איראן מחרימה פסלי בודהה מחשש ל"פלישה תרבותית"

לראשונה מבצעים שלטונות איראן מהלך לבלימת תרבות מזרחית. המבצע, שהחל בחנויות ובשווקים של טהראן, צפוי להתרחב בקרוב למקומות נוספים

לוגו אי-פי
לוגו אי-פי

שלטונות איראן פתחו במבצע להחרמת פסלי בודהה מחנויות ושווקים בטהראן בניסיון לבלום את מה שהן מכנות "פלישה תרבותית". האחראי להגנה על המורשת התרבותית באיראן, סעיד ג'ברי אנסרי, אמר הבוקר (ראשון) לעיתון העצמאי "ארמאן" כי הרשויות לא יאפשרו לאמונה מסוימת להיות מקודמת בדרך זו. הוא לא פירט כמה פסלי בודהה הוחרמו עד כה אך ציין כי המבצע יתרחב בימים הקרובים.

איראן מנהלת מלחמת חורמה נגד חפצים המזוהים עם התרבות המערבית, כמו בובות ברבי או בובות מסדרת הטלוויזיה "סימפסונס" בניסיון לנטרל את ההשפעה האמריקאית על תרבותה. עם זאת, נראה כי זו הפעם הראשונה שבה היא מבצעת מהלכים דומים נגד סמלים המזוהים עם תרבויות מזרחיות.

הבודהיזם איננו זר לתרבות האיראנית ועדויות על התפשטותו לממלכה הפרסית קיימות עוד מהמאה החמישית לפני הספירה. באמצע המאה השביעית, היתה מזרח איראן ברובה תחת השפעה בודהיסטית, אולם זו הלכה ודעכה בתקופת הכיבוש הערבי. בשנים האחרונות החלה עלייה בעניין שמגלים האיראנים בבודהיזם, וזו מוצאת ביטוי בשירה, ספרות ואמנויות אחרות.

איראנים רבים נוהגים לקנות פסלי בודהה לעיצוב הבתים או המכוניות. רוב הפסלים מיוצרים בסין ומגיעים מאזור הסחר החופשי במפרץ הפרסי. "למיטב הבנתי, לקונים לא איכפת בכלל מהבודהיזם. הם קונים את הפסל כאמצעי עיצוב", אומר רזה סנאי, בעל חנות המוכרת פסלי בודהה. "אינני אוהבת את הפסלים האלה אבל להורים שלי יש חמישה כאלה בבית בגלל שהם חושבים שזה יפה", אומרת אחת הקונות בחנות.

החוקה האיראנית מכירה בנצרות, ביהדות ובדת זרתוסטרא, לצד האיסלאם שהיא הדת הרשמית במדינה. ב-2010 נעלמו מרחובות טהראן כמה פסלים של דמויות איראניות מוכרות. מי שנחשדה במעשה היא קבוצה המפרשת באופן קיצוני את איסלאם ואוסרת על הצגת בני אנוש באמנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ