היורש האמיתי של הוגו צ'אבס

רפאל קוראה צפוי "לנצח בהליכה" את הבחירות שיתקיימו היום לנשיאות אקוודור. חרף התנגדותו לארה"ב, הוא תיעל את רווחי הנפט לשיקום ארצו

שלמה פפירבלט, כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט, כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

מכירת אלכוהול או צריכתו אסורה ביומיים האחרונים באקוודור. המשטרה אוכפת את החוק בעניין עד אחרי שיסתיימו הבחירות לנשיאות המדינה, הנערכות היום. הקנס על לגימה הוא לא פחות מ-80 דולר. בעיתונים המקומיים לא מופיעים דיווחים על הקמפיינים של המועמדים השונים, גם זה איסור על פי חוק, הקובע "האפלה תקשורתית" ב-48 השעות שטרם ההצבעה. הקנס על הפרתו - 80 אלף דולר.

למרות כל זאת, תוצאות הבחירות לנשיאות אקוודור אינן מוטלות בספק – רפאל קוראה, איש השמאל, חבר ברית המדינות הסוציאליסטיות של הוגו צ'אבס והאחים קסטרו, ייבחר לתקופת כהונה נוספת בת ארבע שנים. קוראה הוא המנהיג הפופולארי ביותר באמריקה הלטינית, עם כ-80% תמיכה בקרב בני עמו.

מה סוד קסמו של האיש שבאפריל הקרוב ימלאו לו 50 שנה? מדוע הוא נחשב בעיני הרוב המוחלט של אזרחי אקוודור ל"מושיע הגדול" של ארצם? קוראה, כלכלן בהשכלתו, בוגר אוניברסיטת לובן בבלגיה (שם גם פגש את רעייתו הבלגית אן גוסלין) ואוניברסיטת אילינוי, הגיע למה שהגיע בכוחות עצמו ומנקודת התחלה קשה. כאשר היה בן 5, נתפס אביו בהברחת קוקאין לארה"ב ונכלא לתקופה ממושכת. משפחתו סבלה מחסור ועוני. קוראה הצעיר נאלץ להתקדם אך ורק בזכות כישרונותיו, יכולותיו והמלגות בהן זכה.

הרקורד של קוראה כנשיא מעורר התפעלות. את ההכנסות הגדולות של המדינה מנפט, הוא השקיע בשיקום תשתיות, בבניית בתי ספר ובסיוע לשכבות העניות. הוא הוביל בשנים האחרונות פרויקט שיקום וסלילה של כ-8,000 ק"מ כבישים. הקמת עשרות גשרים ונמל תעופה בינלאומי מודרני ומשוכלל לבירה קיטו. ההשקעות של המדינה בתשתיות גדלו ב-600% בשש השנים האחרונות, עד לשיא אזורי של 6.4 מיליארד דולר לשנה אשתקד. שיעור העוני שנאמד לפני כעשור ביותר מ-40%, ירד מתחת ל-17%.

מצד שני, קוראה איננו חובב ביקורת. הוא מנהל מאבקים בתקשורת החופשית, מגיש תביעות נגד עיתונאים ומאשים אותם בבגידה, בניסיונות הסתה נגד המחנה הפוליטי שלו, וברצון "לעשות רווחים באמצעות פנייה אל התאוות האפלות של הקוראים". לפני כשנה הצליח קוראה להעביר במשאל עם תיקונים לחוקה, שהטילו מגבלות על התקשורת הפרטית. לכל אלה יש להוסיף את העובדה שהאופוזיציה המתמודדת מול קוראה - חלשה ומפורדת. לא פחות משבעה מועמדים הכריזו על התמודדותם בבחירות. קוראה, לעומתם, מוביל קמפיין ססגוני: כשהוא לבוש חולצות צבעוניות וחמוש לעתים בגיטרה שלו, הוא עובר בערים הגדולות, ניצב על חלקה האחורי של משאית גדולה, נואם ושר יחד עם מעריציו: "כבר יש לנו נשיא - כבר יש לנו את רפאל".

מזמר ורוקד לעתים חמוש בגיטרה. נשיא אקוודור מלהיב את תומכיוצילום: רויטרס

מבחינת התוכן, קוראה אינו צריך דבר אלא להזכיר לשומעיו את הבוץ הכלכלי שבו התפלשה אקוודור טרם בואו. אלה זוכרים היטב את המשברים שחייבו את ארצם לוותר על המטבע שלה, סוקרה, לטובת הדולר האמריקאי, ואת חוסר היציבות הפוליטי שכלל שבעה נשיאים בתשע שנים. הסקרים נתנו חותמת גומי סופית לכך שקוראה שכנע רוב מוחלט מבין כ-7.5 מיליון בעלי זכות הבחירה במדינה שבה כ-15 מיליון אזרחים.

מדיניות החוץ לא שיחקה כמעט תפקיד במערכת הבחירות הזו, למרות שקוראה אוהב לשחק בזירה הבינלאומית. החסות שהוא מעניק למייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', כהתרסה לוושינגטון, העניקה לו סיקור עולמי רב ונקודות זכות רבות בעיני מנהיגי ALBA - הברית הסוציאליסטית הלטינו-אמריקנית. אם צ'אבס ייעלם מן הזירה הזאת – קוראה מעמיד את עצמו כמחליף ראוי. הוא גם לא מהסס לקיים קשרים טובים עם איראן של אחמדינג'אד, ובד בבד, שומר על יחסים דיפלומטיים גם עם ישראל. למעשה, אקוודור היא המדינה היחידה ב-ALBA שמקיימת קשרים עם ישראל ובאוקטובר האחרון אף שלחה לארץ משלחת רמת דרג, בראשות שר העל לכלכלה סנטיאגו ליאון, כדי ללמוד את נושא היזמות העסקית.

קוראה בעצרת בחירות בעיר ריובמבה, בחודש שעברצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ