יצירות מהלובר שבזזו הנאצים יוחזרו לנכדו של אספן יהודי

לאחר 12 שנות מאבק הודיע משרד התרבות הצרפתי כי תום זלדורף, אמריקאי בן 82, יקבל שישה ציורים שהיו שייכים לסבו בתקופת המשטר הנאצי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בתום 12 שנות מאבק, תום זלדורף ממסצ'וסטס שבארה"ב יקבל בקרוב שש יצירות אמנות שהיו שייכות לסבו בתקופת המשטר הנאצי. בסוף השבוע הודיע משרד התרבות הצרפתי, כי ישיב לזלדורף ולמשפחה יהודית נוספת שבע יצירות שבזזו, החרימו או גנבו הנאצים בשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת.

זלדורף, בן 82, הוא נכדו של ריצ'ארד ניומן, תעשיין יהודי אוסטרי שעבר לצרפת בתקופת מלחמת העולם השנייה, ונאלץ למכור את אוסף האמנות שלו כדי לאפשר למשפחתו להימלט לקובה ובכך הציל אותם מגירוש. הפעם האחרונה שבה ראה את היצירות האלה היתה בשנות ה-30, כשהיה ילד קטן בווינה.

שש היצירות שיושבו לזלדורף הן עבודות של ציירים גרמנים ואיטלקים בני המאה ה-18. איש לא יודע מה עלה בגורלן לאחר השואה וכיצד התגלגלו לבסוף למוזיאונים בצרפת. שניים מהציורים הוצגו במוזיאון הלובר, אחד הוצג במוזיאון לאמנות מודרנית בסנט אטיין.

אחת היצירות שהוחזרו לזלדורף- "הפורטרט של ברתולומיאו פראקינה" של אלסנדרו לונגיצילום: אי–פי

הציור השביעי יושב לצאצאיו של יוזף וינר, בנקאי יהודי מפראג. האוסף שלו הוחרם ב-1939 בידי הגסטאפו לפני שהוא גורש למחנה טרייזנשטאט, שם מת ב-1942. אחרי המלחמה הועבר הציור בטעות לפאריס. מאמציה של אלמנתו של וינר לאתר אותו בגרמניה העלו חרס. במשך שנים הוצג הציור בלובר, עד שבאמצע שנות ה-2000 איתרה אותו המשפחה ברשימה שפורסמה באינטרנט.

השבת היצירות נעשית כחלק ממאמציה של צרפת להשיב מאות יצירות גנובות הנמצאים במוזיאונים ברחבי המדינה. עם זאת, סגן מנהל האוספים בשירות המוזיאונים הצרפתי, ברונו סנייה, אמר בראיון ל"טיימס" הבריטי, כי החזרה של כמה עבודות בו-זמנית היא דבר נדיר מאוד. "זה המספר הגדול ביותר של יצירות שאנחנו מחזירים למשפחות יהודיות זה כעשור. בשנה ממוצעת אנחנו משיבים רק יצירה אחת".

סונייה העריך כי בצרפת ישנן כאלפיים יצירות החשודות כגנובות, אך איתור בעליהן הוא מבצע מסובך. "היינו צריכים לסרוק את הארכיונים שלנו ואת הארכיונים של האוסף של משפחת ניומן ולהרכיב מחדש את ההיסטוריה של היצירות האלה אחרי שנמכרו", אמר.
על פי הערכות, בין השנים 1945-1933 בזזו הנאצים כ-670 אלף יצירות אמנות ברחבי אירופה, בהן עבודות של אמנים דגולים דוגמת מונה ושאגאל. היטלר רצה להציגן במוזיאון שהתכוון להקים בעיר האוסטרית לינץ, שבה גדל. רוב היצירות לא הושבו לבעליהן או יורשיהן עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ