ג'ון קרי: "להפגין נחישות כלפי צפון קוריאה, אחרת איראן תקבל ממנה השראה"

שר החוץ האמריקאי דורש מהעולם "תגובה מהירה, ברורה, חזקה ואמינה" כלפי הניסוי הגרעיני של צפון קוריאה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, התייחס אתמול לניסוי הגרעיני שביצעה צפון קוריאה ואמר כי על העולם להוכיח נחישות נוכח ההתגרויות הגרעיניות של פיונגיאנג, אחרת איראן תתעודד לנהוג כמוה.

קרי הוסיף וציין כי הקהילה הבינלאומית חייבת להסכים על "תגובה מהירה, ברורה, חזקה ואמינה" לניסוי הגרעיני, השלישי במספר שביצעה צפון קוריאה מאז 2006, ולהמשך התעלמותה ממילוי התחייבויותיה ומהחלטות מועצת הביטחון.

על איראן, כמו על צפון קוריאה, מוטלות סנקציות מחמירות, והמשא ומתן שלה עם המערב על תוכניתה הגרעינית תקוע באותה מידה. באחרונה נשמעו השערות שפיונגיאנג וטהראן ישתפו פעולה בפיתוח טילים ופצצות גרעיניות. קרי לא הזכיר קשר כזה, אך אמר שיש קשר בין המקרים מאחר ששניהם עוסקים באי-הפצת נשק גרעיני.

"אסור שצפון קוריאה תמשיך בפעולות פזיזות כאלה, ואמרנו שהן אסורות גם על איראן. התגובה שלנו בהקשר לזה תשפיע על שאר המאמצים לאי-הפצת נשק גרעיני".

מי שלוקחות ברצינות רבה את הניסוי הגרעיני שביצעה צפון קוריאה הן שכנותיה, שהגבירו אתמול את ההיערכות הצבאית שלהן בניסיון לברר אם הניסוי הוכתר בהצלחה, כפי שטוענים בפיונגיאנג. דרום קוריאה גייסה את כל המטוסים והספינות שלה וכן מומחים על הקרקע, לאיסוף דוגמיות אוויר כדי לבדוק אם חלה עליה ברמת הרדיואקטיביות. גם מטוסי קרב יפניים נשלחו מיד אחרי הניסוי לאסוף דוגמיות אוויר.

בכירים בשירותי המודיעין של דרום קוריאה ופרשנים בסיאול הזהירו כי קיימת אפשרות שצפון קוריאה תערוך בקרוב ניסוי גרעיני נוסף וניסוי בשיגור טיל בליסטי. זאת, בעקבות הודעתו של משרד החוץ הצפון קוריאני כי הניסוי האחרון היה רק "תגובה ראשונה לאיומים ולעוינות של ארה"ב".

ג'ון קריצילום: ג'ון קרי. על העולם להוכיח נחישות מול צפון קוריאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ