זעם בקהילה היהודית

נשיאת ארגנטינה: ראש הקהילה בקשר עם סוכנות ביון זרה

קירשנר האשימה את גיז'רמו בורחר בקשר עם ארגון היודע על פיגוע מתוכנן. בורחר ביקר את אישור ועדת חקירה על איראן ואמר כי הוא עלול להביא לפיגוע

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים65
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

"כל מי שהוזכר בחומר החקירה, ייחקר על ידי הוועדה", אמר שר החוץ של ארגנטינה הקטור טימרמן, בפתח הדיון בסנאט על אשרור ההסכם עם איראן, לבדיקה משותפת של הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ב-1994. אולם השר הודה, כי ייתכן שיהיו מי שיסרבו להופיע. הדברים הושמעו לאחר שבתחילת השבוע מסר דובר משרד החוץ בטהראן כי אין כוונה לחקור את שר ההגנה האיראני, אחמד ואהידי, המוזכר בחומר הראיות שהוגש לאינטרפול, כמי שיזם את הפיגוע.

ועדות של הסנאט בארגנטינה החלו לדון בבקשת הממשלה לאשר את ההסכם שחתם טימרמן עם עמיתו האיראני, בדבר הקמת ועדה לחקירת פיגוע הטרור בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, בו נהרגו 85 בני אדם ונפצעו 330. חקירות שנעשו בעבר - כידוע - הצביעו על איראן כמי שעמדה מאחורי המעשה. בקהילה היהודית הארגנטינאית הושמעה בימים האחרונים ביקורת חריפה והתנגדות להסכם.

מנהל מרכז שמעון ויזנטל, באמריקה הלטינית, סרחיו וידר, פרסם עם תחילת הדיונים הודעה ובה נאמר, כי הודעת דובר משרד החוץ בטהראן, שאין כוונה לחקור את שר ההגנה האיראני, אחמד ואהידי, "מעמידה את ההסכם באור מגוחך ומביש, יש לבטלו מיד", נאמר בהודעה.

נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר צילום: רויטרס

טימרמן, שפתח את הישיבה המשותפת לשלוש ועדות הסנאט, החוץ, המשפטים והחוקה, הבהיר כי "בניגוד לפנטזיות המתפרסמות - אין בהסכם כל סעיפים סודיים, וכי חברי הוועדה, בהם משפטנים בינלאומיים, יוכלו לחקור את כל המעורבים בפרשה... חתימה על ההסכם הזה היא הדרך להתקדם בנושא עשיית הצדק בשם הקורבנות של הפיגוע".

השר טימרמן, הוסיף בנימה אישית, בהתייחסו למגעים שקיים עם האיראנים: "זה לא היה עבורי תענוג לשבת יחד עם מכחישי שואה, אך אני לא יושב עם מי שאני רוצה והייתי מעדיף לא לעשות זאת, אך כשר החוץ הייתי צריך".

בישיבות ועדות הסנאט הופיעו גם ראשי הארגונים היהודיים, ובקרב הקהל ישבו נציגים של משפחות הרוגי הפיגוע. מתח רב שורר בימים אלה בקרב יהודי ארגנטינה, והרוחות סוערות לאחר שנשיאת המדינה כריסטינה דה קירשנר, יצאה בהתקפה פומבית חריפה על ראש הקהילה גיז'רמו בורחר, ורמזה בדבריה כי הוא עומד בקשר עם "ארגון ביון זר היודע על התקפת טרור חדשה המתוכננת לפגוע בארגנטינה". בורחר מתח ביקורת על ההסכם ואמר, בין השאר, כי הוא עלול להביא לפיגוע טרור נוסף.

הנשיאה, בהודעת טוויטר מטעמה שזכתה לפרסום בכלי תקשורת רבים, הגיבה "אני מתייחסת אל בורחר כאל איש מכובד, מה הוא יודע על מנת שישמיע דבר חמור כל כך? אם תתרחש התקפה נוספת בעקבות ההסכם עם איראן, מי יהיה היוזם שלה, ומי יוציא אותה אל הפועל? אילו מדינות, או ארגוני ביון יעשו זאת? אנחנו חייבים לדעת את מה שיודע נשיא הקהילה בורחר".

בקהילה אמרו, כי דברי הנשיאה חמורים מאוד, כיוון שיש בהם יותר מרמז על כך שגיז'רמו בורחר, עומד לכאורה בקשר עם שירותי ביון זרים, המספקים לו מידע על הצפוי להתחולל בארגנטינה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ