איראן רוצה את מצרים, אל-קאעדה את לבנון

ההתקוממות נגד אסד והתערערות מעמד ר"מ עיראק השיעי מלחיצות את טהראן. אולם ניסיונה לבסס מרכזי השפעה חדשים במצרים ותימן לא צלח עד כה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אני מציע לך לאמץ את הדגם האיראני ולהצטרף לטהראן כדי לבנות תרבות איסלאמית חדשה" נכתב באיגרת ששלחו 17 מיועציו של מנהיג איראן עלי חמנאי לנשיא מצרים מוחמד מורסי. האיגרת שעליה דווח אתמול בעיתון אל-שרק אל-אאוסט ושעליה חתום, בין היתר, היועץ המדיני הבכיר עלי אכבר וליאתי, הגיעה למצרים כשמנגד הדליפו מקורות מצריים לעיתון הסעודי כי המודיעין המצרי העביר למורסי את הערכתו לפיה הנזק שייגרם למצרים כתוצאה מחידוש הקשרים הדיפלומטים עם איראן גדול מן הרווח. בין היתר, קובעת הערכת המודיעין המצרי כי חידוש הקשר עם איראן עלול לפגוע ביחסים שבין מצרים לארצות הברית ובנות בריתה הערביות.

ההתגוששות הפומבית הזאת לא תכריע את שאלת שיקום היחסים בין מצרים לאיראן שלפי שעה איננה עומדת על הפרק. סטירת הלחי שחטף אחמדינג'אד בעת ביקורו בקהיר מראשי אל-אזהר שדרשו ממנו לחדול מלהפיץ את השיעה במצרים, והנעל שהועפה לעברו, הם רק ביטוי דרמטי פומבי להלך רוח עמוק, שרואה באיראן מדינה מאיימת.

האיגרת האיראנית מעידה יותר מכול על המאמץ הדיפלומטי של איראן למצב את עצמה כמתחרה פוטנציאלית במערכה לשרטוט מפת המזרח התיכון אחרי המהפכות, ועל הלחץ שההתפתחויות בסוריה מטילות עליה.

נשיא מצרים מורסי ונשיא איראן אחמדינג'אד בעת ביקורו בקהירצילום: אי–פי

יותר משהיא מיועדת למצרים, האיגרת האיראנית יותר מרומזת לסעודיה ולמדינות המפרץ כי איראן תעשה כל מאמץ כדי לכרסם בכוחן ובהשפעתן של מדינות אלה על עתידו של האזור, וכי אחרי שעיראק, סוריה ולבנון הפכו לחלק ממרחב ההשפעה האיראני, גם הציר הערבי המסורתי איננו חסין. זאת, כאשר איראן כבר מכינה עצמה לקראת שנת 2014 כאשר הכוחות האמריקאים יעזבו את אפגניסטאן ויהפכו את המדינה המוכה הזאת למוקד של מאבק השפעה מדיני בין פקיסטאן, סעודיה ואיראן.

שני מוקדי סכסוך מדאיגים עכשיו את איראן. האחד בעיראק שבו הולכת ומתגברת המחאה של מחוזות ושבטים סונים שמאיימים להפיל את משטרו של נורי אל-מאליכי, בן בריתה של איראן, והשני בסוריה ולבנון. אנשי אופוזיציה עיראקיים מדווחים כי איראן העבירה למאלכי ששה מיליארד דולר כדי לממן את דיכוי מוקדי המרי הסוני, וכי מפקד גדודי "קודס" של איראן, הגנרל קאסם סולימאני, התחייב לשגר 50 אלף מתנדבי בסיג' כדי לסייע בדיכוי המחאה. מותר להתייחס בספקנות לדיווחים הללו, אבל פרסומם מעיד על המתח שהולך ומתגבר בין הסונים והכורדים לבין ממשלת עיראק ופטרוניתה איראן.

המשבר בסוריה מוגדר באיראן איום אסטרטגי שעלול לרסק את נתיב הנגישות החשוב ביותר שיש לאיראן במזרח התיכון הערבי. מבחינתה של איראן, סוריה ולבנון הן מרחב השפעה אחד, שבו מתנהלת מערכה קשה בינה לבין סעודיה וקטר, אשר מממנות וכנראה מחמשות את כוחות האופוזיציה. איראן שממשיכה לתמוך באסד ולממן את משטרו בסכומים גדולים (לאחרונה היא פתחה קו אשראי בהיקף של מיליארד דולר לשימוש המשטר), היא שותפה פעילה במערכה בשטח.

כוחות משמרות המהפכה ולוחמי חיזבאללה פועלים בשטח סוריה בשני מישורים: ייעוץ והדרכה לפיקוד הבכיר, ולחימה נגד מיליציות סוניות רדיקאליות שמצליחות להשתלט על אתרים ובסיסים אסטרטגיים במדינה. המערכה הזאת זולגת גם ללבנון שחלקה הצפוני מאוכלס בצפיפות באזרחים סונים שתומכים באופוזיציה הסורית ובימים האחרונים דווח כי לוחמי חזית התמיכה הרדיקאלית שמסונפת לאל-קאעידה הגיעו גם לדרום לבנון והם מנסים להקים בסיסים במחנות הפליטים הפלסטינים. אם דיווחים אלה נכונים פירושם שחיזבאללה עלול למצוא עצמו במערכה קשה בתוך לבנון מול כוחות חמושים סונים שיפצלו את זירת המאבק בין סוריה ללבנון. זאת, כאשר לבנון מתכוננת לבחירות הכלליות שצפויות להתקיים בחודש יוני ושבהן חשוב לאיראן ולחיזבאללה להבטיח רוב בפרלמנט ודרכו המשך שליטה פוליטית במדינה.

מוקדי לחץ אלה מחייבים את איראן לבחון את האופציות שעומדות לפניה ולנסות לכונן מרכזי השפעה חדשים למקרה שאסד ייפול ועיראק תיקלע למאבק אזרחי אלים. מכאן החשיבות הגדולה שמייחסת איראן ליחסים עם מצרים ולמאמציה להקים לעצמה בסיס השפעה בתימן. ספק אם מאמציה יצלחו, במיוחד כנגד החומה הבצורה שמציבה סעודיה. בה בעת, נראה כי הדיפלומטיה והמעורבות הצבאית האיראנית מצליחות דווקא לחזק את הברית הערבית נגדה.

מערך האינטרסים הפגיע של איראן, והעמדה הערבית המגובשת נגד איראן היו יכולים לשרת עכשיו את ישראל אילו היתה מוכנה לחדש עכשיו את תהליך השלום ולרפא את השבר עם טורקיה. אבל כאשר הראייה האסטרטגית הישראלית מתכווצת לעוד דירות בהתנחלות, גם ההזדמנות הזאת תחלוף על פניה כמו משב רוח חם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ