צפון קוריאה משדרגת אתר שיגור טילים בסיוע איראני

לפי מומחי 38 North, תצלומי לוויין מעידים כי על בניית כן שיגור המתאים לטילים הגדולים פי 4-3 ממה ששיגרה פיונגיאנג עד כה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

צפון קוריאה משדרגת את אחד מאתרי שיגור הטילים המרכזיים שלה כדי שיוכל לשגר טילים גדולים יותר, כך פרסם היום מכון מחקר אמריקאי. לפי הפרסום, ישנם סימנים למעורבות איראנית בבנייה. השיגור המוצלח של לוויין לחלל בדצמבר, יחד עם הניסוי הגרעיני שלשום, מגבירים את החששות שפיונגיאנג מתקדמת למטרה של בניית ראש נפץ גרעיני לטיל בין-יבשתי.

דו"ח של 38 North, אתר האינטרנט של מכון ארה"ב-קוריאה בבית הספר ללימודים בינלאומיים מתקדמים של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, מצביע על כך שצפון קוריאה התקדמה באופן משמעותי מאז אוקטובר בבניית כן שיגור חדש ומתקנים נוספים בטונגהאה, שעל החוף הצפון מזרחי של המדינה. ההערכה מבוססת על תצלומי לוויין מסחרי, שהאחרון שבהם נעשה בינואר.

לפי הדו"ח, עיצוב המתקן מזכיר את מתחם השיגור בסמנאן שאיראן, ולא דומה למתקני שיגור קודמים בצפון קוריאה. המומחים גם זיהו פעילות בכן השיגור הישן יותר בטונגהאה, ממנו שוגר טיל ארוך טווח באחרונה ב-2009. אולם לדבריהם לא ברור אם הפעילות מצביעה על הכנות לשיגור נוסף.

שני השיגורים האחרונים של טילים ארוכי טווח, הניסיון הכושל לשגר לוויין לחלל על טיל אונהה-2 באפריל, והניסיון המולצח בדצמבר – נעשו מאתר שיגור חדש יותר, סונהאה שבחוף המערבי. המומחים מעריכים שבניית כן השיגור החדש תושלם ב-2016. לדבריהם, המכלים שהותקנו בסתיו האחרון בבניינים בטונגהאה יכולים לאחסן דלק מוצק המספיק לטילים הגדולים פי שלושה או ארבעה מהאונהה.

הערכת כוונות המשטר המסוגר בצפון קוריאה ויכולותיו הטכניות היא מסובכת במיוחד. פרשנים מטילים ספק בכך שצפון קוריאה הצליחה עד כה למזער את פצצות הגרעין שבידיה במידה מספקת שניתן יהיה להרכיב אותן על טילים ארוכי טווח שיוכלו לאיים על ארה"ב.

למרות זאת, מומחים בדרום קוריאה אומרים שהם לא הצליחו לזהות איזוטופים רדיואקטיביים שמקורם בניסוי הגרעיני של צפון קוריאה, ולכן אינם יכולים לפענח איזה מתקן התפוצץ בניסוי – כך מדווח היום הבי-בי-סי. מהוועדה לבטיחות וביטחון בנושאי גרעין של דרום קוריאה נמסר כי נבחנו שמונה דגימות של אוויר מאזור הניסוי ולא נמצא בהן דבר.

אבחון איזוטופים מסוימים - בייחוד גז קסנון - היה מסייע למומחים לקבוע אם בניסוי נעשה שימוש בחומר נפץ המבוסס על פלוטוניום או אורניום. ואולם, גם אם אכן נעשה שימוש בחומרים הללו עדיין לא בטוח שהם היו מאותרים אם הניסוי היה מבוקר היטב, מסבירים המומחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ