אחרי חודשיים |

ונצואלה פרסמה תמונות ראשונות של הוגו צ'אבס המאושפז

בצילומים נראה הנשיא החולה לצד שתי בנותיו, כשהוא קורא עיתון מיום חמישי. למרות שיפור במצבו, צ'אבס עדיין נושם באמצעות צינור ומתקשה לדבר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ונצואלה פרסמה בסוף השבוע צילומים ראשונים של הנשיא, הוגו צ'אבס, מאז אושפז בהוואנה לפני כחודשיים לניתוח נוסף להסרת גידול סרטני. בנוסף, מסרו השלטונות כקראקס כי חרף השיפור במצבו, צ'אבס בן ה-58 עדיין נושם באמצעות צינור שהוכנס לפיו ומתקשה לדבר.

בצילומים נראה צ'אבס כשהוא מחייך בפנים נפוחות, כשהוא שוכב במיטת בית חולים כשלצדו שתי בנותיו. באחת התמונות נראים השלושה עיינו בגיליון של העיתון הקובני "גראנמה" מיום חמישי. התמונות פורסמו על ידי חתנו של צ'אבס, שר המדע חורחה אראסה, שנסע כמה פעמים לקובה כדי להיות לצד הנשיא. "הוא לא עם הקול הרגיל שלו", אמר אראסה בערוץ הטלוויזיה הממשלתי, "הוא מתקשה לתקשר בדיבור, אבל אנחנו מבינים מה הוא רוצה. הוא מוסר את החלטותיו היטב. הוא כותב אותן".

צ'אבס לא נראה בפובמי מאז הניתוח ב-11 בדצמבר, ומאז גם לא נשמע בקולו. זה היה הניתוח הרביעי שעבר לטיפול בסרטן שבו לקה באגן הירכיים באמצע 2011. התמונות והפרטים שהתפרסמו על מצבו של צ'אבס אינם מבהירים מתי הוא צפוי לשוב לוונצואלה, או אם ייאלץ לפרוש מתפקידו עקב המחלה. מבחינת מקורביו ובעלי בריתו כל אין בעיה שצ'אבס ימשיך לשלוט בוונצואלה ממיטת חוליו לתקופה לא ידועה. הם כועסים כששואלים אותם עד מתי יימשך המצב הנוכחי היוצא דופן.

צ'אבס מעולם לא חשף באיזה סוג של סרטן לקה, ואף ספג ביקורת על הסודיות האופפת את מצבו הבריאותי. "לפני כמה ימים השקרנים אמרו ששוחחו עם הנשיא. כעת הם אומרים שהוא לא יכול לדבר. הם מרמים את העם שלהם", צייץ בסוף השבוע מנהיג האופוזיציה, אנריקה קפרילס, בדף הטוויטר שלו. במקביל, מאשימה האופוזיציה בוונצואלה את האחים פידל וראול קסטרו מקובה כמי שמושכים בחוטים מאחורי הקלעים.

צ'אבס נבחר מחדש לכהונה של שש שנים באוקטובר שעבר, לאחר שנראה היה שהחלים מהמחלה בתום טיפול מתיש שכלל שלושה ניתוחים וטיפולי כימותרפיה והקרנות. ואולם, בתוך זמן קצר נאלץ צ'אבס לשוב לקובה לבדיקות רפואיות ולניתוח מורכב. מצבו הרפואי לא איפשר לו לשוב לוונצואלה לטקס ההשבעה בחודש שעבר - דבר שהוליד משבר חוקתי. האופוזיציה דרשה לקיים בחירות חוזרות לנשיאות בטענה שצ'אבס אינו מסוגל למלא את תפקידו.

בהודעת הממשלה, שציינה כי התמונות צולמו בחמישי בלילה, נאמר שצ'אבס סובל מבעיות נשימה. "הזיהום בדרכי הנשימה שבו לקה בעקבות הניתוח נבלם, אבל הוא עדיין סובל מבעיות. בנסיבות הנוכחיות מפקדנו נושם באמצעות צינור תוך קני". ד"ר מייקל פישביין, מומחה לטיפול בסרטן של מערכת העיכול מאוניברסיטת ג'ורג'טאון, סבור כי צ'אבס סובל מסרקומה של רקמה רכה. עוד הוסיף כי סרטן מסוג זה לעתים קרובות מתפשט לריאות.

צ'אבס עם עיתון מיום חמישי שעברצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ