חוק ההגירה החדש שמקדם אובמה: מסלול להתאזרחות בתוך 8 שנים

כ-11 מיליון מהגרים בלתי חוקיים החיים כיום בארה"ב. בין היתר, הם יידרשו לעבור בדיקת עבר פלילי, להעביר לרשויות מידע ביומטרי וללמוד אנגלית

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

הבית הלבן מפיץ בימים האחרונים את נוסח הצעת חוק הגירה חדש שהוא מקדם, ובמסגרתו יוענקו אשרות שהיה למהגרים בלתי חוקיים באופן המאפשר להם להפוך לתושבי קבע בתוך שמונה שנים. העיתון "יו-אס-איי טודיי" דיווח בסוף השבוע כי החוק החדש צפוי לטפל במעמדם האזרחי של כ-11 מיליון מהגרים בלתי חוקיים החיים כיום בארה"ב.

על פי הדיווח, הצעת החוק דורשת מבעלי עסקים לאמץ בתוך ארבע שנים מערכת לבדיקת מעמדם האזרחי של מועסקים חדשים. בנוסף, יצטרכו המהגרים לעבור בדיקה של עברם הפלילי, להעביר לרשויות מידע ביומטרי ולשלם אגרות כדי להירשם לקבלת האשרה החדשה.

מהגרים שריצו עונשי מאסר ארוכים משנה או שהורשעו בשלושה פשעים או יותר ונשפטו ל-90 יום לפחות בכלא - לא יוכלו לקבל אשרה. גם מהגרים שביצעו פשעים במדינות אחרות - ייפסלו. עוד קובעת הצעת החוק כי מהגרים שיזכו לאשרה החדשה יוכלו לקבל אישור עבודה מלא ("גרין קארד") בתוך שמונה שנים. אם ילמדו אנגלית, היסטוריה אמריקאית וממשל יוכלו בהמשך להפוך לאזרחים שווי זכויות.

מהגרים לא חוקיים מניקרגוואה צופים בנאומו של אובמה על מצב האומה, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

חוק ההגירה החדש גובש בשיחות שקיימה בחודש שעבר קבוצת סנאטורים דמוקרטים ורפובליקאים. הנשיא, ברק אובמה, הודיע מצדו כי לא יקדם מתווה חוק משלו בקונגרס, כל עוד המחוקקים יפעלו בעניין "בתוך פרק זמן סביר". "אם הם ייכשלו, אגיש הצעת חוק משלי ואתעקש על כך שהם יצביעו עליה מיד". דובר הבית הלבן אמר אמש (שבת) כי אובמה עדיין תומך במאמץ בין מפלגתי לגיבוש נוסח חוק המוסכם על שתי המפלגות.

במקביל, נשמעת גם ביקורת על הצעת החוק המתגבשת. הסנאטור הרפובליקאי מרקו רוביו אמר כי הוא מגבש הצעה משלו וכינה את הצעת החוק ההגירה "חצי אפויה ומלאת פגמים". רוביו הוסיף כי הצעת החוק המתגבשת בבית הלבן "מאכזבת מאוד מכיוון שהיא חוזרת על כשלי חקיקות קודמות" וכי הבית הלבן שוגה בכך שאיננו מקבל את הערות המחוקקית הרפובליקאים.

אלי נוראני, מנכ"ל הפורום הלאומי להגירה, כינה את הצעת החוק "מתונה מאוד". הוא בירך על מסלול ההתאזרחות שמציע החוק אך ציין כי הוא אינו מקדיש די תשומת לב לסוגיית ההגירה העתידית לארה"ב. "רפורמה בתחום ההגירה אינה מסתיימת באזרחות ואכיפת חוק בלבד", אמר.

זוג מהגרים מהודו שהתחתן בפלורידה מקבל את אישור הנישואין שלו, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ