גרדינר האריס, ניו יורק טיימס

המהאבהארטה, האפוס המיתולוגי ההודי שנכתב לפני 3,000 שנה, כולל, לפי הסברה, את התיאור הראשון בכתב של נשיקה. גם הקאמה-סוטרה, מדריך הסקס העתיק, נכתב בהודו. למרות זאת, במשך שנים זוגות רבים במדינה נמנעו מלהתנשק, לפחות בפומבי. כעת מתחיל שינוי בתחום הזה.

מחקרים אנתרופולוגיים שנערכו במאה האחרונה בהודו ובמקומות אחרים באסיה מעידים כי נשיקות לא היו מקובלות בעבר, ואף נתפשו בחברות רבות כמעשה בלתי הולם, אומרת איליין הטפילד, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת הוואי. סנג'איי סריווסטווה, פרופסור לסוציולוגיה מהמכון לצמיחה כלכלית באוניברסיטת דלהי, מספר ש"עד לאחרונה נשיקה נתפשה כדבר מערבי ולא הודי. כעת זה משתנה".

סקר ממשלתי בהודו העלה כי מרבית הנישואים במדינה הם עדיין נישואי שידוך, והשיעור של זוגות המקיימים יחסי מין לפני הנישואים נמוך. במציאות כזאת, נשיקה רומנטית של בני זוג לא נשואים נחשבת לדבר שלא ייעשה. גם זוגות נשואים רבים נמנעים מנשיקות, לכל הפחות בפומבי. אבל מחקרים שנערכו באחרונה, ושיחות עם פסיכולוגים ופסיכיאטרים בהודו, מעידים כי הפופולאריות של הנשיקות הולכת וגוברת.

צילום: ניו יורק טיימס

בהודו עדיין מייחסים חשיבות רבה לשמירה על צניעות, ולכן מתייחסים בחשדנות לביטויים מוחצנים של אהבה - גופניים או מילוליים - כך אומר הד"ר רוי אברהם קליוויאליל, נשיא האיגוד הפסיכיאטרי בהודו. "אני לא אומר לאשתי שאני אוהב אותה", הוא מספר. "אבי לא אמר לאמי אף פעם בכל 88 שנותיו שהוא אוהב אותה. זה לא משהו שאנחנו נוהגים לומר".

לפי מחקר שערך ג'יימס ויטה, פרופסור לסוציולוגיה מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון בווירג'יניה, מעל למחצית מקבוצת מתנדבים הודים, שהשיבו לשאלות באנגלית באתרי אינטרנט, אמרו כי הם נוהגים להתנשק כמה פעמים בשבוע. עם זאת, ויטה מדגיש כי מדגם המחקר לא מייצג את כלל האוכלוסייה, משום שהתשובות התקבלו מצעירים, משכילים ועירוניים, שיש להם גישה לאינטרנט. 24.1% מהמשיבים דיווחו שהתנשקו בלהט "פעמים רבות ביום". ואולם בתשובה לשאלה אם התנשקו, התחבקו או ליטפו זה את זה בפומבי, 41.1% אמרו שלא עשו זאת "אף פעם, או כמעט אף פעם".

נשיקה אחת דרמטית המשקפת יותר מכל את השינוי שעוברת הודו בתחום הרומנטי התרחשה למעשה על מסך הכסף. הצנזורה על סרטים במדינה התירה החל משנות ה-90 להציג נשיקות על המסך. במשך שנים שארוק חאן, כוכב בוליוודי ואחד מכוכבי הסרטים הגדולים בעולם, התגרה בצופים כשבעשרות סרטים קירב את שפתיו לאלו של בנות זוגו הקולנועיות. רק בדצמבר האחרון העז שארוק חאן לנשק את השחקנית היפהפייה שכיכבה לצדו בסרטם המשותף, קתרינה קאיף. חאן ניסה להמעיט מחשיבות הנשיקה ואמר בראיון כי הבמאי הכריח אותו להתנשק, אבל הרוביקון נחצה. "הנשיקה הזאת היתה רגע בעל חשיבות עצומה", אומר סריווסטווה. "שארוק חאן מגדיר מהו המיינסטרים בהודו. מה שהוא עושה הופך מקובל".

העלייה בפופולאריות של נשיקות בהודו משקפת גם את התחזקות כוחן של נשים צעירות בכל הקשור בהחלטה למי יינשאו, אומרת דברה ליברמן, פרופסור לפסיכולוגיה אבולוציונית מאוניברסיטת מיאמי. "נשים רבות כיום יכולות לבחור בני זוג בלי שייאלצו לדון על כך עם בני משפחתן כבעבר", אומרת ליברמן.

הד"ר אבדש שארמה, פסיכיאטר מניו דלהי, אומר כי הצעירות המטופלות אצלו נחושות הרבה יותר מאמהותיהן להביא לכך שהצרכים הרגשיים שלהן יתמלאו במסגרת הזוגיות. ולרוב, הצרכים האלה כוללים גם נשיקות. "בעבר צורת האינטימיות ועיתויה נקבעו אך ורק על ידי הגברים. זה כבר לא כך", הוא אומר.

נישואים בשידוך הם עדיין הנורמה בהודו, אולם יותר צעירים אומרים כי דעותיהם נלקחות בחשבון בתהליך. כיום אם בחורה צעירה אינה מרוצה מהשידוך שבחרו הוריה, משפחות רבות מאפשרות לה להטיל וטו על ההחלטה.

אסים צ'הברה, בעל טור ביומון "מומבאי מירור", המתפרסם באנגלית, אומר כי הפגנת אינטימיות בפומבי היא עדיין דבר נדיר בהודו. "זה לא שאם תשוטט ברחובות דלהי ומומבאי תראה אנשים מתנשקים. יש עדיין טאבו גדול על כך", הוא אומר. "משכילים צעירים בני 20 פלוס רואים הרבה יותר סרטים הוליוודיים. אבל הם לא מחקים אותם, הם מקבלים מהם השראה".

ראג'אט ונהה, בני 22, שאותם פגשתי בגני לודי בניו דלהי, הסכימו לספר מדוע הם אוהבים להתנשק, משהו שהוריהם מעולם לא עשו, לפחות לא לעיניהם. "בגלל האהבה", אמר ראג'אט בפשטות ונהה הינהנה בהסכמה. הוריהם נישאו בשידוך ואילו הם מקווים להינשא בעקבות אהבתם. הם ביקשו לא לחשוף את שמות המשפחה שלהם, בין היתר, משום שהם משתייכים לקאסטות שונות וחוששים שהוריהם יתנגדו לקשר ביניהם.

השניים יסיימו השנה את הקולג'. לדבריהם, היחסים הגופניים ביניהם מוגבלים לנשיקות וחיבוקים בלבד. הם נפגשו לפני ארבע שנים בפארק, כשהוא ניגש אליה ושאל אם תרצה להיות חברתו. כיום הם נפגשים בקביעות בגני לודי, המרוחקים מבתיהם. בניגוד לפארקים בערים אחרות בהודו, משטרת ניו דלהי אינה מציקה לזוגות צעירים בגני לודי. אבל גברים צעירים נוהגים לשבת ולצפות בעיניים כלות בזוגות המתנשקים. ראג'אט ונהה יספרו להוריהם על אהבתם בשנה הבאה. בינתיים הם מתנשקים. "הזמנים השתנו", אומר ראג'אט. "אנחנו שונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ