בצל המשבר הכלכלי העמוק, קפריסין בוחרת נשיא

סקרים אחרונים מעניקים יתרון של 15% למועמד השמרנים, התומך בגיבוש תוכנית בינלאומית לחילוץ הכלכלה, אך נראה שיתקיים סיבוב שני

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

כחצי מיליון מאזרחי קפריסין מצביעים היום (ראשון) בבחירות לנשיאות, המתקיימות בצל המשבר הכלכלי העמוק והמגעים לגיבוש תוכנית חילוץ בינלאומית. ההצבעה החלה בשעה 07:00  ותסתיים ב-20:30.

קפריסין חווה בחודשים האחרונים את המשבר הכלכלי החריף ביותר שידעה בארבעת העשורים האחרונים. זאת, אחרי שהבנקים שלה ספגו הפסדים אדירים כתוצאה מהתמוטטות הכלכלה היוונית. על פי הערכות, קפריסין זקוקה לסיוע בסך 17 מיליארד אירו.

המשבר הכלכלי עמד במרכז מערכת הבחירות, שהמתמודדים המרכזיים בה הם מנהיג השמרנים ניקוס אנסטסיאדס, מנהיג השמאל סטוורוס מאלאס, והמועמד העצמאי יורגוס ליליקאס. סקרים אחרונים מגלים כי אנסטסיאדס, הנחשב לתומך נלהב בתוכנית החילוץ, זוכה ליתרון של 15% על מאלאס, אך ספק אם יצליח לזכות ביותר מ-50% - דבר שימנע סיבוב שני בשבוע הבא.

ניקוס אנסטסיאדס בקלפי בלימסול, היום. מוביל בסקריםצילום: רויטרס

לאורך הקמפיין הבטיח אנסטסיאדס להגיע להסכם מהיר עם האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית , אשר יאפשר לקפריסין להתניע שוב את הכלכלה הסובלת מ-15% אבטלה. אלא שגיבוש חבילת החילוץ עבור קפריסין מורכבת במיוחד. כמעט לכל סעיף, החל מהטיפול בחוב הלאומי ועד לפתרון גירעונות הבנקים, יכולה להיות השפעה שלילית על מדינות אחרות באירופה הנתונות במשבר, ולערער את השווקים הפיננסיים של אירופה. חשש אחר הוא שקפריסין לעולם לא תוכל לשלם את חובותיה.

"אין ספר שהכל מוטל על כף המאזניים. מעולם לא היינו במצב כזה", אומר קיריאקוס איקובידס, המוציא לאור של העיתון הקפריסאי "מייל". "עלינו לבנות את המדינה מחדש ולשקם אותה במסגרת האיחוד האירופי. לשם כך אנו זקוקים להנהגה חזקה". לדבריו, בעיותיה הכלכליות של קפריסין - קיצוצי השכר במגזר הציבורי והעלאת המסים - הותירו בצל את הניסיונות להביא לאיחוד בין חלקו היווני של האי לחלקו הטורקי. הזעם הציבורי מופנה כיום בעיקר לעבר פוליטיקאים ובנקאים הנתפסים כמי שהובילו למשבר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ