10 שנות מאסר לראש המודיעין הצבאי לשעבר של איטליה

ניקולו פולארי הורשע בחטיפת איש דת מצרי ברחוב במילאנו ב-2003. הוא טען לחפותו אך המסמכים שמעידים על כך, לכאורה, נותרו חסויים

הארץ
הארץ

ראש המודיעין הצבאי לשעבר של איטליה, ניקולו פולארי, נידון ל-10 שנות מאסר בגין מעורבותו בחטיפת איש דת מצרי ב-2003, העברתו לידי ארה"ב וחקירתו תחת עינויים. בי-בי-סי דיווח כי בית המשפט במילאנו גזר על סגנו של פולארי, מרקו מנצ'יני, תשע שנות מאסר ושלח שלושה בכירים נוספים במודיעין האיטלקי לשש שנות מאסר.

ההליכים המשפטיים באיטליה לבירור שיתוף הפעולה בין שירותי המודיעין המקומיים עם לבין סוכנות הביון האמריקאית במסגרת המאבק בטרור העולמי החלו ב-2007. היתה זו הפעם הראשונה שבה מתקיימים משפטים בגין חטיפות לא חוקיות ושימוש בטכניקות חקירה קשות במיוחד נגד פעילי טרור והמעורבים בפיגועי 11 בספטמבר 2001.

המשפטם של פולארי ומנצ'יני נדון המקרה של חסן מוסטפא אוסאמה נאסר, מטיף מצרי שנודע בשם "אבו-עומאר". נאסר נחטף לאור יום בעת שצעד במילאנו, בה התגורר באותה תקופה. הוא הועבר לשני בסיסים אמריקאים באירופה ואז הוטס למצרים ושוחרר. לדבריו, עבר עינויים במשך שבעה חודשים והוחזק שנים בשבי, ללא משפט, בטרם שוחרר ללא תנאי.

במהלך המשפט הראשון שהתקיים בתיק ב-2009 הורשעו 22 סוכנים של שירותי המודיעין של ארה"ב וכן רוברט ליידי, שכיהן כראש תחנת הסי-איי-איי במילאנו באותה תקופה. ליידי נשפט לשמונה שנות מאסר שלא בפניו, והיתר נשפטו לחמש שנות מאסר שלא בפניהם.

פולארי טען באותו משפט על כך שלא ידע על החטיפה, אלא שמסמכים המוכיחים לכאורה את חפותו נותרו חסויים ולא הוצגו בבית המשפט. בספטמבר שעבר אישרר בית המשפט העליון של איטליה את פסק הדין על 23 האמריקאים, ופסק כי פולארי וארבעה בכירים אחרים במודיעין הצבאי ישפטו שוב. 

אבוו-עומאר ב-2007. נחטף ברחוב במילאנו והועבר לבסיס אמריקאיצילום: אי-אף-פי

בעקבות הפסיקה אתמול (שלישי) אמר הסניגור ניקולא מדייה כי לא יכל להגן בבית המשפט על פולארי ומנצ'יני מכיוון שממשלת איטליה הכריזה על התיק חסוי. למרות זאת אמר מדייה כי כל המורשעים בפרשה יערערו על הפסיקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ