצת אטום על סיאול, אתמולצילום: אי-פי

אפשרות זו מעוררת חששות כה רבים במערב כי קשה בהרבה לזהות אורניום מועשר, ולכן קל יותר לייצא אותו – וגם קל בהרבה לבנות ממנו פצצה. כפי שכותב אליסון, התכנון לפצצת האטום על בסיס אורניום מועשר שהופלה על הירושימה ב-1945 היה כה פשוט ואמין, שהאמריקאים לא טרחו לבדוק אותה בניסוי. אולם הפצצה גרמה למותם של יותר ממאה אלף בני אדם.

פריצת דרך זו מציעה לקים ז'ונג און מקור זמין לשפר את מצבו התקציבי. אביו לא היסס למכור לסוריה כור גרעיני, ולצפון היסטוריה ארוכה של מכירת טילים למדינות שונות, בהן סוריה ואיראן. או כפי שניסח זאת שר ההגנה האמריקאי לשעבר רוברט גייטס, ההיסטוריה מראה כי הצפון קוריאנים "ימכרו כל דבר שברשותם למישהו עם מספיק כסף לרכוש אותו".

מיהם הקונים הפוטנציאליים שיוכלו להשקיע את מאות המיליונים הדרושים? איראן כבר הוציאה מיליארדים על בניית פצצה, ובעבר נחשפה מעורבות צפון קוריאנית באספקת חומרי גלם לתוכנית הגרעין של טהראן. אליסון מספר כי לפי גורמי מודיעין במערב, איימן א-זוואהירי, יורשו של אוסמה בן לאדן, מסתובב בעולם כבר עשור ומנסה לקנות פצצת גרעין. ויש גם אפשרות שאיש עשיר בעולם הערבי יחליט להשקיע את הכסף הדרוש ולתרום את הפצצה לארגון הלוחם בישראל כמו חיזבאללה או חמאס.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ