לא זוהו פלוטוניום ואורניום בחומר הנפץ של הניסוי הגרעיני בצפון קוריאה

דרום קוריאה ניסתה לאתר איזוטופים רדיואקטיביים שמקורם בניסוי הגרעיני של שכנתה- אך לא מצאה; ארה"ב ושכנותיה של צפון קוריאה כבר מכינות תגובה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מומחים בדרום קוריאה אומרים שהם לא הצליחו לזהות איזוטופים רדיואקטיביים שמקורם בניסוי הגרעיני של צפון קוריאה, ולכן אינם יכולים לפענח איזה מתקן התפוצץ בניסוי – כך מדווח היום הבי-בי-סי. מהוועדה לבטיחות וביטחון בנושאי גרעין של דרום קוריאה נמסר כי נבחנו שמונה דגימות של אוויר מאזור הניסוי ולא נמצא בהן דבר.

אבחון איזוטופים מסוימים - בייחוד גז קסנון - היה מסייע למומחים לקבוע אם בניסוי נעשה שימוש בחומר נפץ המבוסס על פלוטוניום או אורניום. ואולם, גם אם אכן נעשה שימוש בחומרים הללו עדיין לא בטוח שהם היו מאותרים אם הניסוי היה מבוקר היטב, מסבירים המומחים.

שמונה מטוסים וספינות מדרום קוריאה, בנוסף למטוס מיפן, נשלחו מייד לאזור הניסוי לאחר השלמתו. יש לציין כי גם ב-122 עמדות לאיתור קרינה ברחבי דרום קוריאה לא זוהה שום שינוי. מנגד, כמה מדינות אבחנו שינויים סיסמים (תזוזות האופייניות לרעש אדמה) בעת הניסוי בצפון-מזרח צפון קוריאה.

אתר הניסוי בצפון קוריאה, לפני שבועצילום: רויטרס

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה את הניסוי, השלישי של צפון קוריאה (לפניו היו ב2006 ו-2009). איזוטופים של היסוד קסנון אותרו לאחר הניסוי הראשון בלבד אך מומחים טוענים כי לעתים מציאת האיזוטופים היא פונקציה של מזל, כי הם מתפוגגים באוויר במהרה. שני הניסויים הגרעינים כללו חומרי נפץ המבוססים על פלוטוניום אך הסברה הרווחת היא שלצפון קוריאה מאגרי אורניום משמעותיים ובמדינה אף יש תוכנית להעשרת אורניום.

למרות שהבדיקות של דרום קוריאה ויפן לא העלו שום ממצאים המדינות הסמוכות לצפון קוריאה, ביחד עם ארצות הברית, כבר מתכננות תגובה לניסוי הגרעיני של הדיקטטורה האסייאתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ