בכפר של האפיפיור חולמים על גל תיירות

כשהחשמן יוזף רצינגר מונה לאפיפיור, קיוו בני מקום הולדתו שמינויו יציב את כפרם הבווארי על המפה. בינתיים המבקרים רק הולכים ומתמעטים

מליסה אדי וניקוס קוליש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליסה אדי וניקוס קוליש, ניו יורק טיימס

אם נשפץ את הבית הם יבואו. כך קיוו תושבי הכפר מרקטל אם אין, שפירושו "השוק הקטן שליד הנהר אין", מקום הולדתו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16. ואכן, במשך זמן מה זרמו מבקרים למוזיאון שנפתח בבית שבו נולד האפיפיור בגרמניה, שנצבע מחדש בצבעי הוותיקאן, לבן וזהוב. אך זרם המבקרים הידלדל עוד לפני פרישתו הפתאומית השבוע.

כשהחשמן יוזף רצינגר מונה לאפיפיור לפני כשמונה שנים, קיוו בני העיר שמינויו יציב את הכפר הבווארי הזעיר על המפה. ראש העיר, הוברט גשוונטנר, הקים מועצת תיירות, שמומנה בידי המועצה האזורית, סניף הבנק המקומי ולשכת תיירות, עם אשנב מודיעין במבואה של בניין העירייה. הוא הדפיס עלונים לחלוקה בגרמנית, באנגלית, באיטלקית ובפולנית.

בשנים הראשונות הגיעו כ-200 אלף מבקרים בשנה להתרשם ממקום הולדתו של בנדיקטוס. באחרונה המספר צנח למחצית. ועתה, יש להניח, יתדלדל עוד יותר. "זו בשורה עצובה לתושבי מרקטל", אמר גשוונטנר, לאחר היוודע דבר פרישתו של האפיפיור.

בית ילדותו של האפיפיור במרקטל אם אין שבגרמניה. התיירות לא הביאה פריחה כלכלית משמעותית צילום: אי-פי

אכזבתם של תושבי העיר משקפת במידה רבה את התחושה הרווחת בגרמניה, שבנדיקטוס היה נציגה הראשון בכס הקדוש זה כ-500 שנה: בתחילה הגיבו בהתלהבות ולאחר מכן התפכחו. בנדיקטוס לא היה כוכב כריזמטי כקודמו וידידו, יוחנן פאולוס השני. כמו כן, גרמניה אינה דומה למולדתו הקתולית יותר של יוחנן פאולוס - פולין. הגרמנים התייחסו לזכייתו בתפקיד כמעט כמו לזכייה במדליה אולימפית או בתחרות האירוויזיון. אך שנה אחרי תחילת כהונתו, הכעיס בנדיקטוס את המוסלמים בנאום שבו ציטט התייחסות לאיסלאם כאל דת "מרושעת ולא הומנית". בהמשך התפרסמו האשמות חמורות בדבר מעשי התעללות מינית שביצעו כמרים בילדים בבישופות של מינכן ופרייזינג, בתקופת שכיהן שם בתפקיד ארכיהגמון. הקנצלרית אנגלה מרקל מתחה עליו ביקורת, אחרי שהחזיר לחיק הכנסייה ארבעה הגמונים שמרנים, ובהם מכחיש השואה ריצ'רד ויליאמסון.

"אנחנו לא אפיפיור", צייצו גרמנים רבים בטוויטר בשעות שאחר הודעת הפרישה שלו, חלקם בבדיחות הדעת ואחרים בעצב. זו היתה תזכורת לכותרת הידועה "אנחנו אפיפיור" של השבועון הפופולארי "בילד", שהתפרסמה לאחר מינויו לתפקיד בשנת 2005. רבים התלוצצו וכתבו שהסיבה האמיתית לפרישתו היא שהציג פסוקים מהתנ"ך כאילו הוא חיבר אותם, והתייחסו בכך לאישומים בגניבה ספרותית, שבעקבותיהם פרשו באחרונה שניים מחברי הקבינט של מרקל.

האפיפיור מחליף מתנות עם נשיא רומניה (משמאל), היום בוותיקאןצילום: אי-פי

תושבי "מרקטל אם אין" מצרים על פרישתו של בן עירם מהתפקיד הרם, ועל הפגיעה במעמד העיר כמרכז תיירותי. בנוסף למוזיאון ולמרכז התיירות, השקיעו הרשויות המקומיות במסלול לטיולי אופניים שעבר בין תחנות שונות בשנות ילדותו של האפיפיור.

סגן ראש העיר רולנד סטדלר, מספר כי התיירות אמנם אפשרה לעירייה לשפר את התשתיות אך לא מדובר בפריחה כלכלית משמעותית. אף שפרישתו הרשמית של בנדיקטוס מהתפקיד מתוכננת לתאריך 28 בפברואר, הפסטיבל שמקיים הכפר לציון יום הולדתו לא יבוטל. האפיפיור הפורש הודיע בינתיים כי יחייה בבית מבודד על אדמות הוותיקאן ויקדיש את שארית חייו לתפילה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ