ארה"ב נגד קליפורניה, ולהפך

מתיו דיוויס הקים עסק למריחואנה רפואית ופעל כחוק. ואולם, התביעה הכללית של ארה"ב החליטה להגיש נגדו כתב אישום בגין גידול וסחר בסמים

אדם נגורני, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם נגורני, ניו יורק טיימס

מתיו דיוויס רצה להגשים את החלום האמריקאי, להיות יזם ולהתעשר. לאחר שסיים ללמוד מנהל עסקים במכללה, הוא עבד בתחום הנדל"ן והמסעדנות, ולבסוף החליט לפתוח עסק בתחום שנראה לו מוזנח, אך בעל פוטנציאל לרווחים רבים:­ מריחואנה רפואית.

הוא שכר מנהלי חשבונות, עורכי דין וצוות של 75 עובדים. הוא שילם את המסים של קליפורניה כסדרם, והגיש בקשה לקבל את האישורים הנדרשים ורישיון עסק. ואולם, בשנה שעברה הוא נעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין גידול מריחואנה, בפרשה שמסמלת את ההתנגשות בין הממשל הפדרלי למדינות בארה"ב, המתירות את השימוש במריחואנה רפואית.

בנג'מין וגנר, התובע הכללי בקליפורניה מטעם הממשל הפדרלי, שמונה בשנת 2009 בידי הנשיא ברק אובמה, רוצה שדיוויס יסכים לחתום על עסקת טיעון, שבמסגרתה ירצה לפחות חמש שנות מאסר. לדבריו, התיק נגד דיוויס הוא תביעה רגילה נגד אחד ממגדלי המריחואנה הגדולים באזור.

לדיוויס, בן 34 ואב לשתי בנות, אין עבר פלילי. לדבריו, הוא פעל לפי החוק בקליפורניה ובאופן גלוי לחלוטין בשעה שהקים בשנת 2009 את העסק שהכניס לכיסו שמונה מיליון דולרים בשנה. "אילו חשבתי שיעמידו אותי לדין על כך, לא הייתי פותח את העסק מלכתחילה", הוא אומר.

עורכי דינו פנו לאחרונה לתובע הכללי של ארה"ב, אריק הולדר, ודרשו ממנו לבטל את כתב האישום נגד דיוויס, המנוגד לדבריהם למדיניות משרד המשפטים ולהכרזתו של אובמה כי ישנם דברים חשובים יותר שעל רשויות החוק לעשות מאשר להתמקד במשתמשים במריחואנה לצריכה עצמית.

"האם משמעות כתב האישום היא שהממשל הפדרלי יעמיד לדין אנשים בקליפורניה, וושינגטון ומקומות אחרים המצייתים לחוקי המדינות שלהם, המתירים שימוש במריחואנה לצריכה עצמית וצורך רפואי או שמא כתב האישום הוא רק מעשה ידיו של תובע שחורג ממדיניות הממשלה ומשרד המשפטים", כך שואל אליוט פיטרס, אחד מעורכי דינו של דיוויס, בפנייה לתובע הכללי. "לא מדובר כאן ברשת לא חוקית לסחר בסמים שפועלת בחסות מריחואנה רפואית. המריחואנה סופקה ללקוחות שהציגו המלצה מרופאים מוסמכים. היה תיעוד, התקיים מעקב אחרי העסקות והמסים והמשכורות שולמו בזמן וכנדרש - בהתאם לחוק".

עוזריו של הולדר סירבו להתייחס לפרשה והסתפקו בהפניה למכתב שנשלח לעורכי דינו של דיוויס, ובו טענה התביעה כי הוא לא יותר מאשר סוחר סמים. "דיוויס שאף להרוויח מגידול ומכירה של מריחואנה", נכתב במכתב, שבו צוין כי העמדתם לדין של סוחרי סמים "ממשיכה להיות בעדיפות ראשונה של משרד המשפטים".

כתב האישום נגד דיוויס שופך אור על המאבק בין המדינות לממשל הפדרלי לאחר שוושינגטון וקולורדו התירו בשנה שעברה את השימוש בסם לצריכה עצמית ו-18 מדינות מתירות את השימוש בסם לצרכים רפואיים.

שני בני אדם שהועמדו לדין לצד דיוויס הודו באשמה וחתמו על עסקת טיעון שבמסגרתו ייגזר עליהם חמש שנות מאסר כדי להימנע מעונש חמור יותר. דיוויס אמר שהוא אינו רוצה להיות קדוש מעונה, אולם החליט להילחם בכתב האישום הן בקרב המשפטי והן בקרב על דעת הקהל. הוא הקים אתר באינטרנט המוקדש למאבקו וגם שכר את כריס ליהיין, יועץ פוליטי ועוזר בכיר לשעבר בבית הלבן בתקופת הנשיא לשעבר ביל קלינטון.

אחד מתומכיו של דיוויס בקליפורניה הוא פול בונל, כלכלן שדיוויס שכר בתחילת 2011. אחרי פשיטה משטרתית על עסקיו של דיוויס, החליט בונל לפעול במרץ למען מעסיקו. "היו לי כמה הסתייגויות כשהתחלתי לעבוד שם", אומר בונל, "אבל הגעתי למסקנה שזה עסק לגיטימי. אם מדינת קליפורניה מעניקה הכשר לתחום המריחואנה הרפואית, רצינו להיות העסק הכי מוצלח במדינה".

סטפני הורטון, בת 25, התחילה לעבוד אצל דיוויס אחרי שבאה לאחת מנקודות החלוקה שלו כדי לקבל מריחואנה רפואית שנועדה לסייע לה להתמודד עם מחלת הסרטן. היא מביעה צער רב על מעצרו של דיוויס ועל אובדן מקום עבודתה. "אני מוכנה לחזור לשם כל רגע", היא אומרת. "סמכתי על המעסיקים שלי. אנחנו לא פושעים. אני זקוקה לתרופה הזאת וכך גם הרבה מאוד אנשים".

ברשויות הפדרליות טענו שנתקלו לראשונה בעסק של דיוויס במרדף אחר בני אדם שניסו לפרוץ למחסן שלו בעיר סטוקטון. סוכנים פדרליים פשטו על המקום והחרימו 1,962 צמחי קנאביס וכ‑90 קילוגרמים של מריחואנה. הרשויות סגרו את המחסן של דיוויס ואת נקודות החלוקה שלו, אולם לדברי התובעים יש לו קשרים עם כמה נקודות חלוקה אחרות, המניבות לו רווחים בסכום של 500 אלף דולרים בשנה. "דיוויס עומד למשפט כי ביצע עבירות חמורות", כתב וגנר לעורכי דינו של דיוויס. "אני מבין שהחלופות שעומדות בפניו אינן נעימות, אולם פגישה איתי ודיון בעניין לא ישנו את המצב".

דיוויס, ששוחרר ממעצרו בערבות של 100 אלף דולרים, מתייחס למריחואנה כאל תרופה. "אנחנו היינו למעשה רוקחים שמכרו מריחואנה רפואית, כי הכול נעשה לפי חוקי המדינה", הוא אומר. "אני לא מבין למה הרשויות הפדרליות רודפות דווקא אותי. אם יש להן בעיות עם קליפורניה, למה הן לא תובעות אותה", הוא שואל.

מרכז חלוקה של מריחואנה רפואית בלוס אנג'לסצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ